Przepis | Strona główna | Materiały zlecone | Zdrowe i energetyczne śniadanie w 5 minut!
Zdrowe i energetyczne śniadanie w 5 minut!

Zdrowe i energetyczne śniadanie w 5 minut!

Śniadanie to jeden z ważniejszych posiłków w ciągu dnia. W końcu to od niego zależy, jak rozpoczniemy dzień i czy starczy nam energii na wyzwania codzienności. Mimo to wielu z nas wciąż pomija ten posiłek w planie dnia, tłumacząc się brakiem czasu. A co, gdybyśmy powiedzieli ci, że przygotowanie pożywnego śniadania może zająć tylko 5 minut? Jest to możliwe dzięki musli!

Krótka historia musli

Za prekursora musli uważa się szwajcarskiego lekarza Maximiliana Birchera-Bennera, który zdrową mieszankę stworzył dla pacjentów własnej kliniki. Pierwsza wersja musli powstała prawdopodobnie około 1906 roku i najprawdopodobniej w jej skład wchodziły: kasze, owies, jagody oraz jabłka. Mieszanka ta stanowiła podstawę planu zdrowego odżywiania w klinice Birchera-Bennera.

Z czym jeść musli – kilka prostych wskazówek na szybkie śniadanie

Dziś na sklepowych półkach znajdziesz całą masę gotowych mieszanek, które wystarczy połączyć z odpowiednią podstawą. Prawdopodobnie bez problemu więc trafisz na musli, które w składzie zawiera twoje ulubione dodatki. 

Przejrzyj ofertę zdrowych mieszanek na https://fitorsweet.pl/produkty-zbozowe/produkty-sniadaniowe/musli i wybierz tą, która najbardziej ci odpowiada. Kolejny krok to również łatwizna! 

Aby śniadanie było w pełni wartościowe i zapewniało odpowiedni balans składników odżywczych, dodaj musli do:

  • mleka,
  • kefiru, 
  • maślanki,
  • jogurtu.
Zdrowe i energetyczne śniadanie w 5 minut!

Pamiętaj przy tym, że wymienione wyżej produkty z powodzeniem możesz wybrać w wersji roślinnej lub bez laktozy. Ponadto wybraną mieszankę śmiało wzbogać o świeże owoce (w kawałkach lub w postaci musu, powstałego po ich zblendowaniu). Dobrym pomysłem jest też dodanie:

  • miodu naturalnego, 
  • dżemu, 
  • powideł,
  • syropu klonowego,
  • masła orzechowego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zdrowe musli?

Zastanawiasz się, jakie musli wybrać? Kluczem jest tutaj uważne czytanie składu wybranej mieszanki. W końcu szybkie śniadanie ma być nie tylko pożywne, ale przede wszystkim również zdrowe. Tylko w ten sposób zyskasz zbilansowany posiłek, który zapewni ci energię o poranku. 

Cukier

Ponieważ w wielu wariantach znajdują się suszone owoce i bakalie, oczywistym jest fakt, iż w musli znajdzie się cukier. Zwróć jednak uwagę na to, czy jest to cukier naturalnie występujący w suszu, czy został on dodany jako osobny składnik.

Inne substancje słodzące 

Oprócz cukru unikaj w musli sztucznych substancji słodzących, jak syrop glukozowo-fruktozowy, syrop skrobiowy lub fruktozowy. 

Dodatki

Owoce suszone lub liofilizowane są jak najbardziej w porządku. To, czego powinieneś unikać w zdrowym musli, to owoce kandyzowane. Są one bowiem źródłem dodatkowego i zupełnie zbędnego cukru.

Zawartość płatków zbożowych

Płatki zbożowe są podstawą zdrowego musli, dlatego tak ważne, aby stanowiły więcej niż połowę całego musli. Dobre mieszanki powinny mieć w składzie co najmniej 60%-70% płatków.

Dużą zaletą będzie oczywiście także fakt, iż w musli znajdują się certyfikowane składniki ekologiczne. W ten sposób zyskasz pewność, że sięgasz po mieszankę opartą na naturalnych produktach.

Dla kogo musli będzie najlepszym rozwiązaniem?

Musli docenią prawdopodobnie wszyscy zapracowani dorośli, którzy jedzą w pośpiechu lub nie mają zwyczajnie czasu na czasochłonne przygotowywanie posiłków. Taka zdrowa mieszanka to nie tylko dobry wybór na śniadanie, ale również przekąskę w ciągu dnia.

Ponadto musli dla dzieci może okazać się świetnym sposobem na przemycenie zdrowych składników odżywczych, jak owoce, orzechy czy płatki zbożowe. To dobra alternatywa dla słodkich płatków na mleku.

Musli to również dobry towarzysz wszędzie tam, gdzie nie masz możliwości przygotowania pełnowartościowego posiłku. Wystarczy mieć pod ręką kubek z ulubionym jogurtem lub mlekiem i dodać do niego preferowaną ilość musli. Nie potrzebujesz do tego oddzielnego naczynia czy pudełka!

Musli z orzechami, musli z owocami czy innymi wybranymi przez ciebie dodatkami — każda wersja z jogurtem lub mlekiem sprawdzi się jako forma na szybkie śniadanie, lub przekąska w ciągu dnia.

Jeden komentarz

  1. Banalnie proste – dopiero jak się przeczyta przepis 🙂 – kradnę na stałe do domu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*