Przepis | Strona główna | Blog | Co oznaczają symbole na piekarniku?
Co oznaczają symbole na piekarniku?

Co oznaczają symbole na piekarniku?

Urządzamy w domu przyjęcie i zdecydowaliśmy się przyrządzić danie w piekarniku. Istnieje kilka symboli piekarnika, których nie możemy znaleźć podczas jego użytkowania. I choć ten, który mamy w domu, ma różne opcje obsługi, zawsze wybieramy ten sam lub co najwyżej dwa. Jest to sposób na bezpieczną grę i trzymanie się tego, co znamy. Jednak w ten sposób tracimy możliwość przyrządzania różnych rodzajów potraw, lub tych samych, ale z dokładniejszym gotowaniem. Istnieją specjalne symbole piekarnika dla pieczeni, placków, ciast, biszkoptów, makaronów, zapiekanek.

Oczywiście, w zależności od modelu i marki, symbole piekarnika mogą się zmieniać i różnić w niektórych aspektach, ale podstawowe, które posiadają wszystkie piekarniki są następujące.

Co oznaczają symbole na piekarniku?

Znaczenie symboli pieca.

Przyjrzyjmy się po kolei możliwym symbolom piekarnika i niektórym wariantom, które mogą się z nimi wiązać.

Symbol grilla.

Symbol grilla jest jednym z najczęściej spotykanych, doskonale nadaje się do grillowania makaronu, przyrumieniania ryby lub mięsa, a także podgrzewania wcześniej ugotowanej potrawy. Jeśli połączymy ją z opcją wentylatora, otrzymamy bardziej jednorodny gratin. W przypadku opcji grillowania dostępne są trzy zmienne. Symbol grilla jest reprezentowany przez dwie faliste linie na górze. Służy on do rozpalania grilla na górze. Jeśli linie są długie, albo jeden lub dwa, oznacza to, że obejmuje całą powierzchnię górnego grilla. Jeśli symbol ten jest przedstawiony za pomocą pojedynczej, krótkiej linii, oznacza to, że ciepło koncentruje się w górnej środkowej części grilla, co sprawia, że jest on idealny dla małych patelni.

Symbol ciepła. Podobnie jak w przypadku grilla, w zależności od piekarnika możemy znaleźć te trzy opcje:

  • Ciepło w górę i w dół: jego symbol jest reprezentowany przez ciągłą linię na górze i na dole. Jest to funkcja, która włącza elementy grzewcze zarówno na górze, jak i na dole, aż do osiągnięcia temperatury ustawionej na termostacie. W tym przypadku ciepło koncentruje się w części centralnej. Ta funkcja piekarnika jest najczęściej używaną funkcją gotowania, idealną do pieczenia ciast, zapiekanek i chudego mięsa, takiego jak wołowina lub dziczyzna.
  • Tylko grzanie górne: linia znajduje się tylko u góry, co oznacza, że świecą się tylko górne elementy grzewcze.
  • Tylko grzanie od dołu: przewód znajduje się na dole. Włączone są tylko dolne elementy grzewcze. Idealna funkcja dla przepisów potraw “gotowanych”

Symbol wentylatora. W tym przypadku włączone są elementy grzewcze na górze i na dole, z tą różnicą, że jest to połączone z użyciem wentylatora na górze. Dzięki temu wentylatorowi ciepło rozprowadzane jest znacznie bardziej równomiernie i jednolicie. W ten sposób nasze potrawy będą równomiernie upieczone w całym wnętrzu. Jest to dobra opcja do pieczenia ciast i ciasteczek, na jednym lub dwóch poziomach jednocześnie.

Symbol grilla z żarem i wentylatorem. Są to bardzo specyficzne funkcje, które służą do aktywacji dolnego źródła ciepła i górnego grilla, zarówno z wentylatorem, jak i bez niego. Funkcja wentylatora zapewnia bardziej równomierne gotowanie, chociaż funkcja grilla nie będzie tak intensywna, zapewniając, że wierzchnia część potrawy nie zostanie przypalona. To idealna opcja do placków, gdzie ciasto musi być chrupiące.

Symbol odszraniania. Ten symbol jest zwykle przedstawiany za pomocą ikony lodu i jest używany do rozmrażania żywności. Nie wykorzystuje tego samego ciepła co mikrofalówka. Jest on inny, więc zapewnia doskonałe rozmrażanie bez faktycznego gotowania żywności, jak to się czasem zdarza w mikrofalówce. W przypadku zamrożonego pieczywa, dzięki tej funkcji możemy uzyskać jego chrupkość.

Symbol pizzy. Jeśli Twój piekarnik posiada tę funkcję, jest ona idealna do pieczenia pizzy w piekarniku i sprawi, że będzie ona idealna. Symbol ten jest przedstawiony w postaci podzielonej pizzy i jest to symbol łączący dolny element grzewczy z wentylatorem. Dzięki temu pizza jest perfekcyjnie wypieczona, a jej spód jest chrupiący.

Symbol światła. Symbol światła, reprezentowany przez żarówkę, służy swojemu celowi: oświetleniu. Dzięki temu nie musimy otwierać piekarnika i pozwalać, aby ciepło uciekało, gdy chcemy sprawdzić, jak się sprawuje.

Symbol ciepła. Funkcja ta pozwala na utrzymanie ciepła do czasu posiłku bez ryzyka przypalenia lub rozgotowania potraw.

Symbol pieczeni z podpórką. Jest to symbol reprezentowany przez rodzaj podpórki, typowej dla pieczenia kurczaka lub innego drobiu. Jest on umieszczony na środku pieca i obraca się na nim w sposób ciągły. Jest to najlepsza opcja do perfekcyjnego opiekania tego typu potraw z każdej strony.

Symbol płyty grzejnej. Niektóre piece mają ten symbol przedstawiony w postaci płyt ułożonych jedna na drugiej. Służy do podgrzewania talerzy przed podaniem. W ten sposób potrawy będą dłużej stygły.

Symbol samooczyszczania, pirolizy lub akwalizy. Niektóre piekarniki posiadają automatyczne systemy czyszczące, dzięki czemu czynność ta jest łatwiejsza i mniej czasochłonna. Jest to metoda, która polega na podniesieniu temperatury wewnątrz piekarnika do tego stopnia, że resztki potraw w nim zawarte spalą się i zamienią w popiół. Po zakończeniu tej funkcji należy usunąć pozostałości brudu za pomocą wilgotnej szmatki. W zależności od piekarnika, symbol może się różnić.

Symbol szybkiego nagrzewania. Funkcja ta pozwala na rozgrzanie piekarnika w krótszym czasie. Oznacza to, że potrawy można wkładać do piekarnika wcześniej.

Należy pamiętać, że symbole te mogą się różnić w zależności od marki. Dlatego najlepiej jest zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, aby dowiedzieć się, do czego służą poszczególne symbole na piekarniku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*