Z jakich elementów składa się klasyczny komplet sztućców?

Z jakich elementów składa się klasyczny komplet sztućców?

Zastawa stołowa umożliwia wygodne i kulturalne spożywanie codziennych posiłków. Komplet sztućców zwykle dostępny jest w zestawach dedykowanych dla 4, 6, 12 lub 24 osób. W wielu gospodarstwach domowych na co dzień używa się prostej, klasycznej zastawy, a na specjalne okazje wyjmowana jest zastawa okolicznościowa o bardziej eleganckim wyglądzie, nierzadko z fikuśnymi zdobieniami. Nie ma wątpliwości, że posiłek spożyty z pomocą estetycznej zastawy smakuje bardziej wykwintnie. Wybierając nowy komplet sztućców, warto wiedzieć, co powinien on zawierać.

Komplet sztućców – co znajdziesz w zestawie?

Standardowo komplet sztućców zawiera cztery elementy:

  • widelec obiadowy,
  • nóż obiadowy,
  • łyżkę do zup,
  • łyżeczkę do kawy/herbaty.

Dostępne są także zestawy zawierające małe widelczyki do ciasta, widelce i noże do ryby, lub komplety w walizce, będące idealnym pomysłem na prezent. Komplet sztućców w walizce jest najbardziej rozbudowaną opcją i zawiera dodatkowo elementy do serowania sosów, zup, ciast czy sałatek.

Z jakich elementów składa się klasyczny komplet sztućców?

Poszukując idealnego kompletu sztućców, często można spotkać się z informacją dotyczącą liczby elementów w zestawie. Zakładając, że potrzebujemy klasycznego zestawu zawierającego wspomniane wyżej 4 sztućce, komplet 24 elementów będzie przeznaczony dla 6 osób, 48 elementów dla osób 12 itd.

Warto pamiętać, że wszystkie sztućce, jak znajdą się dookoła talerza powinny pochodzić z jednego zestawu. Zdekompletowana zastawa psuje efekt wizualny podanego dania, dlatego planując dużą domową uroczystość, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią liczbę łyżek, noży, widelców.

Z jakich elementów składa się klasyczny komplet sztućców?

Klasyczny komplet sztućców – jaki wybrać?

Sztućce są intensywnie użytkowane każdego dnia, dlatego warto wybrać komplet wykonany z trwałych materiałów i o miłym dla oka wyglądzie.

  • Materiał wykonania: większość dostępnych zestawów wykonana jest ze stali nierdzewnej, która jest odporna na odkształcenia oraz niskie i wysokie temperatury. Zastawa ze stali może być również myta w zmywarce, co czyni ją idealnym wyborem na co dzień. Dostępne są także zestawy ze stali z dodatkiem chromu, który nadaje sztućcom połysku, lub niklu, który zwiększa ich wytrzymałość.
  • Design: w zależności od preferencji możesz wybrać prosty komplet sztućców lub bogato zdobiony zestaw z eleganckim wzorem na rączce.
  • Liczba elementów w zestawie: dobierz komplet o wielkości adekwatnej do liczby domowników i z uwzględnieniem częstotliwości przyjmowania gości na uroczyste obiady czy wieczorne spotkania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*