Przepis | Strona główna | Blog | U cukrzyka na stole i w życiu
U cukrzyka na stole i w życiu

U cukrzyka na stole i w życiu

Dziś cukrzyca jest plagą, gdyż dotyka wielu milionów ludzi w Polsce i na świecie. Obecnie zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych z coroczną tendencją zwyżkową. Człowiek aby mógł w pełni funkcjonować potrzebuje energii, którą daje glukoza. Jednak, gdy glukozy jest w naszym ciele za dużo zaczynamy odczuwać pewne dolegliwości, bo zaczyna rozwijać się stan pod cukrzycowy lub nawet zdążyła już rozwinąć się cukrzyca.

U cukrzyka na stole i w życiu

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą. Powodem dolegliwości jest to, że trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, albo insulina nie jest prawidłowo wykorzystywana przez organizm człowieka. Właściwa dla zdrowego człowieka zawartość cukru we krwi wynosi od 70mg/dl do 99mg/dl. Wszystko co ponadto świadczy o stanie pod cukrzycowym lub nawet o cukrzycy.

Powstanie i objawy cukrzycy

Cukrzyca typu 1 powstaje na wskutek niedoboru insuliny. Zazwyczaj pojawia się nagle i głównie u osób najmłodszych. Natomiast cukrzyca typu 2 rozwija się latami. Przyczyn powstania cukrzycy jest kilka. Jeżeli chodzi o cukrzycę typu 2, to dotyczy ona 90 % wszystkich chorych na cukrzycę i najczęściej powoduje ją nadwaga i brak aktywności ruchowe. Najpierw przez długi czas rozwija się ona bezobjawowo. Potem jednak stopniowo zaczynają pojawiać się dolegliwości. Najczęstsze objawy cukrzycy, to osłabienie i ciągłe zmęczenie, pocenie, zwiększone pragnienie, chudnięcie, wielomocz.

Leczenie cukrzycy typu 2 głównie poprzez dietę i aktywność ruchową

Osoba chora na cukrzycę powinna całkowicie zmienić styl swojego życia. Wdrożyć zasady zdrowego i regularnego odżywiania, wzmóc samokontrolę oraz co jest bardzo ważne być pod stalą i systematyczną opieką lekarza specjalisty. A więc wdrożyć odpowiednią dla diabetyka dietę, wprowadzić aktywność fizyczną, uregulować sen i ustalić regularne pory posiłków nie podjadając pomiędzy posiłkami. Aktywność fizyczna może być różnoraka, począwszy od spacerów, biegów, poprzez gimnastykę lub pracę fizyczną w miarę swoich możliwości. Jednak nawet wykonując pewną pracę fizyczną nie należy rezygnować z jakiejś formy gimnastyki, gdyż praca a gimnastyka to co innego.

Co więc może znaleźć się na stole cukrzyka?

Jeżeli chodzi o dietę, to tu jest bardzo dużo do zrobienia, gdyż należy zmienić niemalże wszystko w sposobie odżywiania. Najważniejsze jest to, aby spożywać w ciągu doby 5 – 6 niezbyt dużych posiłków, lecz posiadających wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki. Potrawy i napoje nie mogą być jednak tłuste, słodkie, słone i gazowane. Na stole cukrzyka nie mogą gościć ziemniaki, białe pieczywo, ciasta, słodycze, słodkie owoce i słodkie napoje. Jak również nie może gościć alkohol, ponieważ wchodzi on w bardzo niebezpieczne reakcje z lekami przeciwcukrzycowymi i doprowadza do wahań stężenia glukozy we krwi. Niebezpieczne są również inne używki, jak nikotyna, gdyż palenie papierosów przyspiesza występowanie powikłań w chorobie cukrzycowej.

Aby skutecznie walczyć z chorobą zawsze warto posiadać choć podstawy wiedzy, bo wiedza to władza, również nad chorobą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*