Żywność, która da Ci uczucie sytości

Żywność, która da Ci uczucie sytości

Czy uważasz, że bycie na diecie oznacza chodzenie głodnym? Nie martw się, wielu ludzi ma takie uprzedzenia, a to prawdopodobnie dlatego, że kiedy zaczęli dietę, nie byli w porządku z profesjonalistą, który to zrobił. Złe doświadczenia każą nam wierzyć, że tak jest zawsze, ale jesteśmy w błędzie. Można stosować zdrową i zbilansowaną dietę bez chodzenia głodny.

Dlaczego czasami bywamy głodni?

Podwzgórze jest ośrodkiem mózgu odpowiedzialnym za kontrolę naszego głodu. Kiedy mamy pusty żołądek, nasz organizm wytwarza hormon zwany greliną, który wydziela do mózgu kwasy, które mózg interpretuje jako “głód”. To wszystko jest ze sobą powiązane! Najlepsi specjaliści w świecie żywienia zalecają nam włączenie do naszej codziennej diety spożywania pokarmów bogatych w błonnik i białko, powód jest jasny, nasz organizm przyswaja je wolniej, a to sprawia, że mamy większe uczucie sytości, a co za tym idzie, nie będziemy mieli ochoty na ponowne jedzenie za jakiś czas.

Żywność, która da Ci uczucie sytości

Co możemy zrobić, aby uniknąć zachcianek?

Uczucie sytości dociera do naszego mózgu po około 20 minutach, dlatego jedząc powoli, szybciej poczujemy się syci. Radzimy unikać spożywania produktów i potraw o wysokiej zawartości węglowodanów, ponieważ podnoszą one poziom cukru we krwi, co powoduje wydzielanie większej ilości insuliny, która pomaga w jego magazynowaniu. Proces ten wywołuje w naszym organizmie efekt odbicia – poziom glukozy spada, a głód powraca.

Kolejną wskazówką jest wypicie szklanki wody przed rozpoczęciem posiłku. Pomoże Ci to nasycić apetyt i nie będziesz jeść z łakomstwa. Wreszcie, jeśli planujesz uprawiać jakiś sport lub ćwiczenia fizyczne pomiędzy posiłkami, zapomnisz o apetycie podczas ich wykonywania, a także pomoże to przyspieszyć metabolizm.

Poznaj pokarmy, które najbardziej Cię sycą.

  1. Owoce – zwłaszcza gruszka. Owoc ten jest bogaty w potas. Reguluje ciśnienie krwi i zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia. Gruszka między posiłkami jest idealna, aby zaspokoić apetyt, a także pomaga schudnąć.
  2. Soja. Jest to białko roślinne o najniższej zawartości tłuszczu na rynku. Zawarte w nim aminokwasy dostarczają idealną ilość niezbędnych dla naszego organizmu białek, jest idealny do stosowania podczas kolacji lub nawet jako przekąska.
  3. Nasiona roślin strączkowych. Udowodniono, że zaspokajają apetyt, ich przyswajanie w naszym organizmie jest powolne, dlatego po ich zjedzeniu czujemy się “syci”.
  4. Owsianka. Idealna na śniadanie, utrzymuje sytość aż do obiadu bez żadnego problemu. Można go również spożywać z mlekiem, smoothie, jogurtem lub nawet z kawałkami owoców.
  5. Jabłka. Jest to jeden z produktów gwiazda, aby zaspokoić swój apetyt. Są bogate w błonnik, a jeszcze bardziej, jeśli są spożywane ze skórką. Teraz już wiesz!
  6. Chude mięso. Ta opcja mięsa jest niska zawartość tłuszczu, i zawiera bardzo zdrowe białko, z niewielką ilością kalorii. Jest to idealne rozwiązanie dla Ciebie i Twojej diety. Wśród tych mięs znajdziemy wołowinę, jagnięcinę, indyka, kurczaka czy królika.
  7. Ryby, zwłaszcza tłuste. Są bogate w białko i kwasy tłuszczowe omega-3, które są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Zaleca się przyjmowanie przed posiłkami, popijając szklanką wody, jest idealnym uzupełnieniem zbilansowanej diety, w sytuacjach, gdy do posiłków przystępujemy z apetytem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*