Przepis | Strona główna | Blog | Co warto wiedzieć o oregano?
Co warto wiedzieć o oregano?

Co warto wiedzieć o oregano?

Oregano to popularna przyprawa, bez której kuchnia śródziemnomorska nie może się obejść. To również cenne wsparcie dla naszego zdrowia, z którego warto korzystać regularnie. Co warto wiedzieć na temat oregano i jej niezwykłych właściwości?

Co warto wiedzieć o oregano?

Oregano to bardzo dobre źródło białka i węglowodanów, w którym możemy znaleźć również sporo błonnika. Zdrowa dieta z takim dodatkiem będzie też dla nas szansą na wzmocnienie organizmu dodatkową porcją witamin A, C, E oraz witamin z grupy B. Przyprawa ta jest jednocześnie świetnym źródłem takich minerałów, jak cynk, potas, magnez, żelazo czy cynk. Tak wielka wartość odżywcza sprawia, iż oregano od wieków jest z powodzeniem stosowane jako roślina lecznicza.

Jej moc cenili już starożytni Grecy, nie brak też średniowiecznych dokumentów, z których wynika, iż oregano było wykorzystywane do walki z licznymi przypadłościami. Mniej problemów z trawieniem, lepsze przyswajanie składników pokarmowych dostarczanych wraz z pożywieniem – oto korzyści, na jakie mogą liczyć osoby sięgające po oregano. Ta roślina lecznicza ma też bardzo dobry wpływ na stan naszych nerek, pomoże nam też w walce o utrzymanie dróg oddechowych w dobrym stanie. Oregano może również wspierać pracę wątroby, pomaga też przy problemach z jelitami.


Jak korzystać z mocy tej rośliny? Można z niej przyrządzać napary, najczęściej jednak oregano wykorzystywane jest jako przyprawa. Znane są liczne przepisy na dania, w których oregano pojawia się w towarzystwie pomidorów oraz ryb. Ta roślina nadaje się do warzywnych sałatek oraz klasycznych, włoskich specjałów – pizzy i dań z makaronem i warzywami. Oregano może się też pojawić w mieszankach warzywnych, np. w ziołach prowansalskich.

Oregano może być też wykorzystywane jako naturalny kosmetyk. Stosowane jako dodatek do kąpieli, świetnie sprawdzi się w walce ze świądem. Roślina ta może się pojawiać w kosmetykach do pielęgnacji włosów oraz w środkach przeznaczonych do pielęgnacji jamy ustnej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*