Netykieta czyli jak zachowywać się w internecie

Netykieta czyli jak zachowywać się w internecie

O kulturze można by mówić wiele, ale ma ona swoje różne odmiany. To co w jednym kraju wypada, w innym może być uznawane jako coś negatywnego, albo wręcz niedopuszczalnego. I tak, podobnie rzecz się ma w różnego rodzaju kręgach. Im wyższe wykształcenie, tym bardziej rażące różnice zachowań.

A niektóre z nich możliwe do ocenienia, jako niedopuszczalne. I także Internet ma swoje prawa, w których dostrzec można niespisaną „etykietę”, a właściwie Netykietę. Czyli to co wypada w sieci robić, a czego nie. Bywa, że od niektórych reguł możliwe są odstępstwa, ale są też i takie zasady, które dotyczyć mogą wszystkich.

Komentarze pod postami

Czasem próbujemy przenosić zachowania z realnego świata, także do sieci. I tu na samym początku rozwiejmy wątpliwości. Świat w sieci, tez jest światem realnym, tyle że umiejscowionym w innych ramach. Co ciekawe przekazanie sobie informacji przez telefon, albo pocztą trwa o wiele dłużej, niż na przykład przez media społecznościowe.

Przez które jak wiadomo, newsy rozchodzą się „lotem błyskawicy”. Zwłaszcza jeśli wiele osób z grupy znajomych udostępni wątek pomiędzy swoimi znajomymi, aby zapewnić mu dodatkowe rozprzestrzenienie się.

Hejtowanie, czyli sianie zamętu

Pochodzące z języka angielskiego określenie Hejtowanie, odnosi się do jego tłumaczenia, czyli określenia jako „nienawistnego komentowania”. I tak, bywa że niektórzy się nie lubią, ale zdarza się też i tak, że osoby są sobie wrogie z zupełnie innego powodu.

Najczęściej złością kipią zazdrośnicy, albo ci którzy sami niczego nie robią. Żyją według ściśle określonego schematu, a także próbują dołować innych, aby móc się wspinać w hierarchii, jako jedyne, słuszne osobowości. Bywa, że chcą w ten sposób przyćmić czyjąś osobowość, albo wspomóc nieco swoją. Gdyż ta, bywa mało atrakcyjna.

Własna grupa

Zdarzają się akie sytuacje, w których zakłada się swoją grupę, aby na przykład coś nowego stworzyć i móc wypromować się i swoje produkty. Tymczasem po pewnym czasie może przyjść ktoś z zewnątrz i chce tam promować swoje, podobne, albo robi wszystko tylko dla zysków. To nie jest zachowanie zgodne z netykietą.

Gdyż taka osoba powinna sama wnieść coś do grupy, ale nie promować swoich rzeczy z nadmiarem, a jeśli już to zapytać o zasady. Albo przeczytać regulamin lub wytyczne jeśli takie w grupie są. Innym wyjściem jest także założenie swojej, być może podobnej grupy. Wtedy dopiero można zrozumieć, jak długotrwałym procesem jest zbudowanie dużego zainteresowania wokół określonego zagadnienia.

Można więc śmiało powiedzieć, że niektóre zachowania w sieci są fair, a inne nie. Czyli tak jak w normalnym życiu, nie wchodzimy do cudzego sklepu, aby sprzedawać swój towar, no chyba że mamy na to umowę, albo została nam udostępniona taka możliwość.

Cudze media w sieci

Innym cudzym medium w sieci, może okazać się blog albo kanał na YT. Tam także tworzone są treści i dostarczane duże ilości wyświetleń, aby możliwe było rozprzestrzenianie się ciekawych i wartościowych informacji. Bywa, że twórca poświęca na budowanie tego medium wiele godzin, a często także zarywa noce.

Z czasem jednak pod jego postami mogą pojawiać się negatywne komentarze. Zupełnie bez powodu, a w niektórych przypadkach, można także mówić o fali tak zwanego hejtu. Czyli niczym nieuzasadnionej nienawiści, którą mogą podsycać także inni użytkownicy i to dla zasady,bez żadnego powodu.

Wśród takich osób można najczęściej znaleźć, osoby które nic wartościowego w życiu nie robią. Żyją z miesiąca na miesiąc, ale ze szczególnym upodobaniem lubią swoje żale wyrzucać w sieci. Tam mogą się wyrazić, a jest to głównie niezadowolenie ze wszystkiego. Dzięki takim treścią, próbują oni zamaskować swoje własne kompleksy.

Zasady Netykiety

Chociaż nikt jeszcze nie spisał dokładnego sposobu zachowań, które są dopuszczalne w sieci. Istnieją niektóre takie, które pojawiły się samoistnie wraz z rozwojem Internetu.

I tak jedną z głównych zasad, jest brak pisanie wulgarnych treści. A niektóre strony automatycznie wychwytują tego typu określenia i automatycznie blokują za nie użytkowników.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*