Przepis | Strona główna | Blog | Ząbkowanie u niemowląt. Rozpoznawanie objawów.
Ząbkowanie u niemowląt. Rozpoznawanie objawów.

Ząbkowanie u niemowląt. Rozpoznawanie objawów.

Czy Twoje dziecko źle śpi? Jest marudny, dużo się ślini, ma czerwone policzki, a może nawet gorączkę? Ma wszystkie oznaki ząbkowania. Jak pojawiają się pierwsze zęby u Twojego dziecka i dlaczego tak bardzo cierpi? Dziecko ząbkuje! Zapewne słyszeliście już to wyrażenie od wielu rodziców. Ale co to dokładnie znaczy?

Ząbkowanie charakteryzuje się tym, że zęby mleczne dziecka przebijają się przez dziąsła, powodując przesuwanie się zębów w głąb kości szczęki. Powoduje to stan zapalny przez kilka dni, zanim ząb ostatecznie się przebije. Jeden po drugim, zęby podstawowe pojawiają się w jamie ustnej. Ważne jest, aby te pierwsze zęby były prawidłowo ustawione, ponieważ będą one służyć jako przewodnik dla zębów stałych.

Ząbkowanie u niemowląt. Rozpoznawanie objawów.

W jakim wieku pojawiają się pierwsze zęby u dziecka?

Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się zazwyczaj około 6 miesiąca życia. Wiek ten ma jednak charakter wyłącznie orientacyjny. W rzeczywistości, niektóre dzieci będą miały swój pierwszy ząb już w 4 miesiącu życia, podczas gdy inne będą musiały poczekać do 8, 10 lub nawet 12 miesiąca. 20 zębów mlecznych pojawia się prawie zawsze w tej samej kolejności i wszystkie będą na swoim miejscu do 3 roku życia. Chociaż u niektórych dzieci etap ten przebiega prawie niezauważalnie, ząbkowaniu zwykle towarzyszą różne objawy, które powodują dyskomfort i ból u Twojego malucha.

Kolejność ząbkowania jest bardzo różna u poszczególnych dzieci. Jednak pierwszymi zębami, które pojawiają się najczęściej u niemowląt są dolne siekacze. Powstają one w wieku około 4 lub 5 miesięcy, ale niektóre dzieci nie widzą swoich pierwszych zębów aż do 8 lub 9 miesiąca życia.

Po roku powoli zaczynają pojawiać się pierwsze cztery zęby trzonowe. Następnie pojawiają się kły i drugie zęby trzonowe. Ogólnie rzecz biorąc, między 2 a 3 rokiem życia dziecko będzie miało wszystkie zęby tymczasowe.

Jeśli jednak ząbkowanie Twojego dziecka jest opóźnione w stosunku do jego rówieśników, nie wpadaj w panikę. Często jest to sprawa rodzinna, wiek ząbkowania nie ma wpływu na zdrowie dziecka.

Jakie są objawy ząbkowania?

Pojawienie się pierwszych zębów u dziecka jest zawsze wielkim wydarzeniem, ale nie jest to przyjemny moment ani dla dziecka, ani dla jego rodziców. Objawy ząbkowania różnią się w zależności od dziecka. Oto objawy, które mogą wskazywać na ząbkowanie.

  1. Potrzeba żucia i wkładania wszystkiego do ust.
  2. Zaczerwienienie policzków, szczególnie po stronie, po której wychodzi ząb.
  3. Dużo ślini się.
  4. Spuchnięte dziąsła. Jest to czasami określane jako “zdwojone dziąsła”.
  5. Zaczerwienione i podrażnione pośladki (pieluszkowe zapalenie skóry).
  6. Drażliwość.
  7. Biegunka.
  8. Zaburzony sen.
  9. Zmniejszony apetyt.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma gorączkę, nie wpadaj w panikę. Niski stopień gorączki może być również oznaką, że dziecko ząbkuje. Na szczęście trwają one tylko kilka dni i znikają, gdy ząb się przebije. Objawy i gorączka ustępują wtedy bardzo szybko.

Nie należy jednak wszystkiego wyjaśniać ząbkowaniem. Jeśli dyskomfort nie ustępuje, a gorączka wzrasta, dziecko prawdopodobnie cierpi na coś innego. Konieczna jest wizyta u lekarza.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*