Przepis | Strona główna | Blog | Nasze Ciało. Śledziona. Co warto o niej wiedzieć?
Nasze Ciało. Śledziona. Co warto o niej wiedzieć?

Nasze Ciało. Śledziona. Co warto o niej wiedzieć?

Śledziona to bardzo ważny narząd, który w naszym organizmie spełnia bardzo ważną rolę. Co warto wiedzieć na jej temat? Co można zrobić, by zdrowa śledziona służyła nam możliwie jak najdłużej?

Śledziona – najważniejsze wiadomości

Śledziona to ważny dla naszego zdrowia narząd, który znajduje się w lewej stronie jamy brzusznej. Jest to narząd niewielki, jednak problemy związane z jego funkcjonowaniem mogą mieć ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia oraz na jakość naszego życia. Dlaczego jest ona tak ważna?

Bo to w śledzionie znajdują się największe skupiska limfocytów, mających dla nas ogromne znaczenie. Warto też pamiętać, że jedną z głównych funkcji śledziony jest wytwarzanie przeciwciał, zwalczanie drobnoustrojów znajdujących się w naszej krwi oraz jej oczyszczanie. Wprawdzie w tym względzie może śledzionę zastąpić wątroba, warto jednak pamiętać, iż ten narząd i tak każdego dnia musi się borykać z wieloma wyzwaniami.

Warto też pamiętać, że nawet jeśli po usunięciu wątroby jej zadania bez problemów zostaną przejęte przez wątrobę, nasz układ odpornościowy i tak będzie już w znacznej mierze osłabiony.

Na jakie problemy najczęściej narażona jest śledziona?

Choroby śledziony mogą przybierać różne formy. Jednym z częstszych problemów są tu różnego rodzaju wady anatomiczne, które utrudniają śledzionie normalne funkcjonowanie. Innym problemem, z którym lekarze spotykają się dość często, jest powiększenie śledziony.

Dzieje się tak m.in. w chwili, gdy borykamy się z gorączką oraz wtedy, gdy walczymy z poważnymi chorobami (np. z białaczką). Powiększeniu śledziony towarzyszą charakterystyczne objawy, m.in. bóle brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej oraz nudności i wymioty. Powiększenia śledziony nie można ignorować, gdyż stan taki może doprowadzić do jej pęknięcia.

Co można zatem zrobić? Ustalić przyczynę problemu oraz zacząć lepiej dbać o ten narząd. Lekka dieta, powolne jedzenie oraz unikanie stresu to podstawowe zasady, których dla dobra swej śledziony powinniśmy przestrzegać.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*