Poradnik. Dlaczego warto pić herbatki ziołowe?

Poradnik. Dlaczego warto pić herbatki ziołowe?

Powszechnie zwane herbatki ziołowe to tak naprawdę napary z ziół i kwiatów, owoców, korzenia o właściwościach leczniczych. Większości osób napoje te kojarzą się ze zwalczaniem dolegliwości trawienny. Nie są to jednak jedyne lecznicze właściwości takich herbatek. Niektóre z tych naparów mają właściwości relaksacyjne oraz pomagają zadbać szczupłą sylwetkę, kondycję skóry, paznokci. Sprawdzają się również w trakcie przeziębienia.

Do najpopularniejszych herbatek ziołowych zalicza się: miętę, rumianek, pokrzywę. Większość osób wie, że mięta, rumianek i pokrzywa doskonale wpływa na trawienie. Sprawdzają się po obfitym posiłku. Z dolegliwościami trawiennymi poradzi sobie również lawenda i majeranek. Z problemami żołądkowymi u dzieci doskonale poradzi sobie koper włoski. Może być stosowany nawet u niemowląt. W celu uniknięcia kolek u malutki dzieci dobrym rozwiązaniem jest picie takiej herbatki przez mamy karmiące piersią. Regularne picie tych ziół wspomoże pracę wątroby, jelit oraz trzustki.

Poradnik. Dlaczego warto pić herbatki ziołowe?

Inną popularną herbatką ziołową jest melisa. Znana ze swoich właściwości uspakajających. Właściwości uspokajające ma również lawenda. Wykorzystywana również przy aromaterapii. Po długim, męczącym dniu idealna będzie herbatka z dziurawca, mająca właściwości nie tylko relaksacyjne ale również antydepresyjne.

W czasach gdy większość dla o szczupłą sylwetkę, odpowiednio zbilansowaną dietę warto wspomóc piciem naparów ziołowych ze skrzypu polnego, rozmarynu i lubczyku. Zioła wspierają gospodarkę wodną oraz przyczyniają się do usunięcia toksyn z organizmu.

Napary ziołowe sprawdzają się również w poprawie wyglądu cery. Godne polecenia są napary z szałwii, mniszka, pokrzywy, korzenia łopianu oraz fiołka trójbarwnego. Napoje te nie tylko poprawiają wygląd skóry, ale również poprawiają krążenie, wzmacniają naczynia krwionośne przez co przyspieszają proces gojenia.

W trakcie przeziębienie sprawdzi się napar z liści prawoślazu, podbiału, tymianek czy owoc anyżu. Mają one właściwości wykrztuśne. W przeziębieniu sprawdzi się również herbatka z dodatkiem czystka, który ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Napar z bzu i lipy można stosować nawet przy anginach.

Herbatki ziołowe mają wiele właściwości leczniczych. Nie sposób przytoczyć wszystkich. Warto wprowadzić je do swojej codziennej diety. Jednak należy pamiętać, aby nie przekraczać wskazanej na opakowaniu ilości. Nadmiar w stosowaniu ich może mieć zły wpływ na organizm.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*