Przepis | Strona główna | Blog | Podstawa polskiej kuchni czyli pyszny i pożywny rosół
Rosół z kluskami z lanego ciasta zamiast makaronu

Podstawa polskiej kuchni czyli pyszny i pożywny rosół

Obiady domowe nie mogę się obejść bez najbardziej klasycznej z polskich zup. Jaka to zupa? Odpowiedź jest najbardziej intuicyjna z możliwych. Jest to rosół z wielu mięs.

Do gotowania rosołu potrzebne będzie duży garnek. Mówiąc duży Mam na myśli naprawdę duży garnek. Sagan do gotowania rosołu musi być olbrzymi. Musi mieć gigantyczne rozmiary. Dlaczego? Po pierwsze jest przepyszny i na jednym talerzu się nie skończy. Każdy z pewnością przyjdzie po dokładkę.

Po drugie, Nawet jeśli coś zostanie na drugi dzień, można z niego ugotować każdą inną wspaniałą polską zupę. Przechodzimy na dział mięsny. Potrzebny będzie kurczak. Najlepszy taki ze wsi hodowany w warunkach sprzyjających dla drobiu. Wolny wybieg powoduje, że zwierzęta znajdują sobie to, co jest dla nich najlepsze. Jest to optymalna wersja chowu.

Najbardziej Humanitarna i dająca w efekcie najlepszy materiał kulinarny. Nie mówcie o tym kurczakom. Będą smutne. Kurczak wybrany. Przechodzimy do wieprzowiny. Dobry będzie kawałek biodrówki. Z wołowiny wybieramy przerośnięte tłuszczykiem pręgę. Można dobrać jeszcze jej się szyjki i indycze skrzydełka. Na koniec podroby. Drobiowe wątróbki, żołądki i serca.

Wszystkiego po garści dorosłego mężczyzny. Mięso trzeba starannie sprawić, umyć i wstawić na ogień w dużej ilości chłodnej wody. Woda ma być Chłodna, tak aby mięso oddało cały smak i aromat w warowni. Pod garnkiem rozpalane spory ogień tak, żeby woda szybko nabrała temperatury, a potem dość znacznie zmniejszamy natężenie płomienia. Teraz trzeba rosół strzec jak źrenicy oka.

Strzec go należy przed zagotowaniem. Z wolno gotującego się mięsa w tym czasie uwalnia się z sokami, resztką krwi i koagulujący razem z białkiem w prawie wrzącej wodzie. Ten stan utrzymuje my dopóty, dopóki nie pozbędziemy się całości szumowiny. Niektórzy twierdzą, że nie powinniśmy tego robić, ale to oczywiście sprawa preferencji.

Teraz do rosołu można dodać przyprawy. Pieprz ziarnisty, ziele angielskie i liść laurowy. Wskazana jest też odrobina świeżo startej gałki muszkatołowej i wonnego curry dla podkreślenia koloru. Nad resztą kolorystyki popracujemy za chwilę. Teraz do garnka można wrzucić wcześniej obrane i umyte warzywa.

Marchewka, pietruszka, seler i por trafiają do rosołu w całości. Czas na najbardziej spektakularny Akcent rosołowy. Należy wybrać z koszyka w markecie największą cebulę, jaką znajdziemy. Cebulę obieramy i kroimy na dwie równe części. Każdą z połówek nadziewamy na widelec i opiekany nad płomieniem aż się lekko przypali.

Teraz można ją wrzucić do rosołu. Całość solimy do smaku i lekko doprawiamy świeżo mielonym pieprzem. Teraz rosół powinien się zagotować. Następnie zmniejszamy Płomień do minimum, tak aby rosół w garnku jedynie pykał. Ten stan trwa, aż mięso będzie miękkie. Domowy rosół podajemy z drobno pokrojonymi kluseczkami. Niebo w gębie.

A przepis na genialny rosół znajdziecie tutaj: przepis na rosół.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*