Poradnik. Wątroba wątrobie nie równa.

Poradnik. Wątroba wątrobie nie równa.

Wątrobę posiada każdy człowiek, lecz nie u każdego człowieka jest ona taka sama. Jedni ludzie mają ją zdrową, inni obciążoną dolegliwościami, a jeszcze inni posiadają zupełnie zniszczoną i bardzo chorą wątrobę.

Wątroba, to ważny, wielofunkcyjny gruczoł, który stanowi część układu pokarmowego. Pełni ona wiele funkcji, jak metaboliczną, filtracyjną, magazynująca i detoksykacyjną. Gruczoł ten u człowieka waży od 1300 – 1700 gram, w zależności od płci.

Wątroba składa się z płatów: lewego i prawego. Ze względu na jej liczne funkcje warto zadbać o to, aby była zdrowa. Przede wszystkim wątroba filtruje krew. Lecz również wytwarza i wydziela żółć oraz wytwarza i magazynuje enzymy, przekształca puryny w kwas moczowy. Wątroba przekształca węglowodany w przyswajalną dla organizmu glukozę, a nadmiar węglowodanów przekształca w glikogen i w tłuszcze.

Co uszkadza wątrobę?

Na stan wątroby ma wpływ wiele czynników, jak odżywianie, zatrucia, spożywanie alkoholu, choroby związane z niedrożnością wewnątrz wątrobową, może również wystąpić polekowe uszkodzenie tego organu oraz zaburzenia wrodzone. Wątrobę uszkadzają również infekcje bakteryjne i wirusowe oraz istnienie pasożytów. Wtedy dochodzi do przeróżnych komplikacji i chorób wątroby, jak żółtaczki, ropni, ogólnej niewydolności wątroby, marskości wątroby, a nawet do nowotworu wątroby.

Jak rozpoznać uszkodzenie wątroby?

Uszkodzona wątroba sprawia, że skóra staje się bardziej żółta, następuje zmiana koloru moczu na ciemny, pojawia się też świąd skóry i nadwrażliwość skóry. Dochodzi również do powiększenia wątroby, co można zauważyć po zwiększonym obwodzie brzucha i uczuciu dyskomfortu pod żebrami. Może to sprowadzić ból, gdy wątroba uciska na inne organy. Pojawiają się także nudności, obrzęki w okolicy kostek u stóp, na dłoniach i twarzy. Jest to sygnał, że wątroba ma kłopot z odfiltrowywaniem toksyn.

Leczenie chorej wątroby

Na szczęście wątroba posiada duże zdolności regeneracyjne i może się sama odbudować. W przypadku ciężkich dolegliwości możliwe też jest usunięcie jednego z płatów wątroby.

Wątroba wymaga szczególnego traktowania, bo jest ważna. Najlepiej więc działać profilaktycznie i nie niszczyć swojej wątroby złą dietą i używkami, bo często choroba wątroby spowodowana jest właśnie różnymi nawykami. Należy nie tylko skupić się na lekkostrawnej diecie, lecz również na powolnym konsumowaniu posiłków, których dziennie powinno być około pięciu lub sześciu.

Posiłki powinny być niewielkie i składać się ze świeżych produktów. A kawę i herbatę zastąpić ziołami wspomagającymi pracę wątroby, jak na przykład ostropest plamisty, dziurawiec, koper włoski, pokrzywa, mięta.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*