Poradnik ProstePesto. Rzecz o pysznych grzybach

Poradnik ProstePesto. Rzecz o pysznych grzybach

Zbieranie grzybów to niemal nasz sport narodowy. To ciekawe, bo w wielu krajach na grzyby patrzy się z całkowitą obojętnością. U nas zbiera się je zapamiętale.

Interesujący jest fakt, z którego niewielu grzybiarzy zdaje sobie sprawę, że nie zbieramy grzybów, a jedynie ich owocniki. Właściwa grzybnia, z której ów owocniki wyrastają, tworzy gęstą sieć ukrytą w glebie. Grzyby często żyją w symbiozie z drzewami, obrastając ich korzenie. Zjawisko to zwie się mikoryzą. Doskonale tłumaczy to, dlaczego grzyby często znajdujemy pod okapem drzew. Albo też dlaczego określone gatunki grzybów odnajdujemy najczęściej pod określonymi gatunkami drzew.

Jeśli wiemy już, że grzyb, to nie tylko zbierany przez nas owocnik, ale też rozrastająca się w ziemi grzybnia, zrozumiemy, jak ważne jest odpowiednie zbieranie grzybów. Poleca się ich ścinanie tuż przy podstawie. Jeśli dobro grzybni naprawdę leży nam na sercu, możemy miejsce po ściętym owocniku przykryć ściółką, aby grzybnia nie wysychała niepotrzebnie. Takie działanie daje nam dużą szansę na znalezienie grzyba w tym miejscu za rok! Wykręcanie grzyba jest metodą mniej polecaną – możemy tutaj uszkodzić grzybnie i z przeszłorocznych zbiorów nici.

Dla naszego własnego bezpieczeństwa powinniśmy też nauczyć się rozpoznawać grzyby trujące i nie zbierać ich. Jeśli jakiś okaz budzi nasze wątpliwości, lepiej pozostawić go na miejscu. Nie warto ryzykować też zbierania młodych owocników. Te częstokroć bywają trudne do właściwego rozpoznania.

Teraz, gdy wiemy już, jak zbierać grzyby, by nie szkodzić przyrodzie, ale też własnemu zdrowiu, nie pozostaje nic innego, jak ochoczo ruszyć w las.

Udanych zbiorów!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*