Babka wielkanocna – skąd pochodzi i jak ją przygotować?

Babka wielkanocna – skąd pochodzi i jak ją przygotować?

Święta wielkanocne większości z nas kojarzą się z kolorowymi pisankami, tradycyjnym żurkiem, czy budzącą się do życia przyrodą. Na naszych stołach goszczą niezliczone ilości jajek, sałatek oraz półmiski aromatycznych wędlin. To jednak nie wszystko, co możemy tam znaleźć – obok wyśmienitych przysmaków, na świątecznym stole znajdują się także pyszne wypieki, wśród których niezaprzeczalnie jest tylko jedna królowa – znakomita, wilgotna babka drożdżowa.  Skąd pochodzi i jak ją przygotować? Tego dowiesz się w naszym artykule.

Historia Babki Wielkanocnej – co symbolizuje?

Babka wielkanocna to ciasto drożdżowe, które wywodzi się z Europy Środkowej. W Polsce wypiek ten znany był już w XV wieku, a jego przygotowanie spoczywało na barkach kobiet. Zazwyczaj babki wypiekane były w Wielki Piątek z wykorzystaniem sporej ilości jaj. Tradycyjna receptura na to ciasto znana była jedynie ówczesnym kobietom – mężczyźni mieli zakaz wchodzenia do kuchni, podczas, gdy babka się piekła. Ciasto drożdżowe przyrządzane na Wielkanoc jest symbolem nowego życia i odradzania się. To nieodłączony element święconki i świątecznego stołu.

Podstawowe składniki babek wielkanocnych

W polskich domach babka wielkanocna to obowiązkowy przysmak, który koniecznie musi zagościć na stole. To, w jaki sposób ją przyrządzimy, zależy tylko i jedynie od naszych preferencji smakowych. Głównymi składnikami zarówno klasycznej babki piaskowej, jak i drożdżowej, są jajka, mąka pszenna oraz masło. Aby powstała najlepsza babka wielkanocna konieczne jest użycie składników najlepszej jakości, które mają olbrzymi wpływ na walory smakowe ciasta. Do upieczenia babki potrzebny jest także cukier wanilinowy, drożdże lub proszek do pieczenia oraz dodatki w postaci rodzynek, migdałów, orzechów, maku, czy cukru pudru. Do ciasta warto dodać również naturalne aromaty np. waniliowy, czy cytrynowy.

Babka to proste ciasto, które najczęściej gości na polskich stołach podczas Wielkanocy. Przysmak ten popularny jest również we Włoszech. Drożdżowe babki, wypełnione bakaliami oraz kandyzowaną skórką pomarańczową takie jak puszysta Panettone, czy Pandoro to smakołyki, którymi Włosi zajadają się na Boże Narodzenie, z kolei Colomba to babka w kształcie gołębicy wypiekana z okazji Wielkanocy. Znakomite włoskie babki drożdżowe znajdziemy w sklepie internetowym Schronisko Bukowina.

Babka wielkanocna – skąd pochodzi i jak ją przygotować?

Jak upiec wielkanocną babkę?

Przygotowanie babki wielkanocnej nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy ubić mikserem jajka z cukrem i cukrem wanilinowym na gładką, puszystą masę. Kolejnym krokiem jest wsypanie do pozostałych składników mąki pszennej oraz ziemniaczanej, połączonej z proszkiem do pieczenia i mieszanie ciasta na niskich obrotach miksera, do momentu, aż nie powstanie jednolita masa. Do przygotowanego ciasta należy wlać masło lub olej i zmiksować do połączenia się składników. Na koniec dodajemy bakalie, kandyzowaną skórkę pomarańczową lub kawałki czekolady. Masę przekładamy do foremki do babki wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą. Ciasto pieczemy przez około 45 minut. Po upieczeniu wyjmujemy wypiek, studzimy i dekorujemy według uznania.

Sprawdź przepis na https://schroniskobukowina.pl/blog/babka-wielkanocna-na-kilka-sposobow-sprawdz-nasze-przepisy

Jak udekorować babkę wielkanocną?

Czym byłby wielkanocny stół bez wielkanocnych wypieków? Cytrynowa, majonezowa, czy piaskowa? Wszystkie babki świetnie sprawdzają się jako ozdoba świątecznego stołu, dlatego piekąc babkę wielkanocną, można nieźle poeksperymentować. Wierzch babki można dekorować w sposób, w jaki poniesie nas fantazja. I tak oto prosta babka wielkanocna może stać się prawdziwym arcydziełem – i to nie tylko kulinarnym. Babka z dodatkiem kawałków czekolady będzie idealnie prezentowała się polana polewą czekoladową, z kolei babka jogurtowa będzie świetnie smakowała w połączeniu z lukrem, roztopioną białą czekoladą, czy oprószona cukrem pudrem. Wierzch wielkanocnego wypieku warto posypać wiórkami kokosowymi, startą czekoladą, orzechami, czy kandyzowaną skórką. W środek ciasta warto włożyć żonkile oraz bukszpan, by nadać mu świątecznego, wiosennego klimatu.

Babki wielkanocne zagościły na dobre w naszej kulturze. Zwyczaj pieczenia tego ciasta praktykowany jest od wielu lat, dzięki czemu nie zapominamy o polskiej tradycji. Smaczne, świeże i domowe wypieki wielkanocne – babki jogurtowe, makowce królewskie, czy słynne włoskie babki Panettone dostępne są w sklepie internetowym Schronisko Bukowina

Babka wielkanocna – skąd pochodzi i jak ją przygotować?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*