Domowe lody - co warto o nich wiedzieć?

Domowe lody – co warto o nich wiedzieć?

Przez stulecia lodowe desery były czymś wyjątkowym i różnie wyglądały. Na przykład Persowie jadali śnieg wymieszany z sokami owocowymi i miodem naturalnym. A to, co obecnie wydaje się nam klasyką i podstawą czyli żółtka i śmietanka, do lodów trafiło dopiero w XVI wieku. Kto chciał jeść lody, musiał umieć je przygotować, ponieważ w sklepach pojawiły się dopiero przed II wojną światową. Dziś smakosze mogą się nimi zajadać do woli, a co ciekawe – w czołówce największych zjadaczy lodów lokują się kraje skandynawskie, Wielka Brytania czy USA, a nie na przykład Indie czy gorąca Tajlandia.

Domowe lody - co warto o nich wiedzieć?

Każdy, kto uwielbia lody i kulinarne wyzwania powinien zaopatrzyć się w książkę „Gelato. Włoskie lody, sorbety i inne słodkości” autorstwa Jacoba Kennedy. Autor udowadnia, jak łatwo cieszyć się niepowtarzalnym smakiem włoskiego lata przygotowując w domowym zaciszu niebanalne lody, owocowe sorbety czy semifreddo z kilku prostych składników.

Tradycyjne lody możemy zrobić bez pomocy maszynki. Utrzyjmy do białości 5 żółtek z 250 g cukru pudru. Na małym płomieniu podgrzejmy 500 ml śmietanki 36% z dodatkiem rdzenia wyskrobanego z laski wanilli. Do ciepłej śmietanki, stale mieszając, powoli wlejmy masę żółtkową. Dalej podgrzewajmy mieszając, aż masa zgęstnieje. Przelejmy do metalowego pojemnika i studźmy godzinę, mieszając co 15 minut czasu. Następnie wstawmy do zamrażalnika. Mieszajmy co 15 minut przez 5 godzin czasu.

Czym jest semifreddo?

To jeden z mrożonych deserów. Pochodzi z Włoch, ma konsystencję mrożonego musu. Głównymi składnikami są żółtka, cukier i śmietana. Do metalowej miski wbijmy 4 żółtka, dodajmy 80 g syropu klonowego i rdzeń z 2 lasek wanilli. Ubijajmy nad parą, aż masa stanie się gęsta i puszysta. Dalej ubijając ostudźmy i stopniowo połączmy z 300 ml ubitej śmietanki. Przelejmy do keksówki (w musie możemy zatopić owoce, bakalie, ciasteczka). Zamroźmy.

Co różni sorbet i granitę?

Należy wiedzieć, że sorbet powstaje z wody i mrożonych owoców, soków lub likieru. Często daje się też pianę z białek, aby uzyskać bardziej kremową konsystencję. Przy zamrażaniu trzeba sorbet napowietrzać, aby stał się puszysty. W odróżnieniu od granity, można go łatwo formować łyżką, jak lody. Natomiast granitę przygotowuje się ze świeżo wyciśniętego soku owocowego, który rozrzedza się wodą z cukrem. Przy zamrażaniu trzeba ją stale mieszać.

Dodatkowa uwaga – należy wiedzieć, że gelato to mrożony deser powstały z ubitej masy. Termin ten odnosi się do lodów i sorbetów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*