Przepis | Strona główna | Blog | Skarby natury. Czosnek pospolity. Co wiemy?
Poradnik Proste Pesto. Jak wyhodować własny czosnek?

Skarby natury. Czosnek pospolity. Co wiemy?

Ludzie zatracili kontakt z naturą. Rzadko znajdujemy czas, żeby odpocząć na świeżym powietrzu, wśród roślin. Szczególnie, jeśli mieszkamy w mieście. Jest jednak kilka ludowych recept, które przetrwały do dzisiaj w świadomości każdego, nawet największego, zdeklarowanego mieszczucha.

Chyba nie ma osoby, która nie odpowiedziałaby na pytanie, co jest najlepszym, naturalnym środkiem na kaszel i przeziębienie. Odpowiedź, to oczywiście czosnek pospolity (Allium sativum). Nikomu też nie trzeba opisywać wyglądu tej dobrze znanej byliny, gdyż najwięksi entuzjaści wykorzystują jej cebule w kuchni niemal codziennie. Dawniej najpopularniejszym sposobem przechowywania czosnku było zaplatanie go w piękne warkocze, ale i teraz można się z tym spotkać.

I może właśnie dzięki temu, że czosnek jest ceniony w kuchni za jego intensywny zapach i ostry smak, został z nami do dzisiaj, zajmując sobie pewne miejsce zarówno na talerzu, jak i w domowej apteczce natury. Drugim argumentem może być fakt, że w dzisiejszych czasach mamy stały dostęp do informacji i ludowe ziołolecznictwo nie budzi w nas zaufania, jeśli nie ma poparcia w nauce. Skuteczność czosnku, natomiast, została potwierdzona wieloma badaniami klinicznymi i zyskała przychylność Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Czosnek pospolity często stosowany jest przy infekcjach górnych dróg oddechowych i płuc. Pomaga przy leczeniu kaszlu i przeziębienia. Zjedzenie go na kanapce, w ostrym sosie, czy w formie domowej, leczniczej mikstury, w każdej rodzinie przygotowywanej inaczej, może przynieść natychmiastową ulgę w czasie kataru. Ogromna ilość olejków eterycznych bardzo szybko pomoże w udrożnieniu nosa.

Kolejną, powszechnie znaną właściwością czosnku pospolitego jest jego działanie grzybobójcze, dzięki czemu pomaga w zakażeniu drożdżakowym (kandydoza). W sprzedaży dostępne są również preparaty z czosnkiem, mające za zadanie obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu LDL we krwi, zatem stanowią pomocne narzędzie w walce z nadciśnieniem tętniczym. Warto więc korzystać z tego wspaniałego, naturalnego leku. Szczególnie, że zawsze mamy go pod ręką.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*