Angina. Jak leczyć anginę samemu w domu?

Angina. Jak leczyć anginę samemu w domu?

Zapalenie migdałków zwane anginą objawia się bólem gardła silnie przekrwionymi łukami podniebiennymi, powiększonymi migdałkami i stanem podgorączkowym. Gdy zakażenie powodują bakterie trzeba sięgnąć po antybiotyk, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Angina wirusowa zazwyczaj trwa około 5 – 7 dni po czym sama ustępuje, jak jednak przetrwać te kilka dni kiedy gardło boli, dokuczają trudności w przełykaniu do tego dochodzi ból głowy oraz uczucie wyczerpania. Można stosować dostępne bez recepty leki antyseptyczne i przeciwbólowe do ssania lub w aerozolu oraz wspomagać się wypróbowanymi sposobami jak leczyć się samemu, oto kilka z nich:

Wywar z czystka.

Garbniki zawarte w czystku zwiększają odporność błon śluzowych na zakażenia i podrażnienia, poza tym mają łagodne działanie antybiotyczne. Badania udowodniły, że zapalenie migdałków szybciej ustępuje, jeśli płucze się gardło wywarem z czystka codziennie minimum 4 razy po 90 sekund.
Wywar jest do kupienia w aptece i sklepie zielarskim.

Zimne okłady na szyję.

Okłady z zimnej wody zapobiegają rozwojowi procesów zapalnych. Lniana ściereczka zmoczona w zimnej wodzie, odsączona i owinięta na szyi. Kompres z wierzchu owinięty suchym ręcznikiem, w celu nie zmoczenia ubrania. Po upływie około 20 min kiedy okład się nagrzeje, należy go zmienić. Natomiast sam zabieg powtarzać 2 razy dziennie.

W medycynie ludowej znany jest także okład nasączony własnym moczem, to wypróbowany środek przeciwbólowy. Nie ma jednak badań, które potwierdzałyby jego skuteczność.

Leki homeopatyczne.

Belladonna D4 pomaga w początkowym stadium choroby, kiedy migdałki sa opuchnięte, a gardło jest zaczerwienione i suche. Phytolacca D6 działa kiedy ból promieniuje do uszu i są problemy z przełykaniem.

Olejek z drzewa herbacianego.

Olejek herbaciany działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Podobne działanie posiada olejek szałwiowy. Przed pierwszym zastosowaniem dobrze jest przeprowadzić test na alergię, którą może powodować. W tym celu wystarczy zwilżyć skórę 1 kroplą olejku z drzewa herbacianego i poczekać na reakcję.

Jeśli nie pojawią się żadne odczyny świadczące o potencjalnej reakcji alergicznej można wykonać następującą receptę: 4 krople olejku z drzewa herbacianego wlać do 100ml ciepłej wody. Płukać gardło 4 razy dziennie po 3 minuty. Za każdym razem po płukaniu należy wypłukać usta czystą wodą.

Lody.

Przyjemna i skuteczna metoda łagodzenia bólu gardła to jedzenie lodów. Najlepiej nadają się do tego lody śmietankowe ponieważ nie zawierają kwasów obecnych w lodach owocowych. W związku z tym lody smakowe mogą dodatkowo podrażniać błonę śluzową gardła. Spróbuj na przykład:

Wyciąg z pestek grejpfruta.

Poprawia stan jamy ustnej, posiada działanie antybiotyczne, pomaga także zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust.

Do przygotowania recepty potrzeba 10 kropli wyciągu z pestek z grejpfruta wlać do 250 ml letniej wody. Takim roztworem płukać gardło kilka razy dziennie. Dodatkowo wspomagająco przy kuracji można 3 razy dziennie zażywać po 3 krople wyciągu rozpuszczonego w wodzie lub soku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*