Żyjemy w epoce, w której stres stał się dla wielu osób zbyt dużym problemem, a lęk nabiera coraz większego znaczenia w naszym życiu. Prawdą jest, że współczesna medycyna stale opracowuje nowe leki i metody radzenia sobie z tymi powszechnymi zaburzeniami. Nadal jednak jesteśmy dalecy od zakończenia tego problemu.
Ale być może rozwiązanie leży gdzie indziej, lub zawsze było gdzie indziej przez cały czas. Rzeczywiście, dzięki wielu roślinom leczniczym, które nam udostępnia, natura zawsze była naszym sprzymierzeńcem dla lepszego samopoczucia.
Oto 3 z wielkich cudów, które Matka Natura zarezerwowała dla nas, aby pomóc nam się zrelaksować i mieć zrelaksowany umysł na co dzień.
Rumianek.
Lepiej znany w świecie medycyny ziołowej jako rumianek rzymski, „chamaemelum nobile” jest rośliną leczniczą szeroko stosowaną w Europie. Od wieków znany jest z działania przeciwzapalnego i uśmierzającego ból. Nie należy zapominać o jego uspokajających i kojących właściwości, wręcz przeciwnie. Ponadto, jego zalety antyskurczowe są uznawane za skuteczne w leczeniu zaburzeń nerwowych.
Rumianek szlachetny jest zazwyczaj podawany w formie wlewu. Herbatę ziołową otrzymuje się przez napełnienie kilku kwiatów w filiżance wrzącej wody. Aby w pełni skorzystać z zalet tej mieszanki, najlepiej wypić ją przed snem.
W ten sposób, oprócz ulżenia umysłowi, rozwiązanie to pomoże również w złagodzeniu problemów trawiennych, oparzeń lub bólu podczas menstruacji.
Możliwe jest również zastosowanie rumianku jako olejku eterycznego. Według specjalistów od naturopatii aktywne składniki rośliny są pod tym wyrafinowanym aspektem rozmnażane dziesięciokrotnie. Produkt organiczny może być następnie stosowany bezpośrednio jako balsam kojący do oczu, nozdrzy i skóry przed snem, ale może być również mieszany z wodą do kąpieli.
Specjaliści twierdzą, że olejek eteryczny z rumianku może być stosowany przez kobiety w ciąży i dzieci powyżej 1 roku życia w celu zwalczania lęku, stresu i problemów lękowych.
Na koniec, jako zamiennik olejku eterycznego, na skórę można nałożyć hydrolat rumianku (lub wodę kwiatową), a nawet zmieszać go z wodą mineralną.
Lipa.
Lipy, łatwo rozpoznawalne po kwiatach i miodowym zapachu, są pięknymi drzewami, które przyciągają pszczoły wczesnym latem. Roślina ta zawdzięcza swoje najsłynniejsze walory lecznicze pięknym kwiatom.
Czasami mylnie zapomina się, że kryje w sobie również inne cudo: bielmo. Jest to część kory, która powstaje po usunięciu warstwy zewnętrznej. Ta część ma wyjątkowe właściwości drenażowe. Ale zawiera ono przede wszystkim składniki aktywne, które nadają mu wspaniałe właściwości uspokajające i kojące dla układu nerwowego.
Bielmo jest obecnie dostępna w postaci kawałków, pałeczek, fiolek lub olejków eterycznych (fitoconcentratów). Może być stosowany w herbatach ziołowych dla bardziej autentycznego użytku. W ten sposób można łatwo uzyskać wywar, który można spożywać przed snem. Kąpiel łagodząca na bazie drewna bielastego jest jednak najbardziej zalecaną aplikacją do skutecznego leczenia bezsenności i niepokoju.
Melisa.
Używana od czasów starożytnych do łagodzenia zaburzeń układu nerwowego, melisa jest rośliną leczniczą dobrze znaną w świecie medycyny ziołowej. Swoje relaksujące i uspokajające właściwości zawdzięcza wspaniałym liściom, które muszą być wkomponowane do ekstrakcji składników aktywnych.
Wywar z melisy pomoże niespokojnym ludziom ulżyć w kryzysie nerwowym. Dla tych, którzy mają problemy ze stresem i bezsennością. Rozwiązanie to zrelaksuje ich układ nerwowy i pomoże im w znalezieniu relaksującego i regenerującego snu.
Herbatka z melisy jest smaczna i delikatnie wycisza