Coś na upały czyli nasz polski kompot

Coś na upały czyli nasz polski kompot

Człowiek nie może żyć bez picia. Jeżeli bez płynów przeżyje trzy dni, to już jest sukces. Dzieje się tak, bo ciało człowieka w ponad siedemdziesięciu procentach składa się z wody. Dlatego nieustannie musimy uzupełniać jej brak w naszym organizmie. Pijemy nie tylko wodę. Do płynów zalicza się również zupa, kawa, herbata, napoje niegazowane i gazowane, kompot.

Warto skupić się na tym ostatnim, gdyż posiada on wspaniały smak, jest odżywczy i przepadają za nim miliony ludzi na całym świecie. Kompot nie jest wynalazkiem dwudziestowiecznym. Kompot znany był już kilka setek lat temu.

Coś na upały czyli nasz polski kompot

My Polacy uwielbiamy kompot wszystko jedno z jakich przyrządzony jest owoców. Można by rzec, że kompot jest polskim tradycyjnym napojem. Wolimy go od herbaty zwłaszcza w upalne dni, albo podczas obiadu. Nie mówiąc już o kompocie wigilijnym. Na wieczerzy wigilijnej obowiązkowo musi być kompot z suszonych owoców. Tradycja przygotowywania kompotu z suszonych owoców wywodzi się z Beskidu Niskiego.

Kompot przyrządzony z suszu podobnie, jak kompot ze świeżych owoców posiada zdrowotne właściwości. Przede wszystkim ten owocowy napój wspomaga trawienie, gdyż jest bogaty w błonnik, który przyspiesza metabolizm. Dzięki kwasom owocowym wzbogacana jest flora bakteryjna jelit. Kompot syci nasz żołądek i dodaje odporności naszemu ciału. Ponieważ każdy kompot jest bogaty w witaminy (A, C, E, K i witaminy z grupy B), oraz minerały (magnez, potas, żelazo), które są niezbędne dla naszego organizmu.

Kompot jest nie tylko dodatkiem do posiłku lub deserem, którego smakiem możemy delektować się po sytym obiedzie. Ale również jest napojem orzeźwiającym, wzmacniającym i regeneracyjnym dla naszego organizmu. Nie tylko dostarcza witamin i minerałów, ale również podnosi w nas hormon szczęścia i sprawia, że czujemy się weselsi i szczęśliwsi. To smak i aromat kompotu wprowadza nas w anielski nastrój. Taki wyśmienity nastrój dzięki gotowanym owocom możemy posiadać nie tylko w porze letniej, kiedy jest dość owoców. Ale również zimą, gdy tylko sięgniemy po pasteryzowane, albo suszone owoce. Lub po świeże owoce ze sklepowych półek.

Kompot nie zależnie od tego, czy powstał z jednego rodzaju owoców, czy jest wieloowocowy stanowi dla naszego organizmu źródło energii i przy tym jest sycący i niskokaloryczny. Oczywiście jest małokaloryczny wtedy, gdy nie jest zbyt słodki, bo każda łyżeczka cukru, to 20 kalorii.

Czym jest kompot?

Kompot jest napojem owocowym. Powstaje na wskutek przetwórstwa, inaczej tak zwanej obróbki cieplnej. Czyli dzięki gotowaniu przez kilka minut z cukrem świeżych, albo suszonych owoców. Do kompotu można dodać również przyprawy, jak na przykład szczyptę cynamonu, imbiru, kardamonu, anyżu, goździków lub laskę wanilii.

Kompot można przygotowywać z różnych owoców, jak truskawki, wiśnie, czereśnie, porzeczki, jagody, poziomki, borówki, morwy, maliny, winogrona, śliwki, jabłka, gruszki, rabarbar, a także z owoców cytrusowych. Wielu osobom smakuje kompot wieloowocowy. Gdzie pomieszane są ze sobą smaki i aromaty. Owoce i przyprawy sprawiają, że kompot nie jest już tylko przyjemnym w smaku napojem, ale również napojem leczniczym.

Kompot jest zdrowy dla organizmu człowieka, bo jest odwarem z owoców. A ponadto kompot z niektórych owoców posiada nie tylko ogólne właściwości zdrowotne, ale konkretne właściwości lecznicze. Jak na przykład kompot z malin, który jest niezastąpiony podczas przeziębień. Rozgrzewa i leczy drobne infekcje.

Ponadto kompot może stanowić deser do obiadu. Pozwala naszym kubkom smakowym poczuć słodki smak po pikantnym obiedzie. Zaspakaja nasze zachcianki na węglowodany. Gdyż po głównym posiłku mamy zazwyczaj ochotę sięgnąć po coś słodkiego. Lepiej więc sięgnąć po niskokaloryczny kompot niż po kaloryczny kawałek ciasta. Kompot wspaniale zastępuje różne kaloryczne desery. Co jest z pożytkiem dla naszej masy ciała zwłaszcza wtedy, gdy dbamy o stałą wagę ciała, posiadamy nadwagę lub walczymy z otyłością.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*