Przepis | Strona główna | Blog | Lunchbox czy obiad w szkole. Co warto wiedzieć?
Lunchbox czy obiad w szkole. Co warto wiedzieć?

Lunchbox czy obiad w szkole. Co warto wiedzieć?

Dzieci, które w szkole przebywają dłużej niż pięć godzin, na pewno będą potrzebowały czegoś więcej, niż tylko drugiego śniadania. Dla nich powstały obiady w szkołach, ale nie zawsze będzie to lepsze rozwiązanie, niż posiłek przygotowany w domu i przełożony do lunchboxa. Ta kultura już dawno wyszła z biur i przedostała się do środowiska szkolnego. Pozostaje tylko pytanie, czy takie rozwiązanie na pewno będzie dla dziecka lepsze.

Lunchbox czy obiad w szkole. Co warto wiedzieć?

Lunchbox czy obiad w szkole – co lepiej wybrać?

Nie każda placówka przygotowuje dobre posiłki

Trzeba na początku zaznaczyć, że nie każde dziecko będzie zadowolone z jedzenia podawanego na stołówce szkolnej. W wielu placówkach pracują bardzo dobre kucharki, ale są też takie, w których nie ma pieniędzy na porządne jakościowo składniki albo wszystko jest robione masowo i nie ma tam miejsca na porządne posiłki. Jeśli w placówce, do której chodzi twoje dziecko, nie podaje się zadowalających i smacznych posiłków, to być może powinnaś rozważyć opcję z gotowym obiadem pakowanym do plecaka. W ten sposób będziesz miała pewność, że dziecko zje coś, co lubi i co będzie mu smakowało.

Lunchbox dla dzieci o specyficznych preferencjach żywieniowych

Czasami obiady szkolne nie są różnorodne. Jeśli dziecko jest weganinem albo ma na coś alergie, to może się okazać, że szkolna stołówka nie będzie miała przeważnie niczego ciekawego do zaproponowania. To samo tyczy się niejadków, które często nie mogą znaleźć dla siebie czegoś na stołówce. Wtedy z pomocą przychodzi lunchbox, który może być najlepszym rozwiązaniem. Dzięki niemu dziecko nie będzie chodziło po szkole głodne i otępiałe. Dobranie odpowiednich składników sprawi, że nie będzie potrzebna żadna mikrofalówka, żeby przygotować dla niego pełnowartościowy i pyszny posiłek.

Droga, jaką dziecko pokonuje do szkoły

Czasami obiady w szkole w ogóle nie są dziecku potrzebne. Jeśli mieszka blisko domu, a w nim cały czas jest ktoś, kto może coś dla niego przygotować, to nie ma sensu się specjalnie zapisywać go na obiady, które w dodatku mogą mu nie posmakować. Zamiast tego dobrze jest przygotować lunchboxa na wszelkie wypadek, jeśli dzień będzie dla twojej pociechy wyjątkowo wymagający albo po prostu zrobi się głodna w czasie jego trwania. Może mieć on wtedy nawet postać całego obiadu, jeśli dziecko jest w stanie go bez problemu zjeść. Ale jeśli droga do domu jest dość daleka, obiad dla dziecka może okazać się obowiązkowy.

Co powinno znaleźć się w lunchboxie dziecka?

Przygotowanie lunchboxa dla dziecka to zawsze ciężkie zadanie. Rodzice mają zupełnie inne zapotrzebowanie kaloryczne i na substancje odżywcze, niż ich pociechy, przez co przygotowanie pudełka śniadaniowego staje się sporym wyzwaniem. Dlatego w tym procesie bardzo ważna jest komunikacja z dzieckiem i wspólne decydowanie, co twoja pociecha może zabrać ze sobą do szkoły, a czego lepiej jej nie dawać.

Jedzenie dodające energii i wpływające na mózg

Dziecko w szkole nie może jeść typowych zapychaczy, które tylko wypełnią żołądek. Muszą to być posiłki, które darzą mu zastrzyk energii i pozytywnie wpłyną na mózg. W szkole dziecko szybko się męczy, szczególnie jeśli aktywnie uczestniczy w lekcjach. Myślenie spala ogromną ilość kalorii, a do tego dochodzi jeszcze bieganie czy zabawa z rówieśnikami. Żeby po tym wszystkim dziecko miało energię na powrót do domu, w jego pudełku śniadaniowym muszą znaleźć się zdrowe, ale sycące potrawy, takie jak kurczak z ryżem, sałatka z owocami albo czekolada, o ile twoja pociecha nie ma problemu z otyłością albo umiarem.

Coś, co na pewno zje

Dzieciom do szkoły nie należy pakować produktów, których nie lubią, bo można mieć pewność, że nigdy nie zostaną one przez nie zjedzone. Dzieci pozbywają się ich na różne sposoby, na przykład wyrzucając je do kosza, wymieniając się z innymi osobami albo ukrywając je w woreczkach foliowych w kątach w pokoju. Jeśli rodzic daje dziecku te rzeczy, których ono skrajnie nie lubi, nie może oczekiwać, że zostaną zjedzone. Zamiast tego lepiej stawiać na lubiane przez dzieci posiłki, nawet jeśli to oznacza, że dziecko codziennie będzie jadło to samo. Najwyraźniej właśnie tego potrzebuje w swojej diecie najbardziej.

Zawartość zależna od szkolnego obiadu

Pudełko śniadaniowe powinno być wyposażone ściśle pod szkolne obiady, o ile dziecko z nich korzysta. W ciągu dnia obiad w szkole jest bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli pociecha uczy się daleko od domu i nie może szybko po zajęciach do niego wrócić. Zależnie od tego, jakie posiłki przygotowała szkoła na dany dzień, tak powinien być wyposażony lunchbox. Nie ma sensu przygotowywać dla dziecka kurczaka z ryżem, jeśli dokładnie to samo będzie jadło godzinę później. Ta zasada oczywiście nie będzie miała zastosowania w przypadku tych dzieci, które obiadów w szkole w ogóle nie jedzą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*