Jak zbierać grzyby? Proste Pesto radzi

Jak zbierać grzyby? Proste Pesto radzi

W końcu nadszedł sezon na zbieranie grzybów! W prawdzie nowa pora roku dopiero się zaczęła a liście na drzewach wciąż są w większości zielone, ale dzięki leśnym zbiorom można poczuć klimat jesieni.

W Polsce występuje bardzo dużo gatunków grzybów, a w lokalnych lasach jest ich istna obfitość. Ty też chciałbyś samodzielnie wybrać się na grzybobranie zamiast kupować borowiki i podgrzybki w sklepie, ale nie wiesz od czego zacząć? Radzimy jak przygotować się do pierwszego grzybobrania!

Jak zbierać grzyby? Proste Pesto radzi

Jak przygotować ekwipunek?

Podstawą wyposażenia grzybiarza jest mały nożyk i pojemnik na zebrane owocniki. Nożyk można zastąpić małym, składanym scyzorykiem. Posłuży do odcinania i wstępnego czyszczenia grzybów. Na zbiory najlepiej sprawdzi się wiklinowy koszyk, ewentualnie wiaderko. Zrezygnuj z foliowych reklamówek, ponieważ grzyby szybko w nich ściemnieją. Przed pierwszym wypadem na grzybobranie zastanów się ile czasu chcesz spędzić w lesie.

Sprawdź również prognozę pogody na najbliższe godziny. W zależności od tego co ustalisz zaplanuj swój ekwipunek. Pamiętaj o odpowiednim ubraniu, najlepiej zakrywającym całe ciało. Pozwoli ci to uniknąć zadrapań gałęziami. Pełni również funkcję ochronną przed kleszczami. Mimo wszystko, nie zapomnij także o dodatkowej ochronie – spryskaj się dokładnie preparatem przeciwko kleszczom i komarom.

Pomocne może się okazać również wypłukanie wcześniej ubrań w wodzie z dodatkiem permetryny. Substancja ta działa owadobójczo i jest bardzo skuteczna. Pamiętaj również o czymś do picia i jedzenia, szczególnie jeśli zamierzasz spędzić w lesie dłuższy czas.

Jak nie zgubić się w lesie?

Przed wejściem do lasu zastanów się, czy znasz teren i czy jesteś w stanie wrócić do miejsca, z którego przyszedłeś. Nie w każdym lesie natrafisz na innego grzybiarza, który wskaże ci drogę powrotną. Dlatego wybierz charakterystyczne punkty lub ścieżkę, której będziesz się pilnował. Możesz również użyć nawigacji – wystarczy że oznaczysz na mapie miejsce, w którym rozpocząłeś trasę.

Jeśli lubisz klimaty survivalu i bushcraftu zastosuj papierową mapę i kompas. Pamiętaj jednak, że szukając grzybów z pewnością będziesz na tyle zaaferowany, że nie będziesz przez cały czas kontrolował trasy. Dlatego wybierz metodę, która będzie dla ciebie najprostsza i najbardziej instynktowna!

Jak szukać grzybów?

Grzyby nie należą ani do świata roślin, ani zwierząt, jednak z roślinami łączy je wspólnota interesów. Mowa oczywiście o drzewach, z którymi grzyby żyją w mikoryzie. Drzewa dają grzybom wyprodukowany podczas fotosyntezy, za co grzyby odwdzięczają się zebranymi zasobami substancji mineralnych.

Dlatego też owocniki grzybów najczęściej pojawiają się bardzo blisko drzew. Większość z nich ma swoje ulubione gatunki i środowisko. Przykładowo podgrzybki doskonale czują się w mchu, w lasach sosnowych. Owocniki bardzo często wyrastają pod warstwą liści i opadłych gałęzi, dlatego warto czasem schylić się i dokładnie przyjrzeć podejrzanym miejscom.

Jakie grzyby zbierać?

W Polsce występuje bardzo wiele gatunków grzybów jadalnych, jednak najpopularniejsze z nich to borowiki, podgrzybki, maślaki, kurki i kozaki. Większość z nich łączą wspólne, charakterystyczne cechy: przypominające gąbkę rurki znajdujące się pod kapeluszem, przyjemny zapach oraz przyjemny (nie gorzki!) smak po polizaniu. Wśród wymienionych grzybów wyjątek stanowią kurki.

Posiadają one pod kapeluszem blaszki, które mogą być mylące. Tę samą cechę posiadają kanie i opieńki. Dlatego jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności rozróżniania grzybów zrezygnuj ze zbierania okazów, które budzą twoje wątpliwości, weź ze sobą atlas grzybów lub zasięgnij rady napotkanego w lesie innego zbieracza.

Jak zebrać znaleziony grzyb?

Grzyby to w rzeczywistości bardzo rozbudowane organizmy, a owocniki wystające z ziemi są ich niewielką częścią. Grzyby posiadają bardzo rozbudowaną grzybnię, czyli sieć strzępek, które pozwalają im zajmować bardzo rozległe tereny. Nienaruszona, zdrowa grzybnia wpływa na obfitość grzybów w sezonie. Dlatego najlepszą metodą zbierania grzybów jest odcięcie owocnika nisko, w dolnej części trzonu. Dzięki temu z pozostawionej części wkrótce może wyrosnąć kolejny grzyb.

Dzięki powyższym wskazówkom twoja pierwsza wyprawa na grzyby powinna być bezproblemowa i niesamowicie przyjemna. Powodzenia w grzybobraniu!

Jeden komentarz

  1. Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł !

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*