Kuchnia gruzińska jest pyszna. Więcej o gruzińskiej kuchni

Kuchnia gruzińska jest pyszna. Więcej o gruzińskiej kuchni

Co kraj, to obyczaj mówi mądre przysłowie dotyczące między innymi zwyczajów kulinarnych. W różnych regionach świata wykształciły się różne zwyczaje kulinarne. Jedne powszechnie znane na świecie, a inne zupełnie egzotyczne dla reszty świata, gdyż dyktowane wielowiekową tradycją, dostępnością produktów lub sytuacją materialną mieszkańców. Tak jest na świecie. A jak jest w Gruzji?

Gruzja jest krajem leżącym w Kaukazie Południowym. Stolicą państwa jest Tbilisi. Gruzja graniczy z kilkoma państwami, a od zachodu także z Morzem Czarnym. Państwo to leży na pograniczu Europy i Azji. W związku z takim położeniem kuchnia gruzińska jest zróżnicowana. Posiada autonomiczne zwyczaje kulinarne, ale również przenikają do niej zwyczaje kulinarne z tych dwóch kontynentów.

Kuchnia gruzińska, to poezja smaków, aromatycznych przypraw, warzyw i owoców. Wszystkie używa się do sporządzania smacznych i zdrowych dań. Królują między innymi tam ogórki, pomidory, bakłażany, zielone warzywa, zioła, przyprawy, ocet, pieprz, czosnek, papryka, melony, orzechy, arbuzy, winogrona. Jak również wiele gatunków sera, jak i mięso. Najczęściej jest to mięso drobiowe, baranina, wieprzowina, oraz ryby.

Kuchnia gruzińska, to również różnego rodzaju sosy i pasty. Pasty przygotowywane są z różnego rodzaju mięs, ziół, przypraw, czosnku, oraz orzechów, które w Gruzji stanowią ważny składnik kuchni. Do sosów służących do polewania mięs używa się na przykład śliwki i odpowiednio dobrane przyprawy.

Kuchnia gruzińska, to dania gorące i przekąski

Wśród dań gorących popularna jest zupa gulaszowa składająca się głównie z wołowiny, warzyw i przypraw, a czasem także ryżu. Jak również gulasz z jagnięciny, warzyw, przypraw i ziemniaków. Oraz pikantna zupa wołowa z kurczakiem, ostrą papryką, pomidorami, czosnkiem i przyprawami.
Chaszlama, to również popularna zupa, a zwłaszcza na wschodzie Gruzji. Przygotowuje się ją z mięsa baraniego, cebuli, czosnku, pietruszki, czarnego pieprzu i innych przypraw. Jest bardzo rozgrzewająca, gdyż stanowi rodzaj rosołu.

Innym pysznym daniem kuchni gruzińskiej są pierogi w kształcie sakiewki. Oprócz mięsnego farszu posiadają rosół, który znajduje się wewnątrz pierożka. Danie to może mieć wiele smaków. Znajdzie się też wersja dla wegetarian, gdzie pierożek wypełniony jest farszem grzybowym lub serowym. Innym pysznym i bardzo popularnym daniem gruzińskim jest zapiekany placek nadziewany serem. Danie to podawane jest bardzo często i z różnych okazji.

Nie mniej słynnym daniem jest wątróbka z orzechami i nasionami granatu. A także wieprzowa smażona kiełbasa z dodatkiem cebuli, czosnku i wymieszana z ostrymi przyprawami. Podawana z sosem i siekaną cebulą. Dla wielu osób pysznym daniem mięsnym jest mudżudżi. Jest to danie podawane na zimno. To galareta składające się z wieprzowiny, przypraw i warzyw.

Podczas spotkań z rodziną lub z przyjaciółmi Gruzini jedzą również szaszłyki zwane u nich mcwadi. Kawałki mięsa wołowego, baraniego lub wieprzowego nadziewane są na metalowy pręt i pieczone na grillu. Bardzo popularne są również dania z mięsem drobiowym, a zwłaszcza z kurczakiem. Jak na przykład kurczak smażony z przyprawami i polany tradycyjnym gruzińskim sosem. Albo duszony kurczak w ostrym sosie.

Tolma, to również smaczne danie w wersji mięsnej i bezmięsnej. Składa się z bakłażanów, zielonych pomidorów lub papryki nadziewane mięsem, albo pastą orzechową zawierającą nasiona granatu i zioła.

W kuchni gruzińskiej znajdzie się również coś dla osób nie jedzących mięsa i wędlin. Dla wegetarian polecane jest danie składające się z ziemniaków, bakłażana, pomidorów, papryki, oraz przypraw. Albo potrawa z fasoli, cebuli, czosnku i orzechów, czy ciasto chlebowe nadziewane fasolą. Do dań wegetariańskich należą też placki z mąki kukurydzianek z serem, smażony bakłażan i faszerowany pastą z orzechów, oraz danie składające się z posiekanych warzyw, cebuli, czosnku, octu, ziół i połączone z orzechami włoskimi.

Desery gruzińskie też są pycha

Żadna kuchnia nie może się obejść bez deserów. Tak również w Gruzji jest wiele przepysznych, a na dodatek zdrowych deserów. Kuchnia gruzińska obfituje w orzechy, a te są bardzo zdrowe i chronią układ nerwowy i uodparniają organizm. Oprócz orzechów dodawanych nie tylko do deserów, ale również do dań głównych dużo je się w tym kraju także winogron. Winogrona stanowią jedną z najbardziej rozpowszechnionych upraw w Gruzji. Przysmakiem tego kraju jest gruziński snickers. Słodki i pyszny. W jego skład wchodzą orzechy i skondensowany winogronowy syrop. Wysuszone przypominają sople.

Gozinaki, to także wspaniały deser, lecz niestety jak większość słodkości jest bardzo kaloryczny. W skład tego deseru wchodzą orzechy laskowe, które praży się na patelni razem z masłem, cukrem i miodem. Uzyskaną masę rozwałkowuje się na niewielkie placki i kroi na dowolne kształty.

Jeden komentarz

  1. Kuchnia gruzińska oferuje mnóstwo pyszności, jestem nią zachwycona

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*