Przepis | Strona główna | Dom i ogród | Uprawa palmy daktylowej w domu
Uprawa palmy daktylowej w domu

Uprawa palmy daktylowej w domu

Daktylowiec jest jedną z najczęściej uprawianych na świecie palm. Jest ceniony ze względu na swoje bardzo wartościowe owoce- daktyle. Coraz większą popularnością cieszy się również jako roślina ozdobna uprawiana w donicach. Palma daktylowa jest średnio trudna w uprawie, ale jeśli będziemy stosować się do kilku prostych zasad, to roślina będzie się czuła w naszym mieszkaniu bardzo dobrze.

Daktylowiec jest bardzo dekoracyjny ze względu na swoje okazałe piękne liście. Choć w naturze jest to roślina bardzo wysoka (osiąga ponad 20 metrów), to w uprawie doniczkowej, zwykle nie przekracza 2, 5 metra, a w dodatku jest to gatunek bardzo wolno rosnący. Jeśli zapewnimy palmie daktylowej ciepłe, słoneczne i osłonięte od przeciągów miejsce, to będzie nam towarzyszyć przez wiele lat i stanowić wyjątkową egzotyczną ozdobę naszego domu. Sprawdź, jak uprawiać palmę daktylową w doniczce.

Palma daktylowa – charakterystyka.

Daktylowiec właściwy, czyli Phoenix dactylifera jest należącą do rodziny arekowatych Arecaceae rośliną uprawną, która praktycznie nie występuje obecnie w stanie dzikim. Palma daktylowa nie ma łodygi, a jedynie brązową zwężającą się ku górze i uwieńczoną pięknym pióropuszem liści kłodzinę. Osiąga ona wysokość do 25 metrów. Niekiedy zdarza się, że z jednego systemu korzeniowego wyrasta kilka kłodzin.

Liście daktylowca odrastają nawet do 3 metrów, są pierzaste i sztywne. Jeden liść składa się z wielu (maksymalnie do 150) mniejszych lancetowatych ostro zakończonych listków. Ogonek liściowy ma trójkątny przekrój, a po jego obu stronach znajdują się liczne kolce. Daktylowiec jest rośliną dwupienną zapylaną przez wiatr. Jej kwiaty są zebrane w duży miotlasty kwiatostan. Kwiatostany męskie składają się nawet z około 2 tysięcy kwiatów, żeńskich jest mniej.

Owoce, czyli popularne daktyle, to pestkowce o barwie czerwono- żółtej osiągające długość do 7 centymetrów, w których wnętrzu znajduje się brązowe podłużne nasiono. Owoce daktylowca pozostają na drzewie aż do wyschnięcia. Zawierają one mało wody i po zbiorze nie tracą zbyt wielu wartości odżywczych. Daktyle to bardzo cenione owoce nie tylko zew względu na swój przyjemny słodki smak i dużą wartość energetyczną i duża zawartość witamin i minerałów, ale również na szerokie właściwości lecznicze. Stanowią one bogactwo antyoksydantów, a liczne badania potwierdzają ich przeciwmutagenne i antynowotworowe właściwości.

Uprawa palmy daktylowej w domu

Uprawa palmy daktylowej w doniczce.

Domowa uprawa daktylowca powiedzie się, jeśli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki. Należą do nich:.

Podłoże

Najlepiej sprawdzi się gotowe podłoże do uprawy palm, które nabędziemy w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym. Palmy świetnie czują się w przepuszczalnym próchnicznym lekko kwaśnym podłożu. Warto również, dodać do niego odrobinę prażonego piasku oraz gliny.

Stanowisko.

Palmy daktylowe mają wysokie wymagania cieplne oraz świetlne. Dla optymalnego wzrostu trzeba im wiec zapewnić miejsce w jasnym ciepłym pomieszczeniu. W okresie letnim rośliny możemy wystawić na dwór na balkon, taras lub do ogrodu, gdzie będą się świetnie czuły. Pamiętajmy jedynie, aby osłonić daktylowce od wiatru, ponieważ bardzo go nie lubią.

Zimą roślina powinna przejść okres spoczynku w niższych temperaturach (nigdy jednak nie poniżej 5 stopni), co zapewni jej harmonijny wzrost i rozwój. Jeżeli nie zapewnimy palmie daktylowej co najmniej kilku tygodni zimowego spoczynku, to będzie słabiej rosła.

Podlewanie i nawożenie.

Palma lubi mieć stale wilgotne podłoże. Nie powinniśmy dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej, ale trzeba także uważać, aby nie przelać rośliny, ponieważ wtedy korzenie zaczną gnić. Latem daktylowca podlewamy nawet 2-3 razy w tygodniu, w zależności od pogody, natomiast zimą wystarczy to robić raz na 10-14 dni. Pamiętajmy, aby do podlewania używać odstanej letniej wody. W lecie warto, zasilać palmę daktylową raz na miesiąc specjalnym nawozem do palm.

Cięcie.

Zaschnięte liście daktylowca powinniśmy obcinać. Powinno się to robić cięciem skośnym w dół od wewnętrznej strony kłodziny. W ten sposób rana po cięciu będzie mniejsza, uzyskamy również lepszy efekt estetyczny cięcia.

Jak wyhodować palmę daktylową z nasiona?

Palmę daktylową można wyhodować w domu z nasion. Udaje się to nawet przy korzystaniu z nasion wyjętych z zakupionych w celach spożywczych daktyli. Trzeba jednak wykazać się sporą dozą cierpliwości, ponieważ nasiona tej palmy kiełkują bardzo długo- od 2 do nawet 6 miesięcy. Można nieco przyspieszyć ten proces, przed siewem mocząc je przez 24 godziny w ciepłej wodzie.

Nasiona umieszczamy na głębokości 1 centymetra w podłożu składającym się pół na pół z ziemi do palm oraz piasku. Podłoże powinno być przez cały czas lekko wilgotne. Co bardzo ważne młodej palmy nie wolno nawozić. Można to zrobić dopiero gdy roślina ma pół roku i to najlepiej tylko połową zalecanej dawki nawozu.

Młode rośliny daktylowca najlepiej postawić na parapecie okna o wystawie wschodniej lub zachodniej. Gdy palma urośnie, przesadzamy ją ostrożnie do dużej doniczki i ustawiamy na podłodze. Zapewnijmy jej dużą przestrzeń, aby liście mogły się ładnie rozkładać na wszystkie strony.

Najważniejsze w uprawie daktylowca jest zapewnienie mu słonecznego miejsca, ochrony od przeciągów i unikanie zlewania, które prowadzi do gnicia korzeni. Jeśli będziemy dobrze dbać o palmę daktylową, to będzie ona ozdobą naszego domu przez długie lata. Kilkunastoletnie palmy daktylowe są naprawdę bardzo okazałe i wyglądają bardzo spektakularnie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*