Fetysze. Co to jest? Czy to zboczenie?

Fetysze. Co to jest? Czy to zboczenie?

Co oznacza określenie fetysz, to nic innego jak określone przedmioty, które są w stanie sprawić, że odczuwamy podniecenie seksualne. Okazuje się, że dla każdego z nas, może to być coś innego. Niektórzy lubią, kiedy ktoś jest ubrany na czerwono, na przykład mężczyźni kobiety w bieliźnie w tym kolorze.

To akurat słaby przykład, bo czerwony ogólnie ma wpływ na zwiększenie poziomu libido. Ale w przypadku potrzeby wykrzykiwania podczas seksu przekleństw, może być już formą fetyszu i zwiększać poziom doznań. O ile obaj partnerzy mają na takie coś ochotę.

Co innego, jeśli on żąda, aby ona zawsze to robiła. Bo inaczej nie odczuwa podniecenia w ogóle. Innym przykładem, może być potrzeba przebierania się, albo przebieranie się i partnera. To może być nie tylko odzież ze skóry i zakup akcesoriów, takich jak bicza, smyczy i innych gadżetów. Ale także przebieranie się za określone postacie.

Takie jak pokojówkę, policjanta, albo zakładanie masek. I to też nie musi być fetyszem, ale jeśli osoba stale chce się przebierać i w dodatku za tę samą postać, to już może być fetysz.

Indywidualne preferencje, fetyszyzm, czy zboczenie?

Okazuje się, że może ich być nieskończona ilość. Dopóki nie powoduje on problemów z prawem, może się on okazać sposobem na urozmaicenie życia erotycznego. Z fetyszem mamy do czynienie wtedy, gdy taki element musi się pojawić, aby możliwe było w ogóle odczuwanie potrzeb seksualnych i możliwości ich zaspokojenia.

Można więc powiedzieć, że określenie fetyszyzm, to nic innego, jak odczuwanie podniecenia i zaspokojenia seksualnego wyłącznie pod wpływem jednego elementu. A dodatkowo osoba, która cierpi na tą przypadłość, dąży do tego, aby ten, jeden określony element był dla niej zawsze dostępny.

Nie jest to jednak zboczenie, ale upośledzenie seksualności, które może do takiego zboczenia doprowadzić. Zwłaszcza jeśli ten, kto jest fetyszystą zaczynie łamać prawo, aby móc zaspokajać swoje i tylko swoje potrzeby seksualne, kosztem innych osób. Przykładem zboczenia mogą być ekshibicjoniści, którzy czerpią satysfakcję z obnażania się w miejscach publicznych, a to jest już zboczenie.

Gdyż łamie prawo, a także prawa innych osób, które chcą mieć możliwość wyboru, kiedy nagie osoby będą oglądać, a nie być niejako zmuszane do oglądania kogoś, w dodatku z zaskoczenia i w miejscu publicznym.

Przykłady fetyszy

Jednym z przykładów może być odczuwanie potrzeby używania określonych przedmiotów, albo występowania określonych czynników, w czasie rozładowywania napięcia seksualnego. Ale nie sporadycznie, albo dla urozmaicenia, lecz stale, regularnie i za każdym razem. Na przykład odczuwanie podniecenia na widok stóp.

Wówczas taki człowiek może nie zwracać uwagi na inne przymioty osoby swojego partnera, ale jedynie na jej, albo jego stopy. Nie ważne jest co mówi, robi, ani inne części jego ciała, ale tylko i wyłącznie stopy. Co ciekawe reakcje na różne części ciała i inne bodźce ma każdy, podobnie jak na określone kolory, czy przedmioty. Jedne z nich mogą pobudzać, a inne nie.

Poszukiwanie nowych sposobów na zwielokrotnienie rozkoszy i urozmaicenie współżycia nie stanowi problemu. Problem pojawia się wówczas, gdy nie ma innego sposobu na rozładowanie energii seksualnej, niż ten, określony czynnik. Tak, jakby nic innego nie istniało, co byłoby w stanie pobudzić fetyszystę.

Czy można z tym żyć?

Aby możliwe było postawienie diagnozy, należy udać się do specjalisty, którym jest w tym przypadku seksuolog, albo psycholog. Tylko taka osoba, może postawić diagnozę odnośnie tego, czy ktoś ma problem, czy nie. Samo lubienie czegoś, co sprawia nam przyjemność, podnieca, albo pozwala na rozładowanie napięcia, nie jest niczym złym, o ile nie krzywdzi innych osób.

Poza fetyszyzmem, istnieją inne, naprawdę poważniejsze upośledzenia seksualne. A im wcześniej wykryty i leczony zostanie taki problem, tym szybciej można się go pozbyć i zacząć odkrywać nowe uroki życia, a nawet znaleźć partnera, z którym można będzie dzielić swoje seksualne fantazje i wzajemnie cieszyć się seksem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*