Jak oszczędzać wodę w domu?

Jak oszczędzać wodę w domu?

Jest wiele sposobów, na jakie możemy oszczędzać wodę. Czasami takie oszczędzanie wiąże się z gotowością do rezygnacji z części naszego komfortu, czasami z koniecznością dokonania pewnych inwestycji, ale niektóre sposoby nie wymagają żadnego poważnego zaangażowania. W każdym razie, na dłuższą metę, oszczędzanie wody zawsze się opłaca.

Jak oszczędzać wodę w domu?

Oszczędzanie wody ma dwa znaczenia

Oszczędzając wodę, możemy nie tylko ograniczać jej zużycie, ale także starać się wyrządzić jej jak najmniejsze „szkody”. Prawdopodobnie nie ma potrzeby omawiania znaczenia wody pitnej. Ale nie zawsze wiemy, jak własnymi działaniami przyczyniamy się do jej gorszego stanu. Czy wiesz, co właściwie spłukujesz wodą? Z jakimi substancjami styka się woda w twoim gospodarstwie domowym? Wystarczy zastąpić chemię lub kosmetyki alternatywami, które nie zawierają niebezpiecznych zanieczyszczeń. Z pewnością słyszałeś również o zanieczyszczaniu oceanów tworzywami sztucznymi – możesz oszczędzić zmartwień związanych z wodą, zmniejszając ich zużycie.

Ciepła woda jest droższa niż zimna

To logiczne, bo o ile za wodę zimną płaci się tylko za samą wodę, o tyle za wodę ciepłą trzeba doliczyć koszt jej podgrzania. Zastanów się, czy niepotrzebnie nie marnujesz gorącej wody i czy nie możesz w niektórych sytuacjach zastąpić jej zimną wodą. Na przykład prysznic z zimniejszą wodą nie tylko pozwoli zaoszczędzić na kosztach zużycia wody, ale także wzmocni Twoje zdrowie. Dla nas korzystanie z ciepłej wody to często tylko nawyk, który można zmienić przy niewielkim wysiłku. Więc od Ciebie zależy, ile chcesz lub potrzebujesz zaoszczędzić i z czego możesz zrezygnować. Oczywiście tych sposobów jest więcej. Nawet jedna rzecz, którą możesz zmienić, sprawi, że zaoszczędzisz dużo pieniędzy w ciągu roku.

Prysznic kontra kąpiel

Według różnych obliczeń i badań, zużycie wody pod prysznicem jest nawet o 1/3 niższe niż podczas kąpieli. Oczywiście zależy to od kilku okoliczności – jeśli pod prysznicem spędzasz 30 minut, to prawdopodobnie jedna kąpiel byłaby dla Ciebie tańsza.

Niestety, miłośnicy długich kąpieli, którzy chcą oszczędzać wodę, nie będą mieli innego wyjścia, jak trochę ograniczyć ulubioną aktywność. Podczas kąpieli pod prysznicem możesz zaoszczędzić jeszcze więcej wody. Wszystko, co musisz zrobić, to zakręcać wodę w trakcie brania prysznica. Woda jest konieczna tylko na początku i na końcu prysznica. Jeśli jednak najlepiej odpoczywasz pod strumieniem gorącej wody i trudno Ci zrezygnować z dłuższego prysznica, specjalna, energooszczędna głowica może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze. Woda popłynie w mniejszej ilości, ale Ty prawie nie zauważysz różnicy – tylko na rozliczeniu. Istnieje kilka rodzajów energooszczędnych głowic prysznicowych. Jeden z systemów dodaje powietrze do wody, dzięki czemu może płynąć mniej wody, ale tego nie poczujesz. Drugi rodzaj to pulsacja, która wyrzuca wodę w kilku impulsach na sekundę. Ponownie, jest to zmiana, której prawie nie zauważysz, ale zaoszczędzi to dużo wody.

Możesz także oszczędzać wodę podczas mycia zębów

Czasami marnujemy wodę całkowicie automatycznie i zupełnie niepotrzebnie. Na przykład wiele osób myje zęby i pozwala w tym czasie płynąć wodzie. Nawet jeśli odkręcasz wodę dopiero na początku i na końcu mycia zębów, przez kran przepływa więcej wody, niż faktycznie potrzebujesz. Idealnym sposobem na zaoszczędzenie jak największej ilości wody podczas mycia zębów jest umieszczenie jej w kubku. Wkrótce będziesz w stanie dokładnie oszacować, ile potrzebujesz do wszystkich zadań i nigdy nie będziesz musiał używać więcej wody niż to konieczne podczas mycia zębów. Dla porównania – w ciągu 2 minut wypłynie około 20 litrów wody, w kubku wystarczy tylko kilkaset mililitrów. Możesz również użyć tej metody podczas golenia. I ogólnie, spróbuj nauczyć się zatrzymywać wodę, kiedy jej nie potrzebujesz, nawet zatrzymasz ją na kilka sekund.

Jak oszczędzać wodę podczas prania?

Pralka jest niesamowitym pomocnikiem, a dzięki nowoczesnym technologiom może nam również pomóc w oszczędzaniu. Dziś powszechnie dostępne są pralki oszczędzające wodę, które mogą same ocenić, ile wody potrzeba do prania w zależności od ilości prania, a także są w stanie dostosować temperaturę wody do potrzeb prania – dzięki temu oszczędzasz energię potrzebną do jej ogrzania. Jeśli pralka nie jest w stanie tego zrobić, rób pranie tylko wtedy, kiedy masz przynajmniej połowę wsadu. W przypadku niektórych rodzajów tkanin rozważ szybsze i delikatniejsze pranie ręczne, najlepiej mocząc je i piorąc ręcznie w napełnionej umywalce, a nie pod bieżącą wodą. Zastanów się również, czy w ogóle konieczne jest pranie ubrań lub innych tekstyliów. Czasem pierzemy je tylko po to, by wywołać świeżość i przyjemny zapach, ale może wystarczy po prostu przewietrzyć pranie lub włożyć do szafy mydło lub woreczki zapachowe.

Korzystaj z odpowiedniej spłuczki

Istnieją rodzaje spłuczek toaletowych, które są wyposażone w dwa przyciski spłukiwania. W przypadku zbiorników z jednym przyciskiem przy każdym spłukiwaniu spuszczana jest ta sama ilość wody, która w większości przypadków jest wyższa niż to konieczne. Dwa przyciski spłukiwania pozwalają spłukać mniej lub więcej wody i dzięki temu zmniejszyć zużycie wody nawet o kilka litrów. Szczególnie dla dużych rodzin to rozwiązanie jest idealne. W toalecie zwracaj też uwagę na to, czy spłuczka odpowiednio działa – czy woda nie przelewa się i nie spłukuje nawet wtedy, gdy nikt nie korzystał z toalety, przez co Twoje zużycie wody może gwałtownie wzrosnąć, a przez to również stać się droższe. Jeśli więc zauważysz, że płacisz więcej niż przywykłeś, sprawdź wszystkie uszczelki.

Co jest bardziej ekonomiczne? Ręczne mycie naczyń czy w zmywarce?

Każda zmywarka do naczyń zawiera wskaźnik zużycia wody. Średnio waha się on od 12 do 18 litrów. Jak wspomnieliśmy podczas mycia zębów, przez kran w ciągu 2 minut może przepłynąć nawet 20 litrów wody. Teraz możesz więc łatwo policzyć, czy taniej jest zmywać naczynia ręcznie, czy też bardziej opłaca się kupić zmywarkę. Oczywiście zależy to również od tego, czy podczas ręcznego mycia naczyń użyjesz więcej gorącej czy zimnej wody, czy też przez całe mycie płynie woda czy ją zakręcasz. Jeśli nie chcesz inwestować w zmywarkę, możesz oszczędzać wodę po prostu napełniając zlew i myjąc naczynia w wodzie, wtedy większa ilość wody potrzebna jest tylko do ostatniego płukania. Kolejną dobrą radą jest namoczenie najpierw bardziej zabrudzonych naczyń, aby można je było łatwiej, a przez to szybciej umyć.

Wodę można również marnować podczas gotowania

Nierzadko zdarza się, że nie oszacowujemy odpowiedniej ilości wody potrzebnej do gotowania. Zużywając więcej wody, nie tylko marnujesz wodę, ale także energię potrzebną do jej podgrzania. Ucząc się używania tyle wody, ile naprawdę potrzebujesz, możesz zaoszczędzić na wielu frontach. Często marnujemy wodę podczas czyszczenia żywności, co znowu jest trochę niepotrzebne. Zawsze jest taniej, jeśli wlejesz do pojemnika określoną ilość wody, niż jeśli pozwolisz jej swobodnie płynąć. Możesz również umyć jedzenie w garnku z wodą, a na koniec po prostu bardzo szybko spłukać. Często jest to nawyk – jesteśmy przyzwyczajeni do wykonywania wielu czynności pod bieżącą wodą, ale odrobina ćwiczeń i samodyscypliny może pomóc, jeśli chcesz rozsądniej korzystać z wody.

Delikatne podlewanie

Podczas podlewania ogrodu taniej jest użyć konewki niż węża. Dzieje się tak, ponieważ przez wąż przepływa duża ilość wody, a część w ogóle nie zostanie wykorzystana. Wykorzystanie wody deszczowej jest idealne, w wielu ogrodach można zobaczyć jeden lub więcej ogromnych kanistrów lub innych pojemników, w których gromadzi się woda. Jeśli więc nie chcesz odmawiać sobie komfortu użytkowania węża, wykorzystaj wodę deszczową. Idealny czas na podlewanie to wczesny ranek lub wieczór, kiedy temperatury są niższe, a woda dłużej pozostaje w glebie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*