Substytuty mleka krowiego i produktów mlecznych

Substytuty mleka krowiego i produktów mlecznych

Mleko krowie jest jednym z najbardziej pełnowartościowych pokarmów. Zawiera wysoką zawartość białka, węglowodanów i minerałów. Jest szczególnie polecana ze względu na zawartość wapnia w fazie wzrostu i w wieku dorosłym, aby zapobiec problemom z osteoporozą. Istnieją substytuty mleka krowiego o podobnej wartości odżywczej. Obecnie bardzo łatwo jest znaleźć te substytuty mleka krowiego w supermarketach lub w specjalistycznych sklepach dla osób z nietolerancjami.

Substytuty mleka krowiego i produktów mlecznych

Mleko krowie bez laktozy.

Szacuje się, że od 20 do 40% populacji cierpi na nietolerancję laktozy (cukru mlecznego). Osoby te mają niedobór enzymu laktazy, który jest odpowiedzialny za rozkładanie laktozy tak, aby mogła być wchłonięta przez jelito. Objawy są podobne do innych dolegliwości (wzdęcia, biegunka, wzdęcia, bóle brzucha, nudności lub wymioty), dlatego ważne jest, aby wykluczyć inną chorobę, zanim zacznie się spożywać wyłącznie substytuty mleka krowiego.

Laktoza pełni ważne funkcje, takie jak wspomaganie wchłaniania wapnia i jest substratem dla mikrobioty (flory jelitowej), dlatego przed zastąpieniem mleka krowiego innymi alternatywami ważna jest diagnoza lekarska.

Substytuty mleka krowiego.

Napój sojowy. Jest to najbardziej rozpowszechniona alternatywa dla mleka krowiego. Nie zawiera cholesterolu, co czyni go idealnym dla osób, które chcą schudnąć lub kontrolować poziom cholesterolu. Zmniejsza zachorowalność na osteoporozę i utratę wapnia dzięki zawartości izoflawonów, które działają podobnie do estrogenów i zwiększają aktywność białka p53 hamującego rozwój nowotworów piersi i prostaty.

Napój z migdałów lub orzechów laskowych. Są one bardziej kaloryczne ze względu na większą zawartość korzystnych tłuszczów. Są bogate w wapń i fosfor, dlatego są interesujące w okresie dzieciństwa, ciąży i karmienia piersią, zapobiegając osteoporozie. Zawierają błonnik, który zapobiega zaparciom i mają niską zawartość sodu, co sprawia, że są idealne dla osób z nadciśnieniem lub zatrzymaniem płynów w organizmie.

Napój owsiany. Jeśli nie lubisz napoju sojowego, napój owsiany jest dobrym wyborem wśród alternatyw dla mleka krowiego. Zawartość węglowodanów sprawia, że jest to dobre źródło energii bez tłuszczu. Zawarte w nim beta-glukany pomagają obniżyć poziom cholesterolu i kwasów żółciowych w jelitach, wchłaniając je i zapobiegając ich przechodzeniu do jelit.

Napój ryżowy. Napój ten jest wytwarzany z ziaren ryżu, świeżych, zmielonych i ugotowanych, a następnie poddanych fermentacji. Jest to lekki i słodki napój, który jest łatwo przyswajalny. Zawarty w nim tryptofan i witaminy z grupy B dostarczają energii i zapewniają równowagę układu nerwowego. Zawiera mniej kalorii niż napój sojowy.

Mleko kanaryjskie (alpiste). Nasiona te są bogate w przeciwutleniacze, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nasiona kanaru dzięki swojemu działaniu alkalizującemu są korzystne w procesach zapalnych. Jest to jeden z napojów warzywnych, który dostarcza najmniej kalorii, dlatego polecany jest w dietach odchudzających.

Mleko kokosowe. Mleko kokosowe jest wytwarzane z miąższu owocu. Śmietana jest starta, namoczona w gorącej wodzie w celu podniesienia śmietany, a następnie odtłuszczona i przepuszczona przez drobne sito lub ściereczkę w celu jej wyciśnięcia i oddzielenia substancji stałych, które może zawierać. Mleko kokosowe zawiera błonnik, witaminy B5 (niezbędna dla metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczów), B6 (niezbędna dla metabolizmu białek), B1, B3 i C, selen, sód, wapń, magnez i fosfor. Napój ten jest bardzo popularny wśród wegan.

Alternatywy dla mleka krowiego w gotowaniu.

Sosy pikantne (sos beszamelowy, kremy warzywne itp.). Stosować napoje sojowe, które nie są słodzone ani aromatyzowane wanilią. Przygotuj sos jak zwykle, zastępując jeden składnik innym.

Owocowe smoothie. Użyj napoju z mleka sojowego, owsianego, ryżowego lub kokosowego. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy są one aromatyzowane, należy jedynie upewnić się, że smaki dobrze się łączą.

Desery. Do smoothies możesz użyć dowolnego z wyżej wymienionych napojów. Jeśli chcesz uzyskać tradycyjny smak, unikaj napojów aromatyzowanych.

Jak zastąpić ser?

Możesz zrobić pastę serową z miękkiego tofu, 2 łyżek soku z cytryny i soli. Do aromatyzowania można użyć aromatycznych ziół, takich jak oregano lub bazylia. Do pizzy, lasagne i makaronów używaj cienkich plasterków tofu. Jeśli chcesz nadać potrawie serowy smak, możesz dodać do niej odrobinę drożdży piwnych. Jeśli użyjesz go w sosie beszamelowym, będzie miał smak podobny do sera.

Jak zastąpić śmietanę?

Kup karton śmietany sojowej lub owsianej do gotowania. Idealnie nadaje się do sosów, makaronów, koktajli mlecznych itp. Można go przygotować przez gotowanie na wolnym ogniu 1 litra napoju sojowego z 1 łyżką margaryny roślinnej i solą lub cukrem. Do ciast i deserów można również znaleźć bitą śmietanę sojową w słoiczku. Jest ona bardzo podobna do śmietany z mleka krowiego. Można nim dekorować ciasta, naleśniki itp.

Możesz również użyć napoju kokosowego, aby zastąpić śmietanę. Do biszkoptów można wymieszać go z dżemem i ubić.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*