Przepis | Strona główna | Blog | Siemię lniane. Odkryj jego potencjał
Siemię lniane. Odkryj jego potencjał

Siemię lniane. Odkryj jego potencjał

Co prawda wiele osób kojarzy siemię lniane z różnorakimi walorami zdrowotnymi, ale nadal zbyt rzadko ten dobroczynny składnik pojawia się w naszej diecie. A przecież benefity ze spożywania oraz picia siemienia lnianego mogą dotyczyć bardzo wielu grup, niezależnie od wieku, płci czy też trybu życia ich członków.

Uniwersalny charakter tych niepozornych ziarenek z pewnością zasługuje na dogłębne omówienie wszystkich zalet, za które siemię lniane jest tak doceniane przez dietetyków i specjalistów od zdrowego odżywiania.

Siemię lniane. Odkryj jego potencjał

Małe ziarenka o wielkiej mocy

Nie bez powodu siemię lniane zaliczane jest do grupy tzw. superfoods – naprawdę jego właściwości są wprost imponujące. Ogromna ilość cennych kwasów omega-3 sprawia, że regularne jego spożywanie hamuje rozwój miażdżycy, pozytywnie oddziałuje na pracę mózgu oraz serca. Udowodnione także, że siemię lniane ma właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwdziałające rozwojowi nowotworów.

Wśród najcenniejszych zalet nie można pominąć niskiego indeksu glikemicznego, co przekłada się na prewencję rozwoju cukrzycy typu 2. Jeśli dodamy do tego wysoką zawartość takich dobroczynnych składników jak kwas foliowy, witaminy z grupy B, magnez, miedź, manga, selen i cynk jasno zobaczymy, że siemię lniane powinno regularnie pojawiać się w naszej diecie.

Niezbędnik w diecie przy problemach trawiennych

Bez wątpienia najlepiej zaznajomione z właściwościami siemienia lnianego są osoby, które zmagają się z wszelkimi schorzeniami układu pokarmowego. Wrzody żołądka czy też problemy z zaburzonym rytmem wypróżnień to tylko niektóre przykładowe sytuacje, przy których siemię lniane przynosi ogromną ulgę.

Kluczowy jest jednak sposób jego przyrządzenia, ponieważ to od niego zależy efektywne działanie siemienia. Zdecydowanie najkorzystniejszą formą jest tzw. kleik z siemienia, który powstaje po zalaniu tych drobnych nasionek wodą. To pod jej wpływem ulegają one spęcznieniu oraz otaczają się warstwą charakterystycznego śluzu, który działa ochronnie na przewód pokarmowy.

Siemię lniane nie tylko dla zdrowia, ale i dla urody

Omawiając działanie siemienia lnianego trzeba wspomnieć o jego pozytywnym wpływie na urodę, co zapewne docenią przede wszystkim panie. Wysoka zawartość egzogennych kwasów tłuszczowych omega-3 w połączeniu z rozpuszczalną w tłuszczach witaminą E to kombinacja, dzięki której można w łatwy sposób uzyskać efekt gładkiej, młodo wyglądającej skóry. Innym skutkiem systematycznego spożywania siemienia lnianego jest wzmocnienia paznokci oraz zahamowanie wypadania włosów bez względu na podłoże tego problemu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*