Przepis | Strona główna | Blog | Poradnik ProstePesto. Odżywki białkowe dla kobiet
Poradnik ProstePesto. Odżywki białkowe dla kobiet

Poradnik ProstePesto. Odżywki białkowe dla kobiet

Odżywki białkowe to jedne z suplementów najczęściej wybieranych przez amatorskich sportowców. W ostatnim czasie ich popularność radykalnie wzrosła, dlatego również ich wybór na rynku stał się niezmiernie bogaty. Nierzadko spotkać się można z opinią, wedle której takie specyfiki nadają się jedynie dla mężczyzn.

Kobiety, które chcą uzyskać zgrabną i smukłą sylwetkę powinny natomiast trzymać się od takich proszków na masę. Na szczęście opinia taka jest kompletnie nieuzasadniona i dalece mija się z prawdą. Panie mogą spożywać odżywki białkowe zupełnie tak sam jak mężczyźni, bez obawy o uzyskanie „męskich mięśni”.

Po co jest odżywka białkowa?

Odżywka białkowa nie jest magicznym proszkiem na mięśnie, a jedynie suplementem, który pomaga zwiększyć podaż w diecie konkretnego makroskładnika. Białko z takiego specyfiku jest zazwyczaj bardzo dobrze przyswajalne i można je spożyć w łatwej formie. Koktajl z odżywką stanowi również szybką, sycącą i niskokaloryczną przekąskę.

Sama odżywka, bez odpowiednio zaplanowanego treningu, nie spowoduje wzrostu mięśni. Również spożywanie ilości białka przekraczających normę nie wpływa na większy efekt anaboliczny. Odżywka jest wygodna, smaczna i praktyczna, ale w żadnym razie nie jest niezbędna. Jeśli zaspokajamy zapotrzebowanie na białko dzięki tradycyjnej diecie, nie musimy sięgać po suplementy.

Rodzaje odżywek białkowych

Na rynku dostępny jest tak bogaty wybór odżywek białkowych, że czasami trudno jest zdecydować się na odpowiedni produkt. Wśród odżywek pochodzenia zwierzęcego, czyli tych izolowanych z mleka, wyróżnia się:

  • WPC – koncentraty białek mleka
  • WPI – izolaty białek mleka
  • WPH – hydrolaty białek mleka

Koncentraty zawierają przynajmniej 80% białka. Są to produkty w zupełności wystarczające dla większości amatorów. To one zajmują najwięcej miejsca na sklepowych półkach. Znaleźć je można w wielu wersach smakowych, od naturalnych, przez czekoladowe i waniliowe po ciasteczkowe czy o smaku gumy do żucia.

Izolaty białek mleka zawierają ponad 90% białka. Hydrolaty cechują się podobnym składem co WPI, ale w ich przypadku białka zostały poddane częściowej hydrolizie, dzięki czemu stają się one łatwiej wchłanialne w przewodzie pokarmowym. W praktyce różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami odżywek są minimalne. Dla bardzo ambitnych, warto wspomnieć, że WPH powoduje większy wzrost poziomu insuliny niż WPI.

Insulina posiada silne działanie anaboliczne. WPH warto zatem spożywać w czasie bezpośrednio okołotreningowym, a WPI można dodawać do posiłków w większym oddaleniu czasowym od jednostki treningowej.

Odżywki białkowe dla kobiet

W sklepach oferowane są również odżywki białkowe dla kobiet. Niestety taki produkt, choć w ładnym, różowym opakowaniu, jest jedynie chwytem marketingowym. Kobiety bez obaw mogą spożywać dokładnie takie same odżywki białkowe, jak mężczyźni. Nie ma sensu przepłacać za „specjalnie dostosowane suplementy”, ponieważ ich skład niczym się nie różni od zwykłych produktów z tej kategorii.

Tak jak zostało to wcześniej opisane, odżywki białkowe stanowią jedynie uzupełnienie diety. Same w sobie nie wymodelują sylwetki i nie nadadzą jej konkretnego kształtu. Lęk przed „męskimi mięśniami” jest zatem zupełnie nieuzasadniony. Ćwiczenia siłowe u Pań pozwalają uzyskać silną, ale kobiecą sylwetkę. Jest to uwarunkowane hormonalnie i genetycznie. Odżywki białkowe natomiast uzupełniają ewentualne deficyty białka w diecie oraz stanowią bardzo smaczny dodatek do wielu deserów.

Jeden komentarz

  1. przy intensywnych ćwiczeniach warto zainwestować

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*