Jak wyhodować drzewko mango w domu?

Jak wyhodować drzewko mango w domu?

Chętnie jadamy owoce mango o bardzo aromatycznym i soczystym pomarańczowym miąższu. Niewielu z nas wie o tym, że z pestki tego owocu, możemy w domu z powodzeniem wyhodować niezwykle urokliwą roślinę, jaką jest drzewko mango. Choć w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych można kupić drzewa mango, to zdecydowanie warto spróbować samemu uzyskać taką roślinę. Da nam to wiele radości i satysfakcji.

Nasiono mango kiełkuje po upływie około miesiąca, aby przyspieszyć ten proces, można jednak wyjąć nasienie z okrywającej je łupiny, co sprawi, że kiełek pojawi się już po zaledwie około 10 dniach. Drzewo mango lubi stanowiska dobrze nasłonecznione i wysoką wilgotność powietrza, a nie znosi przeciągów. Jest to bardzo wdzięczna roślina o przepięknych lśniących żywo zielonych liściach, które są niezwykle ozdobne. Sprawdź, jak wyhodować mango z pestki na własnym parapecie.

Drzewo mango – charakterystyka.

Mango indyjskie Magnifera indica to wiecznie zielone drzewo należące do rodziny nanerczowatych Anacardiaceae. Mango jest znane i uprawiane już od ponad 5000 lat, a obecnie istnieje aż ponad 1000 jego różnych odmian sadowniczych. Roślina ta jest uprawiana w klimacie zwrotnikowym, w rejonach Indii, Filipin, Malezji, Chin, Pakistanie, a także niektórych rejonach USA, Afryce, czy Australii.

Liście mango zebrane w rozety są bardzo ozdobne. Osiągają one długość do 25 centymetrów, a ich kształt jest podłużny lancetowaty. Kwiaty z kolei są małe i niepozorne w kolorze żółtym lub czerwonym, ale za to zebrane ogromne kwiatostany składające się nawet z 5000- 7000 kwiatów.

Owoc mango to wydłużony pestkowiec, na który składa się w 55% miąższ, a resztę stanowi nasienie. Skórka dojrzałych owoców jest żółto- czerwona, gładka i cienka, ale stosunkowo twarda, dlatego, choć jest jadalna, to jednak usuwa się ją z owoców przed ich spożyciem. Miąższ jest intensywnie żółty lub pomarańczowy, bardzo soczysty i ma mocno aromatyczny, niekiedy o posmaku żywicznym. Wielkość owoców to cecha odmianowa i waha się ona od bardzo niewielkich mających 100- 200 gramów, aż po takie osiągające 1-2 kilogramy. W handlu najczęściej spotkamy te o średniej wadze 300- 500 gramów.

Mango to drzewo długowieczne- żyje ponad 300 lat. W zależności od rejonu uprawy kwitnie ono od grudnia do marca. Owoce mango cieszą się na całym świecie wielką popularnością. Uprawiane są w ogromnych ilościach, choćby w Indiach gdzie powierzchnia ich uprawy wynosi ponad 1 milion hektarów, a plony szacowane są na 7 milinów ton. Owoce mango są bardzo zdrowe. Stanowią bogate źródło takich substancji korzystnych dla zdrowia jak:

  • witamina C
  • beta- karoten
  • kwercetyna
  • kemferol
  • katechiny
  • kwas kofeinowy
  • kwas galusowy
  • lupeol

W Indiach drzewo mango ma również duże znaczenie religijne. Jego liście i owoce używane są w różnych ceremoniach, przykładowo w kulcie bogini Saraswati oraz w trakcie hinduistycznej ceremonii ślubnej.

Jak wyhodować drzewko mango w domu?

Domowa uprawa mango.

Uznawane w niektórych rejonach świata za roślinę świętą i magiczną drzewo mango, możemy wyhodować na własnym parapecie z pestki. Przyjrzyjmy się jak krok po kroku wygląda domowa hodowla mango:

  1. Zakup owocu mango.
    Owoce mango znajdziemy już niemalże w każdym markecie. W takie, które są widocznie dojrzałe, lekko miękkie, ale bez ciemnych plam na skórce, objawów zwiędnięcia, czy zgnicia. Im większy owoc kupimy, tym większe będzie nasiono w jego wnętrzu. Zdecydowanie lepiej kupić właśnie taki dosyć duży owoc, ponieważ w jego przypadku ryzyko, że pestka będzie wyschnięta, jest mniejsze.
    Choć mango znajdziemy na sklepowych półkach praktycznie przez cały rok, to pamiętajmy, że nasiono najlepiej skiełkuje wiosną i latem, ponieważ wtedy będziemy w stanie zapewnić roślinie odpowiednią ilość światła oraz wartość temperatury.
  2. Wydobycie i oczyszczenie pestki.
    Pestka znajdująca się wewnątrz owocu mango jest duża, a miąższ jest do niej mocno przytwierdzony za pomocą specjalnych włókien. Pestkę powinniśmy dokładanie oczyścić z resztek miąższu i owych włókien. Możemy to zrobić nożykiem lub szorstką stroną zwykłego zmywaka kuchennego. Pestkę możemy zasadzić w całości, ale wtedy będzie ona długo kiełkować. Zaleca się więc nacięcie skorupki lub przetarcie całej pestki papierem ściernym, aby miała cieńsze ścianki, co umożliwi szybsze jej pęknięcie podczas kiełkowania.
    Dobrym pomysłem jest również wyjęcie z pestki samego nasienia. Należy w tym celu naciąć ją ostrym nożem i ostrożnie wydobyć migdałowaty środek. Róbmy to powoli i z dużą atencją, aby nie uszkodzić delikatnego zalążka rośliny.
  3. Przygotowanie podłoża pod uprawę mango.
    Nasiona mango sadzimy pojedynczo w doniczce o przekroju co najmniej 8 centymetrów. Roślina lubi bardzo żyzną glebę. Pamiętajmy także o tym, że podłoże powinno być przepuszczalne, ponieważ drzewo mango ma niezwykle delikatne i wrażliwe korzenie, które nie lubią zbitego mokrego i nieprzepuszczalnego podłoża. Konieczne jest więc wysypanie na dno doniczki warstwy drenażu w postaci keramzytu, żwirku lub pumeksu ogrodniczego. Również ziemię warto zmieszać z drobnym żwirkiem w proporcjach 2 części tradycyjnej ziemi ogrodniczej, 1 część torfu i 1 część żwirku.
    Po przygotowaniu podłoża możemy przystąpić do sadzenia.
  4. Sadzenie mango.
    Pestki nie przykrywamy w całości ziemią. Jeśli sadzimy ją w łupinie, pamiętajmy, by umieścić pestkę w podłoży szpiczastym końcem ku górze i do około 1/3 wysokości okryć ziemią. Przed zasadzeniem pestki, warto przez 24 godziny moczyć ją w lekko ciepłej wodzie. Przyspieszy to pęknięcie okrywy nasiennej i proces kiełkowania.
    Z kolei, jeśli sadzimy samo nasienie wyjęte wcześniej z pestki, to poszukajmy na nim zielonego zalążka korzenia i ułóżmy nasiono właśnie nim w stronę ziemi, a następnie lekko- maksymalnie do połowy wysokości nakryjmy nasiono podłożem.
    Teraz pozostaje już tylko zroszenie podłoża letnią przygotowaną wodą i oczekiwanie na pojawienie się kiełka rośliny.
  5. Kiełkowanie mango.
    Aby zapewnić drzewu mango odpowiednie warunki do kiełkowania, powinniśmy doniczkę z zasadzoną pestką okryć folią. Idealnie sprawdzi się tutaj na przykład woreczek strunowy naciągnięty na doniczkę. Pamiętajmy, by uprzednio zrobić w nim kilka małych nakłuć na przykład za pomocą wykałaczki. Dzięki temu zapewnimy kiełkującemu nasionku odpowiednią cyrkulację powietrza.
    Jeżeli zasadziliśmy całą pestkę, to na pojawienie się młodej rośliny poczekamy zapewne około 3- tygodni. Natomiast, jeżeli umieściliśmy w podłożu samo wyjęte z pestki nasienie, to młodą roślinkę ujrzymy prawdopodobnie już po 10 dniach od zasadzenia.
  6. Pielęgnacja drzewka mango.
    Kiedy nasze młode drzewko osiągnie wysokość 10- 15 centymetrów, możemy już zdjąć z doniczki foliowy namiot, a po kolejnych 6- 8 tygodniach możemy delikatnie przesadzić roślinkę do docelowego większego pojemnika.
    Drzewo mango podlewamy wyłącznie przegotowaną wodą. Lubi ono mieć stale wilgotne, ale nie przesadnie mokre podłoże. Uwielbia również wilgotne powietrze, dlatego w pobliżu rośliny możemy ustawić na przykład ceramiczne nawilżacze powietrza lub podstawki ze żwirkiem zalanym wodą. Unikajmy jednak zraszania liści rośliny, ponieważ może to spowodować wystąpienie na nich brązowych plam i ich pomarszczenie się. Nawozimy je raz na 1, 5 do 2 miesięcy naturalnym nawozem organicznym.
    Mango to roślina, która uwielbia słońce, dlatego unikajmy stawiania doniczki z naszym drzewkiem w cieniu i półcieniu. W okresie letnim może wystawiać drzewko na balkon, taras lub do ogrodu. Trzeba jednak pamiętać o zabraniu go do mieszkania, kiedy zaczyna się robić chłodno, ponieważ w naszych warunkach klimatycznych nie przezimuje ono na zewnątrz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*