Przemyślenia ProstePesto na temat wagi.

Przemyślenia ProstePesto na temat wagi.

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym czy ważysz prawidłowo? Idealna waga jest dążeniem wielu ludzi. Ale kiedy tak naprawdę jest nasza waga jest dobra? Światowa Organizacja Zdrowia opracowała normy, gdzie możemy to sprawdzić za pomocą wskaźnika BMI.

Inaczej nazywany wskaźnikiem Quatela II BMI to Body Mass Index, czyli Indeks Masy Ciała. Aby je obliczyć możemy użyć kalkulatora, dostępnego w internecie tzw. internetowego kalkulatora BMI lub też możemy zrobić to sami.

Jak obliczyć BMI?

Wzór nie jest trudny. Jest to stosunek masy ciała, mierzonej w kilogramach do wzrostu w centymetrach, podniesionego do kwadratu.

BMI= masa ciała (kg) / wzrost (cm) do kwadratu

Czy każdy może zastosować to wobec siebie?

Wskaźnik nie dotyczy wszystkich. Dzieci do 18 roku życia, ze względu na swój rozwój nie są objęte normami. Także kobiety w ciąży, w których rodzi się życie nie mogą się stosować do wskaźnika BMI. Kolejną grupą są sportowcy, Ich tkanka mięśniowa jest dużo większa przez sport, który uprawiają.

Normą nie objęci są też ludzie starsi, gdyż tkanka mięśniowa im zanika. Jeśli już obliczysz swoje BMI to wiedz, że prawidłowe mieści się w normie 18, 5 do 24, 99. Poniżej stan wskazuje niedowagę i jeśli waga jest zła to mogą z tego powodu wynikać liczne problemy.

Niedowaga nie tylko doprowadza do apatii, osłabienia, braku miesiączki u kobiet, ale może też wywołać kurzą ślepotę, zanik mięśni czy osteoporozę. Zbyt duża waga powoduje nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby niedokrwienne serca, udar. O możliwościach chorób nie będę się rozpisywać, bo jest ich mnóstwo. Jeśli chcesz sprawdzić czy nie musisz wykonać kroku, by coś zmienić w swoim życiu zmierz swoje BMI!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*