Czy polska kuchnia jest zdrowa? Czy kuchnia polska jest niezdrowa?

Polskie korzenie w kuchni. Skąd inspiracje?

Jako ludzie jesteśmy zróżnicowani pod wieloma względami, także pod względem kulinarnym. Różnorodność ludzkich gustów i guścików jest nieograniczona. Dotyczy to praktycznie każdej dziedziny życia. Nie dziwi więc, że dotyczy też preferencji żywieniowych. Wiele osób nie może obejść się bez sztuki codziennego mięsa. A innym robić się niedobrze na samą myśl, o jedzeniu mięsa i jego przetworów. Nie trzeba się dziwić jednym i drugim, a tylko zaakceptować naszą ludzką różnorodność.

Odżywianie, to jedna z pierwszych i najważniejszych potrzeb człowieka. Człowiek je głównie dlatego, by utrzymać swój organizm przy życiu. Ale także spożywa pokarmy dla przyjemności. I tak dla jednych ludzi doznania smakowe są najważniejsze. Więc osoby te wciąż poszukują nowych smaków i cieszą się, gdy przyjdzie im odkryć coś nowego. Dokonać odkrycia czegoś, czego do tej pory nie mieli w swoich doświadczeniach kulinarnych.

Inni natomiast nie zwracają tak wielkiej uwagi na nowości, gdyż preferują kuchnię prostą, tradycyjną i zdrową. Z pośród bardzo znanych ludzi mamy wielu takich, którzy kochali w kuchni prostotę. I zachwycali się na przykład plackami ziemniaczanymi, kaszą gryczaną ze skwarkami, czy ziemniakami z koperkiem i zsiadłym mlekiem.

Przy czym w zasięgu ich ręki były specjały kuchni światowej. Lecz oni mimo licznych propozycji kulinarnych najczęściej wybierali prosty sposób odżywiania. A także bardzo smaczny nie licząc wartości zdrowotnych płynących z prostoty.

Poza prostymi i standardowymi daniami kuchni polskiej takimi, jak wyżej wymienione: placki ziemniaczane, kasza gryczana, ziemniaki, zsiadłe mleko. Do podobnych, czyli tradycyjnych i prostych potraw możemy zaliczyć także: krupnik, pęczak, kasza jaglana, kapuśniak, gołąbki, zupa cebulowa, marchwianka, zupa dyniowa, zupa grochowa, zupa grzybowa, szary barszcz, staropolski żurek, postny kapłun, pierogi, pyzy, kopytka, racuchy, pączki, faworki, obwarzanki, ciasto drożdżowe, sernik, jabłecznik, makowiec i inne jeszcze tradycyjne polskie potrawy.

Wszystkie one choć są proste, to jednak wspaniałe i na dodatek nasze polskie. Kiedyś gotowane przez naszych przodków, a teraz gotowane według staropolskiej tradycji. A co najważniejsze, że są zdrowe i niesamowite w smaku. Są w stanie zachwycić nie jednego smakosza poszukującego nowych smaków i nowych doznań dla swojego podniebienia. Jednak pod takim warunkiem, że spróbuje tradycyjnej polskiej kuchni. Gdyż są też tacy, którzy nie spróbują, a potrafią krytykować. A zapewne każdy kto spróbuje i posmakuje staropolskiej kuchni, to zapragnie wróci do polskich korzeni kulinarnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*