Sezam to wspaniały lek na porost włosów

Sezam to wspaniały lek na porost włosów

Sezam jest jednoroczną byliną będącą jedną z najstarszych i uprawnych roślin oleistych. Rośnie też w naturze w niektórych regionach Afryki oraz na Saharze. Uprawiany jest głównie w regionach tropikalnych, ale uprawiany jest także w niektórych krajach europejskich, jak Grecja, Cypr, Turcja. Ze względu na różnorodny skład sezam jest bardzo zdrowy dla organizmu człowieka i wpływa bardzo dobrze na kondycję włosów nawilżając je oraz regenerując i odżywiając skórę głowy.

Sezam to wspaniały lek na porost włosów

Sezam w kuchni

Sezam najczęściej konsumowany jest w postaci tak zwanych sezamków lub chałwy, czyli smakołyków, za którymi przepadają nie tylko dzieci ale i dorośli, lecz wtedy jest bardzo bogaty w węglowodany. Sezam można spożywać w codziennej diecie także bez dodatku cukru i wtedy będzie najbardziej zdrowy i mniej kaloryczny. Można jeść go na surowo, dodawać do potraw, ciast, chleba, sałatek, a także spożywać pod postacią pasty, kremów, oleju, czy mleka sezamowego.

Jedną z ważnych właściwości sezamu jest jego smak. I to właśnie dzięki wspaniałemu smakowi jest on bardzo chętnie wykorzystywany w kuchni, jako dodatek do dań i wypieków, choć w zasadzie jest wysokokaloryczny.

Jak działa sezam?

Sezam jest rośliną bardzo bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe, jest źródłem białka i lecytyny będącej grupą organicznych związków chemicznych. Jest skarbnicą minerałów takich, jak cynk, magnez, żelazo, fosfor, potas, wapń, selen, miedź, sód. Niektóre zawarte w sezamie pierwiastki chemiczne, jak na przykład cynk odpowiada za odbudowę włókien kolagenowych i za regenerację skóry, czyli w znacznym stopniu przyczynia się do ilości i jakości włosów.

Dzięki temu, że sezam jest rośliną oleistą, to bardzo dobrze działa, jako naturalny kosmetyk nawilżający skórę i zapobiegający jej wysuszaniu. I sprawia, że skóra jest nawilżona, a włosy lśniące.

Sezam, to również kwas omega 3, omega 6, omega 9, witamina A, E, B 2, B 3, kwas foliowy, lecytyna. W medycynie sezam wykorzystuje się do leczenia wielu schorzeń. Sezam odżywia również cały organizm dodając mu odporności, poprawia ogólnie stan zdrowia i samopoczucie oraz dostarcza energii. Wpływa korzystnie na pracę wielu organów, jak serce, układ naczyniowy, układ pokarmowy oraz na kości.

Sezam wykorzystywany jest także w produkcji niektórych kosmetyków, gdyż posiada właściwości odżywiające, regenerujące i nawilżające skórę. Wykorzystywany jest też do produkcji olejków przeznaczonych do kąpieli, jak i olejków stosowanych podczas masażu skóry. Sezam jest rośliną, która pomaga zwalczyć łupież, gdyż dba o skórę i zapobiega jej złuszczaniu.

Kaloryczność sezamu

Wiele osób posiadających słabe włosy, a dbających o linię lub walczących z nadwagą będzie miało dylemat, czy spożywać sezam, gdy jest on rośliną oleistą, a wiec jest bardzo kaloryczny?

Trzeba przyznać, że sezam posiada bardzo dużo kalorii, bo w 100 gramach znajduje się około 570 kalorii. Lecz przecież nie spożywamy go kilogramami, a tylko w niewielkiej ilości, jako dodatek do smaku. Ponadto oprócz tego sezam posiada sporo błonnika, bo aż 12 gram, a błonnik jest sprzymierzeńcem w odchudzaniu, gdyż przyspiesza metabolizm.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*