Surowy miód z pasieki - dlaczego warto po niego sięgnąć?

Surowy miód z pasieki – dlaczego warto po niego sięgnąć?

Miód to przysmak, który ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Nie każdy jednak można uznać za „pszczele złoto” i remedium na rozmaite dolegliwości. Sprawdź, dlaczego jedynym słusznym wyborem jest surowy miód prosto z pasieki.

Miód pszczeli znany był już w czasach starożytnych. Wykorzystywano go w kosmetyce oraz medycynie – wspomagająco w leczeniu chorób skórnych, schorzeń układu pokarmowego czy oddechowego. Dziś cieszy się równie dużą popularnością. Musimy jednak wiedzieć, że klasyczny miód ze sklepu to w większości przypadków produkt przetworzony. Zanim trafił na półkę został poddany podgrzaniu, pasteryzacji i filtracji, w wyniku czego utracił większość cennych dla zdrowia składników odżywczych.

Surowy miód, znany również jako miód nierozgrzewany nazywany jest złotem prosto z natury. Nie bez powodu. Dzięki temu, że nie został poddany obróbce termicznej zawiera mnóstwo witamin, minerałów, enzymów, aminokwasów i zdrowych kwasów tłuszczowych. Działa antyseptycznie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i może korzystnie wpływać na organizm, przyczyniając się do poprawy samopoczucia.

Składniki miodu naturalnego i ich wpływ na organizm

Surowy miód, a więc miód naturalny pochodzący prosto z pasieki, ma więcej składników mineralnych i odżywczych niż konwencjonalny miód ze sklepu. To prawdziwa skarbnica minerałów, w tym cynku, potasu, wapnia i magnezu, a także probiotyków i enzymów pszczelich. Stanowi dobre źródło witamin z grupy B, witaminy A, C i K.

W porównaniu z miodem konwencjonalnym zawiera ponad 4 razy więcej przeciwutleniaczy! A jego łatwa przyswajalność, właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe czynią go specyfikiem wspierającym walkę z infekcjami.

Miód organiczny nierozgrzewany wspiera pielęgnację skóry i korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego, oddechowego, nerwowego oraz pokarmowego. Dzięki temu, że jest źródłem probiotyków, może przyczyniać się do złagodzenia dyskomfortu związanego z układem trawiennym.

I to nie wszystko. Ze względu na moc zawartych w nim cennych składników odżywczych, miód nierozgrzewany może również działać uspokajająco w sytuacjach przewlekłego napięcia nerwowego, może równoważyć poziom cukru we krwi, obniżać ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom złego cholesterolu. Dodatkowo dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, surowy miód łagodzi ból i podrażnienia gardła.

Surowy miód z pasieki - dlaczego warto po niego sięgnąć?
Źródło: sklep.pasiekazpasja.p

Wpływ podgrzewania miodu na jego właściwości

Wiemy już, że miód z pasieki – surowy i nierozgrzewany to jedyny słuszny wybór i jeśli zależy nam na produkcie nie tylko smacznym, ale również zdrowym, to właśnie taki powinniśmy spożywać. Dlaczego nie można podgrzewać miodu? Poddanie miodu obróbce termicznej sprawia, że traci on swoje cenne właściwości, głównie zdrowotne, ale smakowe również. Taki proces jest niezgodny z naturą. W temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza następuje proces denaturacji białek oraz dezaktywacji enzymów i probiotyków.

Dlatego podgrzewając miód pozbawia się go cennych właściwości, również antybiotycznych, z których słynie. Co za tym idzie, produkt o właściwościach prozdrowotnych zamienia się w zwykły słodki syrop.

Jak powstaje miód surowy – nierozgrzewany?

Miód nierozgrzewany nie jest poddawany obróbce cieplnej tak, jak konwencjonalne wyroby pszczele dostępne w zwykłych marketach. Zazwyczaj produkuje się go w organicznych pasiekach, położonych blisko lasów i łąk oraz ekologicznych pól uprawnych. Jak powstaje taki miód?

Na pierwszym etapie prac, pszczelarz zbiera miód z ramki i poddaje wirowaniu po to, żeby wyciągnąć go z plastrów. Później miód jest filtrowany. I tak naprawdę na tym etapie można już przelać go do słoików, gdzie dopiero skrystalizuje. Jest tylko jedno „ale”. Konsystencja tego typu miodu mogłaby sprawiać trudności w nabieraniu, dlatego powstał drugi proces obróbki. Po przefiltrowaniu, zamiast od razu do słoika, miód trafia najpierw do beczki. Stąd bez rozgrzewania jest wyłupywany i dopiero pakowany do słoików.

To właśnie taki miód naturalny uznaje się za najzdrowszy i najcenniejszy. Nie znajdziesz go w pierwszym lepszym sklepie, ale w profesjonalnych pasiekach.

Surowy miód z pasieki - dlaczego warto po niego sięgnąć?
Źródło: sklep.pasiekazpasja.p

Gdzie kupić pyszny miód nierozgrzewany?

Nie wiesz gdzie kupić oryginalny surowy miód? Spieszymy z pomocą! To prawda, że miód nierozgrzewany to wciąż rzadkość na polskim rynku. Istnieje jednak miejsce, gdzie taki miód naturalny najwyższej jakości możesz kupić. Tym miejscem jest Pasieka z Pasją Hawran, prawdopodobnie jedyna taka w Polsce, która skupia się na popularyzacji miodów nierozgrzewanych i robi to z ogromną pasją. A dzięki temu, że pasieka ma swój sklep internetowy, miód naturalny dostępny jest dla każdego! Zakupisz go w prosty i wygodny sposób.

Naturalny miód z pasieki Pasieka z Pasją Hawran to bogata paleta produktów. Znajdziesz tu zarówno tzw. klasyki, a więc miód naturalny kwiatowy, gryczany, lipowy i rzepakowy, jak również takie perełki, jak surowy miód wrzosowy, miód gorczycowy, rzepakowo – klonowy czy naturalny miód wielokwiatowy z suszoną maliną. Fani nieco ostrzejszych smaków również znajdą coś dla siebie, np. surowy miód z imbirem i kurkumą. Sprawdź ofertę pasieki Pasieka z Pasją Hawran, wybierz interesujący Cię zdrowy miód nierozgrzewany i ciesz się jego wyjątkowym smakiem każdego dnia.

Surowy miód z pasieki - dlaczego warto po niego sięgnąć?
Źródło: sklep.pasiekazpasja.p

Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony sklep.pasiekazpasja.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*