Właśnie zmieniłaś pieluszkę swojemu dziecku, które płacze wszystkimi łzami swojego ciała i zauważyłaś bardzo czerwone plamy, a także małe guzki znajdujące się na pośladkach? To pewnie pieluszkowe zapalenie skóry. Pieluszkowe zapalenie skóry jest stanem zapalnym skóry spowodowanym powtarzającym się kontaktem pieluchy z kałem i moczem na skórze.
Co to dokładnie jest pieluszkowe zapalenie skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry jest stanem zapalnym skóry spowodowanym wielokrotnym pocieraniem brudnej pieluszki o skórę dziecka. Podrażnienie to, znane również jako pieluszkowe zapalenie skóry, pojawia się zazwyczaj między 0 a 2 rokiem życia. Objawia się w postaci czerwonych plam na pośladkach, suchych lub sączących, którym czasem mogą towarzyszyć małe krostki.
W niektórych przypadkach pieluszkowe zapalenie skóry może być bolesne dla malucha, który może odczuwać pieczenie. Podczas gdy ten stan zapalny może czasami prowadzić do rozwoju infekcji grzybiczej, zazwyczaj jest on łagodny. Jeśli jednak u Twojego dziecka wystąpią objawy podobne do pieluszkowego zapalenia skóry, zaleca się konsultację z pediatrą w celu skutecznego i szybkiego leczenia zapalenia.
Co należy robić, aby zapobiec lub złagodzić pieluszkowe zapalenie skóry i zwalczyć czerwone pupy?
Aby zapobiec wystąpieniu pieluszkowego zapalenia skóry, należy podjąć kilka środków ostrożności
- Zmieniaj pieluszkę dziecku regularnie, jak tylko zostanie zabrudzona moczem lub stolcem. Przed zmianą pieluszki, pamiętaj o umyciu rąk roztworem antybakteryjnym.
- Myj również ręce malucha, aby zminimalizować ryzyko rozwoju bakterii i ograniczyć rozwój infekcji.
- Po zdjęciu pieluszki delikatnie i starannie oczyść pupę dziecka wacikiem nasączonym wodą lub ściereczką nasączoną hipoalergicznym żelem myjącym przeznaczonym do tego celu. Nie zapomnij o małych fałdach na spodzie. Następnie wytrzyj obszar czystym ręcznikiem. Jeśli jesteś w podróży lub na wakacjach z dzieckiem, istnieją hipoalergiczne chusteczki dla dzieci, które nie zawierają alkoholu i doskonale łagodzą i oczyszczają skórę.
- Tuż przed założeniem nowej pieluszki nałóż grubą warstwę łagodzącego kremu pod pieluszkę lub kremu przeznaczonego do łagodzenia pieluszkowego zapalenia skóry. Te produkty na pieluszkowe zapalenie skóry są zazwyczaj wzbogacone o tlenek cynku. Dzięki swoim właściwościom chłonnym i naprawczym ten aktywny składnik doskonale eliminuje wilgoć często występującą w okolicy pieluszkowej i tworzy barierę ochronną, która zapobiega powstawaniu podrażnień skóry.
- Upewnij się, że wybierasz pieluszki o wysokiej chłonności, które neutralizują wilgoć z kału i moczu i utrzymują pupę dziecka suchą. Pieluszki te zmniejszają w ten sposób występowanie pieluszkowego zapalenia skóry. Ważne jest, aby nie pakować pieluchy zbyt ciasno, aby powietrze mogło nadal cyrkulować.
- Jeśli to możliwe, pozwól pupie dziecka schnąć na powietrzu przez co najmniej 1-2 godziny dziennie, aby skóra mogła wyschnąć i lepiej oddychać.
Co należy zrobić, jeśli u Twojego dziecka w wyniku pieluszkowego zapalenia skóry pojawiła się grzybica?
Często zdarza się, że infekcja drożdżowa rozwija się w wyniku pieluszkowego zapalenia skóry. Charakteryzuje się silnym swędzeniem i wyglądem przypomina pieluszkowe zapalenie skóry, jest spowodowane rozwojem bakterii, małych grzybów z rodziny candida albicans i wymaga specyficznego leczenia. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko cierpi na infekcję drożdżakową, nie zwlekaj i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, który zastosuje odpowiednie leczenie.