Falafel wegański. Najlepszy falafel to domowy falafel

Falafel wegański. Najlepszy falafel to domowy falafel

Najlepszy falafel to domowy falafel – tak zatytułowaliśmy ten przepis bo tak mówią Arabowie, którzy od pokoleń zajadają się tym wegańskim przysmakiem z ciecierzycy – أفضل فلافل هو فلافل منزلي الصنع

Falafel dla jednych stał się alternatywą dla mięsa, dla innych ciekawym dodatkiem do menu. Ten roślinny przysmak cieszy się wielkim uznaniem na całym świecie. W gronie jego fanów znajdują się zarówno weganie, jak i mięsożercy.

Na czym polega fenomen tej potrawy? Falafel to nic innego, jak maleńkie kotleciki, które można przygotować z ziaren ciecierzycy lub bobu. Dzięki przyprawom nabierają one wyjątkowego smaku. Mają wysoką wartość odżywczą, dzięki czemu stanowią zdrowy i wartościowy dodatek do naszego menu. Kotleciki takie są przecież bardzo dobrym źródłem białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Falafel wegański. Najlepszy falafel to domowy falafel

Falafel wegański. Najlepszy falafel to domowy falafel

5.0 z 15 głosów
Danie: GłówneKuchnia: ArabskaTrudność: Łatwe
Porcje

30

porcje
Przygotowanie

30

min.
Gotowanie

30

min.
Kalorie

330

kcal

Najlepszy falafel to domowy falafel. tak mówią Arabowie, którzy od pokoleń zajadają się tym przysmakiem z ciecierzycy. Zobacz prosty przepis na domowe falafele.

Tryb gotowania.

Dłuższe podświetlenie ekranu

Składniki:

  • 400 g suszonej surowej ciecierzycy (nie używamy gotowanej ani puszkowanej)

  • 1 średnia cebula

  • 3 ząbki polskiego czosnku

  • 1,5 łyżeczki soli

  • 1 łyżeczka sody

  • 1 natka pietruszki (pęczek)

  • 500 ml oleju do smażenia

  • 3 łyżki przyprawy do falafeli lub 1 łyżka pieprzu i 1 łyżka kuminu


Sposób przygotowania:

  • Suszoną ciecierzycę przesypać do dużego garnka. Zalać dużą ilością zimnej wody, tak aby kilka sięgała kilka centymetrów ponad poziom ciecierzycy. Ciecierzyca powinna się namoczyć przez całą noc. W kolejnym dniu ciecierzycę odcedzamy na durszlaku. Stosujemy tylko surową, suszoną ciecierzycę! Nie używamy ciecierzycy z puszki ani słoika – te są już wstępnie ugotowanie i nie nadają się do falafeli.
  • Ciecierzycę po namoczeniu przez noc i odcedzeniu mielimy razem z solą, cebulą, czosnkiem i sodą w melakserze bądź blenderze. Mielimy lub blendujemy aż ciecierzyca zacznie się kleić. Pod sam koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki oraz przyprawy.
  • Z przygotowanej masy formujemy małe kuleczki (wielkości około 2 cm średnicy) lub paluszki wielkości parówki.
  • Rozgrzać olej do temperatury około 160C. Falafele wkładać porcjami i smażyć po około 3 minuty z każdej strony.

Instagram @proste.pesto

Obserwuj @proste.pesto i oznaczaj nas #proste.pesto

Facebook ProstePesto

Zobacz ProstePesto na Facebooku

Sposób podania falafeli

Falafel to danie sycące, które można podawać na wiele sposobów. Wielką popularnością cieszą się przepisy na szybkie przekąski, w których falafel staje się wegańską wersją kebaba.

Kotleciki te mogą stanowić jednocześnie ciekawy dodatek do lekkich sałatek. Świetnie sprawdzają się też jako przekąska, którą można serwować z orientalnymi sosami.

Bez względu na to, jaki sposób serwowania tych roślinnych kotlecików wybierzemy, jedno jest pewne – zachwycą nam one swym smakiem i sprawią, że o głodzie będziemy mogli zapomnieć na dłuższy czas.

4 komentarze

  1. jestem w szoku że tak smakują 🧡 bez mięsa a jakby z mięsem. pyszne roślinne pulpeciki

  2. jestem pozytywnie zaskoczona. chyba przejdę na weganizm

  3. princessrule

    nie jestem weganką, uwielbiam mięso. tym bardziej jestem zaskoczona jakie mocno mi smakowało 😃

  4. amazonka13

    po raz pierwszy wykonałam danie wegańskie na podstawie tego przepisu i jestem w szoku – falafel smakuje jak lepsza wersja kotleta mielonego 😀 niezwykle chrupiący, genialny przepis

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*