Przepis | Strona główna | Blog | Poradnik ProstePesto. Lecznicze właściwości miodu
Poradnik ProstePesto. Lecznicze właściwości miodu

Poradnik ProstePesto. Lecznicze właściwości miodu

Miód jest produktem spożywczym od wieków znanym ze swoich leczniczych właściwości. Składniki odżywcze zawarte w miodzie znalazły zastosowanie również w kosmetyce.

Miód jest produktem idealnym. Jest jedynym produktem, który nigdy się nie psuje oraz wpływa zbawienie na zdrowie człowieka. Ma dobroczynny wpływ na serce, mózg oraz trudno gojące się rany. Zwalcza bakterie lepiej niż niektóre antybiotyki. Właściwości bakteriobójcze miód zawdzięcza enzymom zawartych w gruczołach ślinowych owadów oraz nadtlenkowi wodoru (substancji o silnym działaniu bakteriobójczym).

Poradnik ProstePesto.  Lecznicze właściwości miodu

Substancjami antybiotycznymi zawartymi w miodzie są: lizozym, apidycyna i inhibina. Dzięki nim zniszczymy różne infekcje, ale szczególnie infekcje układu oddechowego. W miodzie znajduje się również dużo mikroelementów, takich jak: potas, chlor, fosfor, żelazo, wapń, magnez, mangan, molibden, kobalt oraz witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy oraz biotynę.

Acetyloholina oraz potas zawarty w miodzie pozytywnie wpływa na pracę serca.

Prawdziwy miód pomaga zmniejszyć szkodliwe działanie używek, takich jak: kawa, herbata, tytoń czy alkohol. Działa oczyszczająco na organizm. Ponadto, może być stosowany pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Dodatkowo skraca trwanie biegunki, pobudza trawienie i likwiduje zaparcia.

Prawdziwy miód ma działanie moczopędne, dlatego wykorzystywany jest w leczeniu chorób układu moczowego, jak: ostre, przewlekłe zapalenie nerek, pęcherza moczowego, kamicy nerek oraz kamicy pęcherza moczowego. Dodatkowo zmniejsza obrzęk spowodowany niewydolnością nerek.

Do własności leczniczych miodu zaliczyć można również jego uspokajające działanie. Ma zastosowanie przy nerwicach, nadpobudliwości, apatii, bezsenności oraz wyczerpaniu nerwowym.

Ze względu na swoje właściwości miód ma zastosowanie w pielęgnacji skóry. Przyspiesza gojenie się ran, pomaga w walce z trądzikiem. Koi podrażnienia oraz działa nawilżająco. Z tego powodu jest doskonałym składnikiem kosmetyków (również tych domowych).

Zastosowanie miodu w medycynie naturalnej jest znane od dawna. Mimo, że nie każdemu odpowiada smak miodu warto to włączyć do diety. Miód odnalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również kosmetyce. Właściwości lecznicze miodu posiadają również inne naturalne produkty pszczele, takie jak: propolis, pierzga czy pyłek kwiatowy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*