Uprawa rozmarynu na balkonie

Uprawa rozmarynu na balkonie

Aromatyczny ogródek ziołowy na balkonie lub tarasie to doskonały pomysł na letnią aranżację przestrzeni. Zioła są łatwe w uprawie, dekoracyjne- wiele z nich pięknie kwitnie, roztaczają niesamowity aromat i mają także walor użytkowy, ponieważ możemy je wykorzystać w kuchni podczas przygotowywania codziennych posiłków. Zioła można uprawiać nawet na bardzo małej przestrzeni. Kilka niewielkich doniczek zmieści się na każdym balkonie. Możemy je postawić także na parapecie zewnętrznym.

Mini ogródek ziołowy może stanowić uzupełnienie balkonowego warzywnika lub towarzyszyć kwitnącym roślinom sezonowym. Do uprawy balkonowej w doniczkach lub skrzynkach nadaje się bardzo wiele gatunków ziół. Są wśród nich zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie. Do najłatwiejszych w uprawie i najczęściej sadzonych na balkonach ziół należą rozmaryn, tymianek, mięta, bazylia, oregano, majeranek oraz melisa. Bardzo dekoracyjną i aromatyczną byliną, od której warto zacząć uprawę ziół na balkonie, jest rozmaryn. Ta niewielka krzewinka jest łatwa w pielęgnacji i raz posadzona będzie zdobić nasz balkon przez lata. Dowiedz się, jak uprawiać rozmaryn na balkonie.

Rozmaryn do mini ogródka ziołowego na balkonie.

Rozmaryn lekarski Rosmarinus officinalis jest krzewem występującym w naturze w rejonie śródziemnomorskim. W naturze oraz w uprawie gruntowej rozmaryn jest wysokim krzewem, który może dorastać nawet do wysokości 2 metrów. Uprawiany w pojemniku jest jednak o wiele niższy. Pędy rozmarynu są mocno rozgałęzione i wzniesione. Drewnieją one w drugim roku. Liście są niewielkie, sztywne i bardzo wąskie. Z wierzchu są intensywnie zielone, a od spodu zielono- srebrzyste. Rozmaryn zakwita w okresie od czerwca do sierpnia. Jego kwiaty są co prawda niewielkie i raczej niepozorne, ale są miododajne i przyciągają owady pożyteczne. Mają one dwuwargowy kształt i mogą mieć kolor delikatnie różowy, niebieskawy lub liliowy.

Rozmaryn to gatunek znany i wykorzystywany w celach kulinarnych oraz leczniczych od wieków. Używano go już w czasach starożytnych. Ta roślina przyprawowa wykazuje właściwości odkażające, przeciwgrzybiczne, a także żółciopędne delikatnie przeciwbólowe i wspomaga proces trawienia. Warto na co dzień w kuchni stosować rozmaryn z własnego krzaczka. Będziemy mieć wtedy pewność, że roślina była uprawiana w sposób ekologiczny. Rozmaryn dostępny jest w wielu ciekawych odmianach. Do tych szczególnie polecanych do uprawy pojemnikowej zaliczamy:

  • Benendenblue- jest to odmiana kwitnąca na niebiesko,
  • Majorka Pink o kwiatach różowych,
  • Prostatus- bardzo ciekawa odmiana o oryginalnym płożącym pokroju.
Uprawa rozmarynu na balkonie

Rozmaryn- uprawa.

Rozmaryn jest jednym z najłatwiejszych w uprawie ziół wieloletnich. Roślina jest bardzo odporna na choroby i szkodniki, a ponadto dobrze znosi czasowy niedobór wody. Przyjrzyjmy się bliżej wymaganiom uprawowym tego gatunku:

Stanowisko.

Rozmaryn jest rośliną śródziemnomorską. W naturze występuje na bardzo słonecznych i ciepłych, lecz raczej suchych stanowiskach. Takie też warunki powinniśmy zapewnić roślinie w uprawie pojemnikowej.

Donicę z rozmarynem postawmy więc w słonecznym i ciepłym miejscu osłoniętym od silnych wiatrów. Do uprawy rozmarynu idealny będzie balkon lub taras o wystawie południowej, ale będzie on bardzo ładnie rosnąć także na stanowiskach południowo- wschodnich oraz południowo- zachodnich. Z kolei niezbyt dobrym miejscem dla rozmarynu jest balkon wychodzący na północ, na którym praktycznie przez cały dzień nie ma słońca.

Niestety rozmaryn nie jest w pełni odporny na niskie temperatury, choć często starsze egzemplarze bardzo ładnie zimują na dworze oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio zabezpieczymy samą roślinę kapturkiem z agrowłókniny, a doniczkę styropianem. Zdecydowanie lepiej jednak będzie zabrać rozmaryn na zimę do chłodnego, lecz jasnego pomieszczenia. Może to być nawet klatka schodowa, gdzie roślina bez problemu przezimuje, a na wiosnę wystawimy ja ponownie na balkon.

Podłoże.

Na stanowiskach naturalnych rozmaryn rośnie na bardzo słabej i ubogiej ziemi, dlatego roślina nie ma dużych wymagań względem podłoża. Powinno ono być lekkie i przepuszczalne i mieć odczyn od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Najlepiej sprawdzi się liściowa ziemia kompostowa wymieszana pół na pół z piaskiem. Pamiętajmy, że rozmaryn jest rośliną wrażliwą na zalegającą w podłożu wodę, dlatego na dno donicy lub skrzynki, w której rośnie, koniecznie wysypmy grubą warstwę drenażu w postaci żwirku lub keramzytu.

Podlewanie.

Rozmaryn wymaga podlewania- szczególnie w uprawie pojemnikowej, gdzie podłoże przesycha znacznie szybciej niż w gruncie, jednak gatunek ten ma niewielkie wymagania wodne. Rozmaryn najczęściej wystarczy podlewać umiarkowanie raz na kilka dni. W czasie bardzo upalnego lata może okazać się konieczne codziennie nawadnianie rośliny. Rozmaryn podlewamy ustaną wodą o temperaturze pokojowej. Uważajmy, aby nie przelewać rośliny, ponieważ nadmiar wody w podłożu może powodować gnicie korzeni rozmarynu.

Nawożenie.

Rozmaryn naturalnie rośnie na bardzo ubogich stanowiskach w słabych ziemiach, ma więc niewielkie wymagania pokarmowe. Możemy raz na 2-3 tygodnie w okresie wiosenno- letnim podlać roślinę nawozem naturalnym (biohumusem), ale nie jest to absolutnie konieczne.

Rozmnażanie rozmarynu.

Rozmaryn rozmnaża się z nasion lub przez sadzonki pędowe zdrewniałe. W praktyce najczęściej do posadzenia na balkonie kupuje się gotowe sadzonki rozmarynu w doniczkach. Są one dostępne w kwiaciarniach oraz centrach ogrodniczych, ale bardzo dobrze sprawdzą się także zioła dostępne w zwykłych supermarketach.

Wybierając sadzonkę, zwróćmy jedynie uwagę na to, by roślina była zdrowa, nie miała pożółkniętych liści ani podejrzanych plam, a także nie była przelana. Jeśli chcemy wyhodować rozmaryn z nasion, to powinniśmy zasiać je w doniczce w domu w marcu. W połowie maja, gdy minie ryzyko wiosennych nocnych przymrozków przesadzamy młode rośliny rozmarynu do donic lub skrzynek na balkonie albo tarasie.

Jeżeli natomiast chcemy pozyskać zdrewniałe sadzonki rozmarynu z kilkuletniej rośliny, wówczas najlepiej pobrać je pod koniec lata- w drugiej połowie sierpnia. Ostrym sekatorem pobieramy około 10- centymetrowe sadzonki z wierzchołków pędów, ich końcówki zanurzamy w ukorzeniaczu ogrodniczym, a następnie sadzimy w lekkim torfowym podłożu. Rośliny najlepiej ukorzeniać w domu na parapecie. Podłoże w doniczkach z ukorzenianymi sadzonkami powinno być stale lekko wilgotne. Po kilku tygodniach rośliny ładnie się przekorzenią- poznamy to po tym, że zaczną się na nich pojawiać nowe przyrosty. Oczywiście trzeba je przezimować w pomieszczeniu. Następnej wiosny będą to już ładne średniej wielkości krzaczki, które możemy wystawić na balkon.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*