Przepis | Strona główna | Blog | Kultura hiszpańskich tapas. Co to takiego?
Kultura hiszpańskich tapas. Co to takiego?

Kultura hiszpańskich tapas. Co to takiego?

Wino i jedzenie to nieodłączona część hiszpańskiego stylu życia. Miłość Hiszpanów do dobrej kuchni sprawiła, że iberyjska gastronomia jest obecnie rozpoznawana i ceniona na całym świecie. „Tapas” to słowo magiczne. Należy wiedzieć, że oznacza maleńkie przystawki i przekąski, które jada się w domu i w barach, na lunch i przed kolacją, najlepiej przy kieliszku wina.

Swoje poranne ciasto i kawę Hiszpanie jedzą w domach lub w jednym z wielu barów. Około 13-stej godziny nadchodzi pora lunchu, a tapas służą z reguły pobudzeniu apetytu przed głównym daniem. Wieczorem (między 20 a 21) po długim dniu pracy, degustacja tapas trwa. Do wina podaje się oliwki, solone migdały, kiełbasę z papryką, szynkę serrano i sery.

Próbuje się także wielu ciepłych i zimnych przekąsek takich jak cynaderki w sosie sherry, smażone anchois, chrupiące kuleczki ziemniaczane, grillowane krewetki, omlety z ziemniakami, marynowane grzyby, marynowane owoce morza i warzywa.

Warto też wiedzieć, że kultura hiszpańskich tapas spotyka się z coraz w większym zainteresowaniem także i poza ich ojczyzną. Coraz więcej ludzi w Wielkiej Brytanii i Europie kontynentalnej zachwyca się tymi niedużymi przekąskami, które kojarzą się z wakacjami i słońcem.

Obecnie bary tapas istnieją w wielu dużych miastach i cieszą się bardzo dużą popularnością wśród smakoszy. Kilka pysznych przekąsek może bez trudu zastąpić zwykły posiłek i nikomu nie przeszkadza fakt, że te małe hiszpańskie cudeńka kosztują z reguły więcej niż kilka dolarów czy funtów. Pamiętajmy o tym, że tapas to nie tylko idealne przekąski na imprezę.

Mogą stanowić również pierwsze danie, lekki posiłek lub obfitą wieczorną kolację. Przygotowuje się je bardzo łatwo, a zaspokoją każdy gust. Możemy z nich stworzyć prawdziwą ucztę, pod warunkiem że korzystać będziemy wyłącznie ze świeżych składników dobrej jakości.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*