Przepis | Strona główna | Blog | 6 kroków do świadomego i zdrowego odżywiania
6 kroków do świadomego i zdrowego odżywiania

6 kroków do świadomego i zdrowego odżywiania

Jeśli zadbasz o swoje zdrowie już teraz, będziesz się nim cieszyć w przyszłości. Zdrowe odżywianie jest kluczowe dla utrzymania dobrego samopoczucia i sprawnego ciała. Powinno stanowić podstawę dbania o siebie. Bądź świadomy tego, co jesz. Wartościowe jedzenie nie jest trudno dostępne, nie musi też być kosztowne. Wystarczy 6 prostych kroków, by zmienić niezdrowe nawyki!

6 kroków do świadomego i zdrowego odżywiania

1. Jedz mniej przetworzonej żywności!

Jeśli produkt, który chcesz kupić ma więcej niż 10 składników, nie kupuj go. Naturalna żywność nie potrzebuje konserwantów i dodatków. Przez to może mieć krótszą datę przydatności do spożycia, ale dzięki temu będziesz kontrolować na bieżąco, co jesz. Zamiast kupować konserwy, możesz zrobić własne przetwory. Możesz też zamrozić to, czego nie zdołasz zjeść od razu.

2. Jedz więcej pełnowartościowych produktów pochodzenia roślinnego!

Produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, warzywa, owoce, orzechy i nasiona powinny stanowić większość Twojego talerza. Nie obawiaj się, że przytyjesz od talerza ugotowanej fasolki strączkowej z odrobiną masła. Wręcz przeciwnie, najesz się do syta, a jednocześnie dostarczysz swojemu organizmowi składników odżywczych i witamin. Wszelka zielenina jest bardzo zdrowa i pożywna. Jarmuż i szpinak powinny na stałe znaleźć się w Twoim jadłospisie jako dodatki do kanapek lub sałatek. Dodatkowo zboża, orzechy, nasiona i warzywa zawierają białko i można nimi zastąpić białko zwierzęce, jeśli odpowiednio zbilansujesz swój jadłospis. Jeśli chodzi o orzechy, są źródłem nienasyconych tłuszczów, co prowadzi nas do następnego punktu.

3. Jedz zdrowe tłuszcze!

Większość tłuszczów w Twojej diecie powinna pochodzić z pełnowartościowej żywności, na przykład z awokado, orzechów, nasion, oliwy i oliwek. W słynnej debacie masło kontra margaryna, raczej wybierz masło, gdyż jest mniej przetworzone, ale już do przygotowywania posiłków wykorzystuj oliwę z oliwek extra virgin.

4. Zmniejsz spożycie cukru i soli!

Większość dodatkowego cukru i sodu w Twojej diecie prawdopodobnie pochodzi z paczkowanej przetworzonej żywności. Zatem zredukowanie tych pokarmów automatycznie spowoduje ograniczenie cukru i soli. Nie przesadzaj też ze słodyczami. Jeśli już musisz zjeść coś słodkiego, wybieraj prawdziwy miód.

5. Pij wodę a ogranicz słodkie napoje!

Nawet sok, chociaż naturalny i zdrowy, zawiera za dużo cukru, jeśli wypijesz go cały litr. Bez problemu można szybko wypić liczbę kalorii, która odpowiada całemu obiadowi. Dlatego przerzuć się na wodę, gazowaną lub niegazowaną. Dzięki temu nie będziesz spożywać dodatkowych pustych kalorii.

6. Przez większość czasu gotuj w domu!

Gotowanie własnego jedzenia jest bardzo ważne. Mimo napiętego planu dnia, znajdź czas na gotowanie domowych posiłków. Poszukaj przepisów, do których będziesz potrzebować tylko kilku składników i które dasz radę przygotować w pół godziny lub nawet szybciej. Dzięki temu polubisz gotowanie i zaczniesz unikać zamawiania jedzenia na wynos lub jedzenia na mieście.

Po zastosowaniu tych porad w praktyce krok po kroku, prędko przekonasz się, że Twoja sylwetka i Twoje zdrowie się poprawią. Możesz też zauważyć pozytywne zmiany w lustrze, jeśli chodzi o włosy, cerę i paznokcie. Zdrowa dieta w kilku krokach pomaga całościowo dbać o Twój organizm. Zaufaj swojemu ciału, a po kilku tygodniach poczujesz różnicę. Świadome odżywianie to proces, który polega na ciągłym uczeniu się i zachowaniu zdrowej sylwetki. Warto zacząć go praktykować jak najszybciej!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*