Kulinarne inspiracje. Aquafaba. Rewolucja w kuchni!

Kulinarne inspiracje. Aquafaba. Rewolucja w kuchni!

Jeśli szukasz zamiennika do jajek, a nie chcesz daleko szukać, to sięgnij po puszczę ciecierzycy. Sekretny składnik siedział w twojej kuchni od lat! Zapoznaj się z właściwościami aquafaba, czyli wody z cieciorki.

Co to aquafaba?

Aquafaba to lepki, gęsty płyn znajdujący się w puszcze z ciecierzycą. Mylnie nazywana wodą z każdych roślin strączkowych. Aquafaba z fasoli, czy aquafaba z groszku mają zupełnie inne konsystencje i zastosowania. Ta najlepszej jakości znajduje się właśnie w zapuszkowanej ciociorce. Można pokusić się u samodzielne jej przygotowanie, jednak aquafaba z gotowanej ciecierzycy może być zbyt wodnista i niemożliwa do ubicia.

Aquafaba – zastosowanie

Woda z ciecierzycy wykorzystywana jest głównie w kuchni wegańskiej. Jako substytut jajek, sprawdza się najlepiej wypiekaniu deserów, których bazę stanowią białka jajek. Najczęściej można spotkać się z przepisami na bezy, pavlova, wafle, naleśniki, ciastka, a nawet macaroons.

Ile aquafaba zamiast jajek?

Przyjmuje się, że dwie łyżki aquafaba są równowartością białka średniego jajka, jednak mogą to również być trzy łyżki w stosunku do dużego jajka. Dokładna wartość nie jest znana. Ilość dobrze ubitej aquafaba może różnić się w zależności od użytego sprzętu, długości ubijania albo jakości wody.

Aquafaba – jak ubić?

Ta czynność zajmuje więcej czasu niż w przypadku białek jajka. Konieczne jest zastosowanie miksera elektrycznego. Dobrze ubita aquafaba powinna być sztywna po odwróceniu naczynia do góry nogami. Dla szybszego ubicia zaleca się użycie kamienia winnego, nazywanego wodoronianem potasu. Często stosowany w ubijaniu jajek, sprawdza się fantastycznie z wodą z cieciorki.

Aquafaba – ile może stać w lodówce i jak przechowywać?

Kiedy aquafaba zostanie odsączona z ciecierzycy, można przechowywać ją w lodówce aż tydzień. Świetnym pomysłem na długowieczne przechowywanie jest wlanie aquafaba do tacek na kostki lodu. Zamrożone kawałki następnie przesypuje się do jednego worka i trzyma w zamrażalniku. Ich rozmrożenie zajmuje minuty, a dla szybszego efektu można posłużyć się mikrofalówką.

Aquafaba jeszcze nie weszła w kanon polskiej kuchni, ale krajowi weganie już odkryli jej zalety, łatwość użytkowania i przechowywania. Do tego jest zupełnie za darmo i tuż pod ręką!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*