Poradnik. Alergie pokarmowe i jakość życia.

Poradnik. Alergie pokarmowe i jakość życia.

Alergie pokarmowe dotykają dzieci w różnym wieku na różne sposoby. Może wpływać na relacje z innymi ludźmi, pewność siebie i poczucie niezależności. Rodzice muszą zadbać o to, aby przekazywać wiedzę bez powodowania niepotrzebnego niepokoju u dziecka.

Jest to zgodne z artykułem opublikowanym w Annals of Allergy, Asthma & Immunology w lutym 2020 roku oraz wywiadem na temat badania przeprowadzonego w Reuters Health.

Alergie pokarmowe mogą być poważne i potencjalnie zagrażać życiu. Wstrząs anafilaktyczny, najcięższa reakcja alergiczna, można leczyć wstrzyknięciem adrenaliny (epinefryny), która jest podawana w EpiPen.

Według autorów życie z alergią pokarmową może wpływać na relacje z przyjaciółmi, rodziną i kolegami z klasy. Może wpływać na poczucie niezależności, pewność siebie, umiejętności społeczne i chęć uczestnictwa w zajęciach sportowych i miłosnych relacjach.

Aby lepiej zrozumieć wyzwania, przed którymi stoją dzieci i młodzież z alergiami pokarmowymi, autorzy przeprowadzili wywiady z sześcioma specjalistami, którzy pracowali z dużą liczbą dzieci z alergiami pokarmowymi.

Często niespokojny z powodu stresu rodzicielskiego.

Specjaliści wskazali na różne wyzwania. Młodsze dzieci niekoniecznie były bardzo zaniepokojone, ale ich rodzice często byli niespokojni. Starsze dzieci często lepiej rozumiały i kontrolowały alergię pokarmową, ale ponieważ częściej same brały udział w różnych rzeczach, mogło to zwiększyć niepokój rodziców.

Dzieci z alergią pokarmową często odczuwały niepokój z powodu stresu rodziców związanego z alergią. Często obawiali się również igły w strzykawce EpiPen, obawiając się wstrząsu anafilaktycznego, testów alergii pokarmowych i immunoterapii podawanej w postaci tabletek.
Z drugiej strony udane doświadczenie z EpiPen może przynieść pewnego rodzaju bezpieczeństwo i ulgę.

Staranne rozpowszechnianie wiedzy.

Specjaliści zwrócili uwagę na to, że rodzice powinni przekazywać dzieciom wiedzę na temat alergii pokarmowej, ale należy to robić w przemyślany sposób, który nie wzmaga niepokoju dzieci. Zwrócili także uwagę, że ważne jest, aby rodziny wiedziały, że ludzie często stresują się, czują się przytłoczeni, zmartwieni, smutni lub sfrustrowani alergią pokarmową.

Broszury, aplikacje i wirtualne grupy mogą przyczynić się do uzyskania jakościowych informacji dla rodziców i dzieci. Pamiętajmy też, aby unikać takich alergenów jak orzechy, truskawki, krewetki, owoce morza i inne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*