Orzechy nerkowca – słodko-słony skarb w kuchni

Orzechy nerkowca – słodko-słony skarb w kuchni

Orzechy nerkowca to owoce rośliny tropikalnej o ciekawej nazwie – nanercz zachodni. Roślina ta występuje naturalnie aż na trzech kontynentach: w Azji, Afryce i Ameryce. Największymi producentami naszych ulubionych orzechów są Indie, Wietnam i Wybrzeże Kości Słoniowej. Chociaż obecnie nerkowce cieszą się dużą popularnością, to ich właściwości prozdrowotne i kulinarne znane są od stosunkowo niedawna, bo od około 100 lat. Wyróżniają się charakterystycznym kształtem w kształcie nerki oraz miękkością i słodkawym posmakiem. Proces wytwarzania gotowego do spożycia produktu jest długi, gdyż wymaga usunięcia łupiny, prażenia, gotowania i długiego transportu. W ten sposób przepyszne nerkowce trafiają na sklepowe półki naszych supermarketów i pozwalają cieszyć się egzotycznym słodko-słonym smakiem.

Orzechy nerkowca – słodko-słony skarb w kuchni

Spis treści:

  • Dlaczego warto jeść orzechy nerkowca?
  • Orzechy nerkowca są źródłem błonnika pokarmowego
  • Orzechy nerkowa dostarczają NNKT
  • Orzechy nerkowca zawierają dużo witaminy E
  • Orzechy nerkowca są dobrym źródłem roślinnego białka
  • Orzechy nerkowca są dobre na cukrzycę
  • Orzechy nerkowca w kuchni – jak wykorzystać te egzotyczne skarby?
  • Kto może spożywać orzechy nerkowca?
  • Orzechy nerkowca a odchudzanie
  • Gdzie kupić orzechy nerkowca?

Dlaczego warto jeść orzechy nerkowca?

Orzechy nerkowca są nie tylko przepyszne, ale również bardzo zdrowe. Zawierają cały szereg witamin, składników mineralnych i substancji bioaktywnych, które wpływają korzystnie i protekcyjnie na cały organizm.

Orzechy nerkowca są źródłem błonnika pokarmowego

Owoce nanercza zachodniego mogą zawierać nawet 19 g błonnika w 100 g produktu. Z tego względu włączenie ich do diety może działać bardzo korzystnie na funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego. Błonnik wpływa stymulująco na perystaltykę jelit, spowalnia wchłanianie glukozy do krwi, stanowi pożywkę dla naturalnej mikroflory jelit oraz zwiększa uczucie sytości poposiłkowej. Pomaga zapobiegać zaparciom, może wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu oraz zapobiega gwałtownym skokom poziomu glukozy w surowicy.

Orzechy nerkowa dostarczają NNKT

Podobnie jak inne orzechy, również nerkowce stanowią dobre źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. W 100 g produktu znaleźć można około 35-40 g tych cennych związków. Zwiększenie zawartości kwasów nienasyconych w diecie z jednoczesnym ograniczeniem spożywania tłuszczów nasyconych może przyczynić się do regulacji profilu lipidowego krwi, z obniżeniem poziomu złego cholesterolu LDL i triglicerydów.

Orzechy nerkowca zawierają dużo witaminy E

Witamina E nazywana jest potocznie witaminą młodości. Należy do związków rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego dostarczana z orzechów jest bardzo dobrze wchłaniana i przyswajana przez organizm. Należy ona do jednych z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów. Oznacza to, że działa neutralizująco na nadmiar wolnych rodników w organizmie, czyli zapobiega uszkodzeniom zdrowych komórek ciała. W ten sposób wpływa hamująco na procesy starzenia oraz procesy nowotworzenia.

Orzechy nerkowca są dobrym źródłem roślinnego białka

W 100 g orzechów nerkowca znaleźć można nawet 20 g białka roślinnego. Z tego względu owoce te poleca się wegetarianom i weganom. Mogą stanowić doskonałe uzupełnienie diety roślinnej, wzbogacając ją w najbardziej deficytowy element tego rodzaju jadłospisu, czyli właśnie pulę niezbędnych aminokwasów egzogennych.

Orzechy nerkowca są dobre na cukrzycę

Orzechy nerkowca polecane są dla osób chorujących na cukrzycę. Cechują się niskim indeksem glikemicznym (IG = 15). Zawierają niewielkie ilości cukrów prostych przy jednocześnie wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Badania naukowe wykazały również, że wyciąg z orzechów nerkowca wpływa stymulująco na proces wchłaniania glukozy przez mięśnie szkieletowe, co zmniejsza jej poziom w surowicy krwi.

Orzechy nerkowca – słodko-słony skarb w kuchni

Orzechy nerkowca w kuchni – jak wykorzystać te egzotyczne skarby?

Nerkowce wyróżniają się spośród innych orzechów delikatnym słodkawym smakiem. Są miękkie i doskonale komponują się szczególnie z daniami kuchni azjatyckiej. Dodaje się je do potrawek curry oraz innych ostrych specjałów. Nerkowce stanowią również dobry dodatek do dań na słodko. Sprawdzają się jako odżywcze urozmaicenie owsianek lub jaglanek. Doskonale smakują po uprażeniu jako składnik musli lub domowej granoli. Można dodawać je również do wypieków. Posiadając dobry blender można wykonać z nich pastę orzechową cechującą się nie tylko świetnym smakiem, ale również wysoką zawartością białka.

Kto może spożywać orzechy nerkowca?

Orzechy nerkowca stanowią odżywcze uzupełnienie diety zarówno dorosłych jak i dzieci. Ze względu na słodkawy smak i miękkość, bardzo często są uwielbiane przez najmłodszych smakoszy. Włączenie ich do jadłospisu poleca się osobom chorym na cukrzycę oraz borykającym się z problemami z cholesterolem. Bezpośrednim przeciwwskazaniem do ich spożywani jest natomiast uczulenie na orzechy.

Orzechy nerkowca a odchudzanie

Orzechy nerkowca są produktem wysokokalorycznym. 100 g produktu dostarcza nawet ponad 600 kcal. Nie oznacza to, że osoby odchudzające się nie mogą ich spożywać. Zawsze należy jednak kontrolować ich ilość w diecie. Polecana ilość to około 10-20 g orzechów dziennie, czyli 1 łyżka stołowa.

Gdzie kupić orzechy nerkowca?

Nerkowce są stosunkowo łatwo dostępne w większości supermarketów. Bardzo często są to jednak produkty solone, których wpływ na zdrowie może być znacznie gorszy właśnie ze względu na wysoką zawartość sodu. Najlepiej unikać tego rodzaju przekąsek i sięgać jedynie po naturalne orzechy. Można je dostać w dobrych supermarketach, sklepach ze zdrową żywnością oraz sklepach internetowych. Cena wysokiej jakości nerkowców to około 50-60 zł za kg.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*