Przepis | Strona główna | Blog | Nasze Ciało. Śledziona. Co warto o niej wiedzieć?
Nasze Ciało. Śledziona. Co warto o niej wiedzieć?

Nasze Ciało. Śledziona. Co warto o niej wiedzieć?

Śledziona to bardzo ważny narząd, który w naszym organizmie spełnia bardzo ważną rolę. Co warto wiedzieć na jej temat? Co można zrobić, by zdrowa śledziona służyła nam możliwie jak najdłużej?

Śledziona – najważniejsze wiadomości

Śledziona to ważny dla naszego zdrowia narząd, który znajduje się w lewej stronie jamy brzusznej. Jest to narząd niewielki, jednak problemy związane z jego funkcjonowaniem mogą mieć ogromny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia oraz na jakość naszego życia. Dlaczego jest ona tak ważna?

Bo to w śledzionie znajdują się największe skupiska limfocytów, mających dla nas ogromne znaczenie. Warto też pamiętać, że jedną z głównych funkcji śledziony jest wytwarzanie przeciwciał, zwalczanie drobnoustrojów znajdujących się w naszej krwi oraz jej oczyszczanie. Wprawdzie w tym względzie może śledzionę zastąpić wątroba, warto jednak pamiętać, iż ten narząd i tak każdego dnia musi się borykać z wieloma wyzwaniami.

Warto też pamiętać, że nawet jeśli po usunięciu wątroby jej zadania bez problemów zostaną przejęte przez wątrobę, nasz układ odpornościowy i tak będzie już w znacznej mierze osłabiony.

Na jakie problemy najczęściej narażona jest śledziona?

Choroby śledziony mogą przybierać różne formy. Jednym z częstszych problemów są tu różnego rodzaju wady anatomiczne, które utrudniają śledzionie normalne funkcjonowanie. Innym problemem, z którym lekarze spotykają się dość często, jest powiększenie śledziony.

Dzieje się tak m.in. w chwili, gdy borykamy się z gorączką oraz wtedy, gdy walczymy z poważnymi chorobami (np. z białaczką). Powiększeniu śledziony towarzyszą charakterystyczne objawy, m.in. bóle brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej oraz nudności i wymioty. Powiększenia śledziony nie można ignorować, gdyż stan taki może doprowadzić do jej pęknięcia.

Co można zatem zrobić? Ustalić przyczynę problemu oraz zacząć lepiej dbać o ten narząd. Lekka dieta, powolne jedzenie oraz unikanie stresu to podstawowe zasady, których dla dobra swej śledziony powinniśmy przestrzegać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*