Danie wigilijne. Czyli polski karp nad karpie

Danie wigilijne. Czyli polski karp nad karpie

Święta Bożego Narodzenia, to jedne z największych Świąt katolickich. To też najbardziej rodzinne Święta, na które zjeżdża się rodzina mieszkająca na co dzień poza domem rodzinnym.

Najbardziej uroczystym dniem jest Wigilia i Boże Narodzenie. Na wieczerzę wigilijną czekają z utęsknieniem nie tylko dzieci, które liczą na prezenty pod choinkowe. Ale nastrój oczekiwania na narodzenie Bożego Dziecięcia udziela się także dorosłym. Wszyscy z entuzjazmem włączają się w świąteczne przygotowania.

Gdy dom już wysprzątany, to wówczas czas na ubieranie choinki i przygotowanie wigilijnych i świątecznych potraw.

Do najbardziej znanych potraw wigilijnych należą ryby. Można je przyrządzać na wiele sposobów i podawać nie tylko na wigilii, ale także podczas Świąt. Zazwyczaj to one cieszą się w Święta największym powodzeniem, podobnie jak i inne potrawy, które pozostały z wigilijnej kolacji.

Najbardziej znaną słodkowodną rybą, która według polskiej tradycji zawsze gości na wigilijnym stole jest karp. Zazwyczaj jest on smażony. Ale może być także przygotowywany w galarecie, czy podawany w warzywach.

Wartość odżywcza karpia.

  • Mięso z karpia posiada dużą zawartość witamin A, D, oraz witaminy B1, B6, B12.
  • Zawiera także kwas foliowy, który jest niezbędny dla organizmu, a szczególnie ważny w okresie ciąży.
  • Oprócz tego mięso z karpia zawiera wiele wartościowych minerałów, jak: wapń, żelazo, potas, sód, fosfor.
  • Powszechnie wiadomo, iż kwas Omega 3, który znajduje się w mięsie rybim jest niezbędny dla zdrowia człowieka, a więc dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Szczególnie duże znaczenie kwas Omega 3 posiada dla naszego układu nerwowego, ale także dla układu krążenia, czy utrzymania prawidłowego poziomu cukru w organizmie.

Jakie karpie są najlepsze do konsumpcji ?

Najbardziej wartościowe są karpie, które nie były tuczone w błyskawiczny tempie, lecz rosły powoli. Wartość ich zależy również od rodzaju karmy. Najlepiej, gdy ryba jest karmiona naturalną paszą przez kilka sezonów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*