Zdrowie wątroby. Zaburzenia przemiany materii?

Zdrowie wątroby. Zaburzenia przemiany materii?

Jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie, a jej sprawne funkcjonowanie jest kwestią niezwykle istotną dla każdego z nas. Niestety, istnieje wiele schorzeń i dolegliwości, które mają negatywny wpływ na pracę naszej wątroby. Wśród tych problemów zdrowotnych, z których skutkami musi się też zmierzyć nasza wątroba, pojawiają się m. in. zaburzenia przemiany materii. Jakim chorobom warto poświęcić więcej uwagi?

Zespół złego wchłaniania

To zaburzenie przemiany materii polega na zaburzeniu przyswajania składników odżywczych w jelicie cienkim. Choroba ta może mieć związek z nieprawidłowym trawieniem, może się też wiązać z zaburzeniami wchłaniania pokarmów. Jakie objawy mogą świadczyć o jej rozwoju? Z pewnością problemami najbardziej charakterystycznymi są w takim przypadku bóle brzucha oraz częste biegunki.

Zespół złego wchłaniania może się też objawiać znacznym osłabieniem oraz zmianami zachodzącymi w wyglądzie skóry. Często choroba ta ma ścisły związek z pracą wątroby, jej rozwój może się też okazać skutkiem problemów związanych z trzustką. Bez względu na przyczyny, choroby tej nie można ignorować, gdyż brak podjętego w porę leczenia może skutkować takimi problemami, jak niedokrwistość lub przewlekłe zmęczenie.

Zespół Gilberta

Jednym z tych zaburzeń przemiany materii, które mogą mieć negatywny wpływ na pracę wątroby i prowadzić do zaburzenia jej czynności, jest zespół Gilberta. Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości? To zaburzenie przemiany materii ma dość łagodny charakter, może jednak sprawić pacjentowi wiele problemów.

Głównym problemem w przypadku tej choroby jest podwyższenie stężenia bilirubiny (substancji odpowiadającej za rozwój żółtaczki) we krwi. Choć choroba ta nie stanowi większego problemu i nie wymaga specjalistycznego leczenia, warto w porę zwrócić uwagę na takie objawy, jak uczucie zmęczenia, bóle brzucha oraz stany podgorączkowe.

Zaburzenia przemiany materii mogą mieć istotny wpływ na pracę naszej wątroby oraz na ogólny stan naszego zdrowia. Są to problemy, których z pewnością nie powinniśmy lekceważyć i które wymagają podjęcia w porę odpowiedniego leczenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*