Poradnik. Daj ziemniakom siłę dzięki kiełkowaniu.

Poradnik. Daj ziemniakom siłę dzięki kiełkowaniu.

Sezon ziemniaczany rozpoczyna się w marcu. Jeśli chcesz przez jakiś czas jeść młode ziemniaki to już wtedy niech zaczną kiełkować twoje sadzeniaki. Możesz także pozostawić do kiełkowania ziemniaki, które chcesz zbierać później w lecie.

Kiełkujące ziemniaki mają większą siłę.

Jeśli chcesz zbierać ziemniaki wcześnie, powinieneś również sadzić wcześnie. Chodzi o zapewnienie roślinom ziemniaka dobrego startu, aby mogły rosnąć, teraz gdy wiosenne słońce dobrze ogrzało ogród. Kiełkujące ziemniaki mają solidną przewagę nad ziemniakami, których kiełki pojawiają się dopiero po umieszczeniu ich w glebie.

Kiełkowanie w marcu.

Kiełkowanie sadzeniaków zajmuje około 5-6 tygodni, zanim można je sadzić w ogrodzie. Od sadzenia do zbioru zajmuje to 80-100 dni, więc jeśli chcesz zebrać ziemniaki w czerwcu, to zaopatrz się w ziemniaki w takim czasie, aby mogły wykiełkować w połowie marca.

Kiełkują do późnego lata.

Kiełkowanie jest kluczowym warunkiem wcześniejszego zbioru ziemniaków, ale opłaca się również kiełkowanie bulw ziemniaka również wtedy, gdy ziemniaki będą zbierane latem. Ziemniaki z kiełkami zapewniają większą wydajność i mają większą odporność na atak grzybów. Ataki na ziemniaka zwykle zatrzymują wzrost rośliny, ale jeśli bulwy są dorodne, to nie oznacza to całkowitej straty plonów.

Jak wyhodować kiełki na ziemniakach?

Możesz hodować kiełki, układając ziemniaki w płaskim pudełku lub w pudełku po jajkach. Na jednym końcu ziemniaka widać, że jest kilka małych pąków. Pąki są „oczami” bulw i tutaj rozwija się roślina. „Oczy” powinny się pojawić, gdy coś wykiełkuje. Połącz bulwy szczelnie razem, aby się wspierały, lub umieść bulwy pojedynczo w kartonie.

Właściwa przestrzeń i dużo światła.

Teraz chodzi o znalezienie dobrego miejsca dla bulw. Temperatura powinna wynosić od 15 do 18 stopni, a pomieszczenie powinno być jasne. Im więcej światła, tym lepiej. Dobre kiełki są krótkie, grube i ciemnozielone i stają się dobre tylko wtedy, gdy kiełkowanie zachodzi w jasnym pomieszczeniu. Jeśli bulwy ziemniaka nie dostają wystarczającej ilości światła, stają się długie i blade i łatwo łamią się, gdy bulwy mają być sadzone. Możesz również sadzić ziemniaki pojedynczo w doniczkach ziołowych z ziemią doniczkową. Wstępne kiełkowanie trwa ok. 5-6 tygodni, następnie kiełki mają około. 1 cm długości, a bulwa jest gotowa do wsadzenia w glebie.

Podgrzej glebę plastikiem.

Jeśli chcesz zbierać ziemniaki wcześnie, podaj bulwom kolejną pomocną dłoń, podgrzewając glebę przed umieszczeniem bulw. Przykryj glebę kawałkiem przezroczystego plastiku na kilka dni przed sadzeniem ziemniaków. Kiedy słońce świeci, ziemia rozgrzewa się pod plastikowym kawałkiem, i z tego ciepła skorzystają wówczas twoje ziemniaki. Po ułożeniu bulw w ziemi ponownie przykryj ziemią, plastik usuń dopiero wtedy, gdy kiełki staną się widoczne.

Jak sadzić bulwy?

Bulwy ziemniaka umieszcza się na głębokość 5 cm w glebie. Umieść bulwy wczesnych ziemniaków w odstępach ok.30 cm między każdą bulwą w rzędzie i 50 cm odstępu między rzędami. Późne ziemniaki są umieszczane w większej odległości.

Dwa tygodnie po kwitnieniu możesz rozpocząć zbiór. Jeśli chcesz uratować ziemniaki, musisz zebrać plony, dopóki jego nadziemna część nie zacznie usychać. Później ziemniak uformuje grubą skorupę i może wytrzymać dłużej po zbiorach.

Tak widzisz wielkość ziemniaków.

Przed kopaniem ziemniaków możesz sprawdzić, ile łodyg wyłoniło się z gleby z poszczególnych bulw. Jeśli jest wiele łodyg, pod rośliną jest wiele małych ziemniaków. Jeśli jest mało łodyg, pod rośliną jest niewiele, ale także duże ziemniaki. Warto o tym wiedzieć, kiedy chcesz przygotować do gotowania garnek pełen ziemniaków o tej samej wielkości.

Poczuj różnicę między odmianami.

Przy wyborze rodzaju odmiany ziemniaka należy przede wszystkim wiedzieć, kiedy chcesz go zbierać. Wczesne odmiany rosną szybciej niż te ostatnie, co oznacza, że zawierają znacznie mniej suchej masy, co oznacza, że należy je jeść, gdy są młode. Natomiast odmiany, które spędzają dłuższy czas na rozwoju z bulw, mają wyższą zawartość substancji stałych i ogólnie smakują lepiej niż wczesne odmiany.

Kup sadzonki najwyższej jakości, aby uniknąć chorób.

Jeśli chcesz być samowystarczalny przez długi czas, posadź kilka różnych odmian ziemniaków. Jeśli chcesz uniknąć chorób ziemniaków, zadbaj o ich kupno jak najwyższej jakości.

Wzrost ziemniaków w wiadrze.

Jeśli masz mało miejsca lub nie masz miejsca na ogródek warzywny, to możesz i tak uprawiać własne ziemniaki. Włóż kilka bulw do dużego wiadra z dobrą ziemią doniczkową. Umieść wiadro w ciepłym i słonecznym miejscu, na przykład w szklarni lub w oranżerii, wtedy możesz zbierać bardzo wcześnie.

Zadbaj o zielone części.

Wszystkie zielone części rośliny ziemniaka są trujące. Zawierają solaninę leku. Dotyczy to również bulwy ziemniaka, która znajdowała się na powierzchni gleby i zmieniła kolor na zielony. Zielone bulwy powinny zostać wyrzucone.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*