Zalety i wady kuchni na wymiar

Zalety i wady kuchni na wymiar

Przy urządzaniu mieszkania należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Zdecydowanie łamiemy sobie głowy, jeśli chodzi o urządzanie kuchni. Przecież jej aranżacja ma ogromne znaczenie – zwłaszcza jeśli traktujemy to pomieszczenie jako „serce domu”.

Dokonując wyboru, zwracamy też uwagę, że przez co najmniej kolejną dekadę będziemy „ponosić” konsekwencje podjętych w tym czasie decyzji – mniej więcej po takim czasie będziemy myśleć o remoncie. Chcielibyśmy, aby nasza kuchnia służyła nam dobrze i przez długi czas. I tu dylemat: kuchnia na wymiar, stworzona prosto z ołówka projektowego, stworzona na nasze potrzeby i marzenia, a może już przygotowana wersja, kuchnia systemowa lub modułowa?

Zalety i wady kuchni na wymiar

Oczywiście każdy klient prędzej czy później przenosi się do kuchni. Standardowo zakładamy, że kuchnia wymaga wcześniejszej wizyty projektanta i stolarza, a meble na wymiar to nasze pierwsze intuicyjne połączenie. I tak, to rozwiązanie z pewnością ma wiele zalet, a także dwie poważne wady. Ale zacznijmy od dobrej strony.

Planując kuchnię według wielkości, mamy pełną swobodę działania. Możemy spełniać marzenia, dostosowywać sprzęt do naszego stylu życia, wybierać, montować i montować. Wyspa? Dlaczego nie! Świetny stół na rodzinne obiady? Decydujemy o użytych materiałach, rodzajach frontów i kolorystyce. Lampy dopasowują się do blatów, blaty do ścian, całość prezentuje się niesamowicie. Pracując nad projektem wyobrażamy sobie, jak wykorzystamy kuchnię, jak ułożymy zastawę stołową, sztućce i gdzie znaleźć spiżarnię. Wszystko zaaranżowaliśmy tak, aby korzystanie z kuchni było wygodne i abyśmy nie musieli pokonywać mil między zlewem a piecem.

Największą zaletą mebli kuchennych na wymiar jest pełna swoboda w kreowaniu ich ostatecznego wyglądu. Nie ogranicza nas żadna ściana, narożnik, wnęka, nic nas nie blokuje, mamy idealną możliwość zaprojektowania ostatecznego układu nowej kuchni. System, który optymalnie wykorzysta całą dostępną przestrzeń w kuchni i zapewni nam maksymalny komfort użytkowania. Niestandardowa kuchnia często oznacza lepszą jakość wykonania. Indywidualne projekty, indywidualne wymiary wykluczają produkcję masową. To solidne rękodzieło, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na drewno.

Jeśli posiadamy kuchnię o nietypowym kształcie, naszym rozwiązaniem będą również zabudowy niestandardowe. Zaaranżowanie kuchni na poddaszu ze standardowymi gotowymi meblami z marketu może być prawdziwym koszmarem. Co zrobić, jeśli lodówka nie może się zmieścić z powodu niestandardowego kształtu kuchni? Albo zlew? Przecież nie będziemy umieszczać sprzętu w przedpokoju i nie będziemy biegać do sypialni po talerze! Projektanci mogą zagospodarować każdą niszę, stworzyć funkcjonalny plan nawet w najbardziej nietypowym miejscu. Daje to duży plus.

Nawet jeśli w naszym wnętrzu nie ma nietypowych kątów, kuchnia na wymiar będzie rozwiązaniem dla małej powierzchni. Mała kuchnia nie jest łatwa do zaaranżowania, ponieważ tak ważne jest, by nie stracić cennych centymetrów. Kuchnia na zamówienie daje nam dużo więcej możliwości i pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń, co jest bardzo ważnym elementem w małych kuchniach.

Nawet nie wymieniając korzyści, większość konsumentów automatycznie wybiera kuchnię na zamówienie, dostosowaną do naszego indywidualnego projektu. Największą wadą takiego rozwiązania jest cena – czasami często przewyższa już przygotowane systemy z rynku. Koszt projektu, koszt materiałów, nasz czas… Ale kupujemy przedmiot stosunkowo trwały, meble, których nie zmienimy przez lata, a które ułatwią codzienną eksploatację. Dla wielu osób koszt nie jest najważniejszy, a dzięki kuchni na wymiar mogą poruszać się po kuchni szybciej, sprawniej i swobodniej.

Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest czasochłonne. Czas poświęcony na dokładny pomiar, sam proces planowania, wykonania i montażu – może to zająć tygodnie, a nawet miesiące. Jeśli czekanie nie wchodzi w grę, mamy inną opcję. Zaprojektujemy gotową kuchnię modułową przez Internet, skompletujemy niezbędny sprzęt i zainstalujemy w ciągu kilku dni od dnia zakupu.

Meble na wymiar mają więc wiele zalet, ale także pewne ograniczenia – co oznacza, że nie powinniśmy całkowicie rezygnować z „gotowych kuchni”. Mając otwarte, przestronne pomieszczenie, możemy z łatwością wybrać konstrukcję modułową, nie tracąc przy tym ani centymetra przestrzeni i osiągając funkcjonalność. Gotowe kuchnie przeznaczone są przede wszystkim do dużych powierzchni, otwartej przestrzeni do dowolnej aranżacji.

Kuchnia na wymiar ma wiele zalet, ale można bez niej żyć. Zwłaszcza jeśli jesteśmy ograniczeni budżetem lub czasem. Ale jednym i drugim. Należy również zauważyć, że nie zawsze indywidualny projekt jest rzeczywiście czymś niezbędnym. Kiedy staramy się urządzić kuchnię w domku letnim, czyli w miejscu, w którym od czasu do czasu będziemy z niej korzystać, możemy spokojnie zdecydować się na gotowe rozwiązania. Jeśli jednak urządzamy rodzinną rezydencję, miejsce, w którym zamierzamy spędzić przyszłość, warto zainwestować w indywidualny projekt

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*