Dlaczego pozwalać dzieciom jeść to, na co mają ochotę?

Dlaczego pozwalać dzieciom jeść to, na co mają ochotę?

Problem właściwego odżywiania się dzieci jest coraz bardziej skomplikowany. Lubimy popadać ze skrajności w skrajność i albo zmuszamy nasze dzieci do jedzenia wszystkiego, co uważamy za konieczne dla jego prawidłowego rozwoju, albo zupełnie nie przejmujemy się tym, co nasze dziecko je i czego potrzebuje. A jest przecież złoty środek, czyli pozwolenia dziecku samodzielnie wybierać, co podpowiada mu organizm.

Dlaczego pozwalać dzieciom jeść to, na co mają ochotę?

Budujemy zdrowe relacje dzieci z jedzeniem

Dzieci, które od najmłodszych lat są zmuszane do jedzenia, nie tylko mogą to samo fundować w przyszłości swoim pociechom, ale do tego wypracowują złe relacje z jedzeniem. Kiedy dziecko je to, na co samo ma ochotę, poznaje jedzenie w spokojny i właściwy dla siebie sposób. Czasami dziecko może nie lubić jakichś składników albo sposobu przyrządzania dania i tak samo jak dorosły, ma do tego prawo. Jeśli zmusimy je do jedzenia, zaczyna nienawidzić niektórych potraw albo ich składników do tego stopnia, że w przyszłości ich widok może przywoływać w nim traumy, a to zdecydowanie nie sprzyja budowaniu zbilansowanej diety.

Uczymy je, że mają kontrolę nad swoim posiłkiem

Dzieci, którym pozwala się samodzielnie dobierać posiłki, budują w sobie przekonanie, że mają kontrolę nad tym, co jedzą. To bardzo ważne, bo dzięki temu mogą nauczyć się słuchać potrzeb swojego organizmu. Wielu z nas tego nie potrafi, bo w młodości byliśmy zmuszani ignorować swoje potrzeby na rzecz zadowalania dorosłych, którzy podsuwali nam pod nos różne potrawy. Tymczasem jeśli dziecko nauczy się samodzielnie dobierać sobie to, czego akurat potrzebuje, w przyszłości będzie mu łatwiej utrzymać właściwą sylwetkę i prowadzić zdrowy tryb życia. Bez tego będzie przyswajało za mało albo za dużo potrzebnych mu składników.

Zachęcamy je do próbowania nowych rzeczy

Jeśli nie wciskamy w dzieci na siłę posiłków, dajemy mu motywację do szukania ich na własną rękę, Dziecko, które nie jest uczone nienawiści do jedzenia, a wręcz przeciwnie, cieszenia się każdym posiłkiem, chętniej będzie sięgało po nieznane sobie owoce, warzywa czy napoje. Dzięki temu będzie umieć szukać dla siebie alternatyw niekoniecznie lubianych przez siebie dań, a także nauczy się odnajdywać w konkretnych potrawach to, co jest mu potrzebne. W przyszłości dzięki takiemu nastawieniu chętniej wróci do źle pamiętanych rzeczy z dzieciństwa, które po latach mogą się okazać doskonałymi daniami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*