Jak oszczędzać na jedzeniu w ciężkich czasach

Jak oszczędzać na jedzeniu w ciężkich czasach

Często jedzenie jest wydatkiem najbardziej obciążającym budżet domowy. Niekiedy, w przypadku dużych rodzin, jest on porównywalny nawet do opłat za mieszkanie. Im więcej domowników, tym większy problem. Bardzo ciężko jest zachować dystans między zdrowym i zróżnicowanym a tanim jedzeniem. Nie jest to możliwe bez planowania i kilku innych zabiegów. Jeśli twoja sytuacja finansowa zmusza cię do ograniczenia wydatków lub po prostu chcesz móc odłożyć nieco więcej oszczędności koniecznie przeczytaj nasze porady dotyczące oszczędzania na jedzeniu!

Jak oszczędzać na jedzeniu w ciężkich czasach

Przygotuj zróżnicowany plan

Spróbuj przygotować ciekawy plan żywieniowy na kilka dni do przodu. Nikt nie lubi jeść cały czas tego samego, dlatego zadbaj o różnorodność. Może ona polegać przykładowo na dodawaniu innych owoców i orzechów każdego dnia do twoich ulubionych płatków owsianych. Nie rób też takiego samego obiadu przez kilka dni pod rząd, bo na długo zniechęcisz się do danej potrawy. Pomyśl jednak jak możesz wykorzystać jeden produkt na kilka sposobów. Być może czasami po gotowaniu zostawały ci składniki, z którymi nie miałeś co zrobić i w efekcie po jakimś czasie trafiały zepsute do kosza. Spróbuj zaplanować swoje posiłki tak, aby móc wykorzystać w pełni zakupione produkty. Przykładowo, skrawki kurczaka z których nie dasz już rady zrobić kotleta możesz wykorzystać dzień później do przygotowania ciekawego makaronu po azjatycku. Dzięki przygotowaniu planu będziesz mieć wszystkie resztki pod kontrolą, a gotowe posiłki okażą się w perspektywie kilku dni znacznie tańsze.

Rób zakupy z listą

Plan posiłków na kilka dni do przodu to pierwszy krok. Drugim jest stworzenie na jego podstawie listy zakupów. Jeśli robisz zakupy raz na kilka dni i wykreślasz skrupulatnie rzeczy do kupienia z listy, istnieje mniejsza szansa, że wrócisz do domu z szeregiem dodatkowych przekąsek i przecenionych produktów, które przyciągnęły twój wzrok. Oczywiście wszystko zależy od twojej silnej woli. Przy okazji – pamiętaj, aby nie chodzić na zakupy głodny! Burczenie w brzuchu może sprawić, że kupisz mnóstwo zupełnie niepotrzebnych rzeczy, które z pewnością zabolą twój portfel.

Gotuj tanie potrawy

Nawet jeśli przygotowujesz plany żywienia i listy zakupów twoje jedzenie nie będzie tanie, jeśli większość twojego menu stanowić będą drogie potrawy. Zastanów się jakie tanie jedzenie potrafisz przygotować. Możesz też poszukać takich w Internecie na różnych blogach i stronach poświęconych kulinariom. Znajdziesz tam mnóstwo pomysłów na tanie makarony, risotto, potrawy z mięsa i ryb, a także niedrogie śniadania i desery. Możesz zacząć stosować zasadę, że w tygodniu jesz coś taniego, a w weekend poświęcasz czas na zabawę w kuchni i próbujesz ugotować coś bardziej wyrafinowanego, za nieco większą sumę pieniędzy.

Noś przy sobie przekąski

To bardzo ważna rada dla wszystkich osób, które spędzają dużo czasu poza domem. Czasem głód przychodzi w najmniej spodziewanych momentach, co skutkuje szybkim jedzeniem na mieście i często wydaniem kwoty dużo większej niż za obiad przygotowany w domu. Dlatego staraj się nosić przy sobie drobne przekąski, takie jak krakersy, suszone owoce, batonik zbożowy itd. Dzięki temu pokonasz mały głód, nie narażając przy okazji portfela. Noś przy sobie również butelkę wody! Kupowanie napojów na mieście może przerodzić się w bardzo duży wydatek na dłuższą metę, dlatego bądź zawsze przygotowany.

Wykorzystuj promocje

Pewnie niejednokrotnie widziałeś na swojej klatce schodowej lub pod domem gazetki ze sklepu spożywczego. Można znaleźć w nich informacje o aktualnie obowiązujących promocjach na wiele ciekawych produktów. Czasem warto je przejrzeć i uwzględnić w planowaniu posiłków. W przypadku niektórych produktów możesz zaplanować ich zakup w większej ilości, a następnie zamrożenie lub przetrzymanie w domowej spiżarni, co na dłuższą metę będzie oszczędnością. Zorientuj się również czy w twoich ulubionych sklepach są regały z żywnością o kończącym się terminie przydatności. Często takie produkty są przecenione o pięćdziesiąt procent ceny lub więcej.

Który z naszych pomysłów najbardziej ci się spodobał? Podziel się swoimi sposobami jak oszczędzać na jedzeniu w komentarzu!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*