Śledziona to bardzo ważny narząd, który w naszym organizmie spełnia bardzo ważną rolę. Co warto wiedzieć na jej temat? Co można zrobić, by zdrowa śledziona służyła nam możliwie jak najdłużej?
Śledziona – najważniejsze wiadomości
Śledziona to ważny dla naszego zdrowia narząd, który znajduje się w lewej stronie jamy brzusznej. Jest to narząd niewielki, jednak problemy związane z jego funkcjonowaniem mogą mieć ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia oraz na jakość naszego życia. Dlaczego jest ona tak ważna?
Bo to w śledzionie znajdują się największe skupiska limfocytów, mających dla nas ogromne znaczenie. Warto też pamiętać, że jedną z głównych funkcji śledziony jest wytwarzanie przeciwciał, zwalczanie drobnoustrojów znajdujących się w naszej krwi oraz jej oczyszczanie. Wprawdzie w tym względzie może śledzionę zastąpić wątroba, warto jednak pamiętać, iż ten narząd i tak każdego dnia musi się borykać z wieloma wyzwaniami.
Warto też pamiętać, że nawet jeśli po usunięciu wątroby jej zadania bez problemów zostaną przejęte przez wątrobę, nasz układ odpornościowy i tak będzie już w znacznej mierze osłabiony.
Na jakie problemy najczęściej narażona jest śledziona?
Choroby śledziony mogą przybierać różne formy. Jednym z częstszych problemów są tu różnego rodzaju wady anatomiczne, które utrudniają śledzionie normalne funkcjonowanie. Innym problemem, z którym lekarze spotykają się dość często, jest powiększenie śledziony.
Dzieje się tak m.in. w chwili, gdy borykamy się z gorączką oraz wtedy, gdy walczymy z poważnymi chorobami (np. z białaczką). Powiększeniu śledziony towarzyszą charakterystyczne objawy, m.in. bóle brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej oraz nudności i wymioty. Powiększenia śledziony nie można ignorować, gdyż stan taki może doprowadzić do jej pęknięcia.
Co można zatem zrobić? Ustalić przyczynę problemu oraz zacząć lepiej dbać o ten narząd. Lekka dieta, powolne jedzenie oraz unikanie stresu to podstawowe zasady, których dla dobra swej śledziony powinniśmy przestrzegać.