Przepis | Strona główna | Dom i ogród | Domowa uprawa ananasa w doniczce
Domowa uprawa ananasa w doniczce

Domowa uprawa ananasa w doniczce

Egzotyczny ananas o pysznych słodkich owocach to roślina zielna wywodząca się z Ameryki Południowej. Choć w nasz klimat jest zdecydowanie zbyt chłodny na uprawę ananasów w gruncie w ogrodzie, to jednak z powodzeniem możemy uprawiać ten gatunek w doniczce w mieszkaniu. Roślinę możemy pozyskać na kilka różnych sposobów. Niewątpliwie najłatwiej jest po prostu kupić ananasa w doniczce w kwiaciarni. Jednak własnoręczne jego wyhodowanie daje o wiele więcej satysfakcji.

Ananasy możemy uprawiać z nasion lub z sadzonki wierzchołkowej. Nasiona ananasa można kupić lub pozyskać z dojrzałego owocu kupionego w sklepie. Choć ich siew nie jest trudny, to rozmnażanie z ananasa z nasion jest procesem długotrwałym. Znacznie szybciej uzyskamy roślinę z sadzonki wierzchołkowej. Wystarczy po prostu ukorzenić pióropusz liści znajdujący się na górze kupionego w sklepie owocu. Sprawdź, jak samodzielnie wyhodować ananasa w doniczce.

Ananas – egzotyczny owoc, który możemy uprawiać w mieszkaniu.

Ananas comosus, czyli ananas jadalny jest rośliną z rodziny bromeliowatych Bromeliaceae, której ojczyzną jest Ameryka Południowa. Ananas uprawiany jest w klimacie tropikalnym. Jego głównymi producentami są takie kraje jak Meksyk, Filipiny, Hawaje czy Brazylia. Na mniejszą skalę plantacje tej rośliny znajdziemy jednak również w Europie na przykład na Azorach. Roślina ta już od XVIII wieku jest także uprawiana w warunkach szklarniowych w Wielkiej Brytanii. Do Europy ananas trafił za sprawą Krzysztofa Kolumba.

Ananas to roślina wieloletnia, która wykazuje bardzo dużą odporność na upały oraz susze. Liście rośliny są bardzo sztywne, długie, wąskie i są zebrane w charakterystyczną rozetę. W okresie od 10 do 20 miesiąca uprawy z rozety liści wyrasta mięsisty pęd kwiatostanowy. Na szczycie tego pędu pojawiają się bardzo liczne drobne fioletowe kwiaty.

W warunkach naturalnych pędy kwiatostanowe ananasów mogą osiągać nawet do 150 cm wysokości, jednak w uprawie doniczkowej są one znacznie niższe.

Słodkie pyszne owoce ananasa o jasnożółtym miąższu tworzą się z aż 100 do 200 małych kwiatów. Naturalnym okresem owocowania ananasów jest lato. Jednak w uprawie wielkopowierzchniowej stosuje się często regulację tempa rozwoju roślin za pomocą oprysków kwasem naftylooctowym, dzięki czemu można uzyskać owoce przez cały rok.

Czy ananas będzie owocować w uprawie doniczkowej? Jeśli zapewnimy roślinie dobre warunki wzrostu i odpowiednią pielęgnację to szansa na uzyskanie owocu jest duża. Najszybciej możemy się go doczekać, uprawiając ananasy z sadzonki wierzchołkowej. W przypadku uprawy z nasion również jest to możliwe, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość, ponieważ roślina może zacząć owocować dopiero po kilku latach uprawy.

Domowa uprawa ananasa w doniczce

Domowa uprawa ananasa.

Choć ananas jest rośliną egzotyczną pochodzącą z innego klimatu niż nasz, to jego uprawa w doniczce wcale nie jest trudna. Wymaga jedynie cierpliwości, systematyczności i zaangażowania. Zasady uprawy ananasa:

Przygotowanie sadzonek i sadzenie.

Zastanawiasz się, jak przygotować sadzonki ananasa? To bardzo proste. Będzie Ci potrzeba górna część owocu z liśćmi. Ananasa kupisz w niemal każdym supermarkecie. Wybierz dosyć dojrzały owoc, ale z ładnymi niezniszczonymi zielonymi liśćmi.

Liście na szczycie owocostanu stanowią zawiązek nowego pędu rośliny, dlatego ich sadzonkowanie to najłatwiejszy sposób na rozmnożenie ananasa w warunkach domowych. Rozetę liści możemy obciąć ostrym nożem z jak najmniejszą ilością miąższu lub spróbować delikatnie wykręcić całą rozetę liściową z owocu. W tym celu chwytamy pożądanie liście i przekręcamy dłoń w jedną stronę tak jak śrubę, do momentu aż cała rozeta liściowa wraz ze swoją stożkową podstawą oderwie się od owocu. Trzeba to robić ostrożnie, aby nie powyrywać liści. W żadnym wypadku nie ciągniemy rozety liściowej w górę, a jedynie przekręcamy ją w bok.

Następnie z dolnej części sadzonki usuwamy kilka liści, aby odsłonić nieco łodygi. Tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w naczyniu z wodą- może to być na przykład szeroki słoik. Wodę w naczyniu należy regularnie wymieniać kilka razy w tygodniu. Po około miesiącu w podstawy łodygi powinny zacząć pojawiać się korzonki. Kiedy będzie ich sporo i osiągną długość minimum 5 mm, wówczas możemy już przenieść naszego ananasa do doniczki.

Młodą roślinę sadzimy w taki sposób, by ziemia w doniczce sięgała do dolnych liści sadzonki. W początkowym okresie uprawy tuż po posadzeniu może okazać się konieczne podparcie rośliny 2-3 drewnianymi tyczkami.

Stanowisko.

Dla ananasa najlepsze będzie jasne i ciepłe stanowisko, ale bez silnego promieniowania słonecznego przez cały dzień. Dlatego nie stawiajmy rośliny na parapecie o wystawie południowej. Lepsze będzie stanowisko wychodzące na zachód lub wschód. Postarajmy się także, aby ananas stał w miejscu bez przeciągów. W okresie wiosenno- letnim roślina powinna mieć zapewnioną temperaturę od 25 stopni wzwyż. Natomiast jesienią i zimą optimum to pomiędzy 18 a 22 stopnie.

Podłoże.

Ananas w naturze roślinie w klimacie tropikalnym w lekkim piaszczystym i dosyć ubogim podłożu. Dlatego także w uprawie doniczkowej w domu nie ma dużych wymagań w stosunku do ziemi.

Dla ananasa idealne będzie lekkie podłoże przeznaczone do uprawy kaktusów o neutralnym odczynie. Podłoże przed zastosowaniem warto odkazić, aby mieć pewność, że nie ma w nim żadnych szkodników, grzybów ani innych patogenów, które mogłyby zaszkodzić roślinie. W tym celu wsypujemy ziemię do szklanego lub metalowego pojemnika i wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 15 minut.

Przed wsypaniem podłoża do doniczki, pamiętajmy o umieszczeniu na jej dnie kilkucentymetrowej warstwy drenażu z tłuczonej ceramiki lub żwirku ogrodniczego, co ułatwi odpływ nadmiaru wody z doniczki po podlewaniu. Jest to bardzo istotne, ponieważ ananasy bardzo nie lubią zastojów wody.

Podlewanie.

Ananas nie potrzebuje częstego podlewania. Roślinę podlewamy umiarkowanie, tak aby podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne. Latem, gdy temperatura powietrza jest wysoka, podlewamy częściej, natomiast zimą znacznie ograniczamy nawadnianie.

Do podlewania ananasa najlepiej nadaje się miękka woda. Ideałem byłoby podlewanie rośliny wodą deszczową. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to podlewajmy ananas filtrowaną lub chociaż odstaną przez noc wodą kranową w pokojowej temperaturze.

Ananas jest rośliną, w której naturalnym środowisku panuje wysoka wilgotność powietrza. Dlatego warto ustawić roślinę w pobliżu domowego nawilżacza powietrza.

Nawożenie.

Ananasy nie mają dużych wymagań pokarmowych. Aby roślina ładnie zdrowo rosła i wydała owoc, wystarczy ja nawozić w okresie wiosenno- letnim co dwa tygodnie, a jesienią i zimą co 4 tygodnie. Możemy zastosować standardowy wieloskładnikowy nawóz mineralny do domowych kwitnących roślin doniczkowych.

Ananas nie musi przez cały rok stać w mieszkaniu. Doniczkę z rośliną możemy wystawić na balkon, taras lub do ogrodu na okres wiosenno- letni. Najlepiej wystawić doniczkę z ananasem na dwór pod koniec maja, gdy jest już ciepło i nie ma ryzyka przygruntowych przymrozków. Pamiętajmy też o ponownym zabraniu ananasa do mieszkania we wrześniu, zanim nastaną jesienne chłody. W okresie zimowym ananas będzie się najlepiej czuł w jasnym pomieszczeniu o temperaturze od 18 do 20 stopni. Pamiętajmy też o tym, że zimą należy znacznie ograniczyć podlewanie rośliny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*