Jak wyeliminować głód emocjonalny podczas diety?

Jak wyeliminować głód emocjonalny podczas diety?

Jesteśmy jedynym zwierzęciem, które odżywia się bez głodu. Jest to znane jako “niefizjologiczne spożycie żywności” i jest jedną z przyczyn wzrostu nadwagi i otyłości. Czym więc jest jedzenie emocjonalne, czym jest głód emocjonalny i jak uniknąć niepotrzebnego podjadania?

Głód fizjologiczny a głód emocjonalny.

Normalną rzeczą byłoby mieć tylko jeden rodzaj głodu, który byłby głód fizjologiczny, w którym ciało prosi nas o jedzenie z konieczności żywieniowej, ponieważ nie ma wystarczająco dużo “paliwa”.
Możemy jednak rozpoznać inne rodzaje głodu, które nie mają nic wspólnego z tym rzeczywistym zapotrzebowaniem na energię. Są to głody “emocjonalne”, nazywane tak ze względu na ich ścisły związek z naszymi emocjami, doznaniami lub myślami, które popychają nas do wytworzenia potrzeby psychicznej.
W dzisiejszych czasach żywność jest rozumiana nie tylko jako źródło energii. Jedzenie jest źródłem przyjemności i jest ściśle związane z kulturą, aktami społecznymi. Jego składnik emocjonalny jest wysoki i to właśnie wyzwala te potrzeby, które starają się nas pocieszyć w pewnych momentach. Dlaczego staramy się pocieszyć jedzeniem? Po pierwsze dlatego, że nie jesteśmy przygotowani do prawidłowego zarządzania naszymi emocjami i ciało szuka sposobu na zaspokojenie nas poprzez coś, co daje nam przyjemność. Z drugiej strony, żywność jest dostępna i stanowi przystępną przyjemność dla ogromnej większości ludzi. Co więcej, jesteśmy otoczeni jedzeniem i trudno nie ulec pokusie. Zapachy, kolory, kształty są w każdej witrynie sklepowej, gotowe dać nam tę chwilę przyjemności, której potrzebujemy.

Jak wyeliminować głód emocjonalny podczas diety?

Czy można położyć kres głodowi emocjonalnemu?

Nie jest to niemożliwe, ale nie jest też łatwe. Ale jeśli zastosujesz się do tych 10 wskazówek, które proponujemy, o wiele łatwiej będzie Ci kontrolować to zjawisko.

  1. Przeanalizuj siebie: czy naprawdę jesteś głodny? Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać fizjologiczny sygnał głodu. Ten rodzaj głodu jest stopniowy, tzn. pojawia się stopniowo, a żeby go uspokoić, przyjmiemy każdy rodzaj pożywienia. Jednak głód emocjonalny zazwyczaj wymaga pokarmów, które w przeszłości sprawiały nam przyjemność.
  2. Odczekaj kilka minut. Aby nauczyć się rozróżniać, jaki mamy głód, warto odczekać kilka minut. Jeśli głód zwiększa się z czasem, to prawdopodobnie jest to głód fizjologiczny. Ale jeśli ten głód się uspokaja, to jest to głód emocjonalny. Jeśli jesteś w tym punkcie, czytaj dalej, skończmy z tym!
  3. Nie myl głodu z pragnieniem. Czasami mylimy głód z pragnieniem. Dobrą radą jest to, że w momencie, gdy wykryliśmy, że mamy ten nagły głód, pijemy wodę lub jakiś napar, ponieważ nawodnienie może być kluczowe.
  4. Twoja dieta jest zrównoważona. Jeśli rozpoznajesz siebie jako emocjonalnego zjadacza, jedną z pierwszych rzeczy, które możesz zrobić, to przejrzeć swoją dietę. Czy jest zrównoważona? Zdrowa i zbilansowana dieta gwarantuje nam wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym te, które wspomagają nasze samopoczucie psychiczne.
  5. Mindful eating. Mindful eating odnosi się do jedzenia ze wszystkimi zmysłami skupionymi na tym, co robimy, spokojnie i bez oceniania. Powinniśmy zwracać uwagę tylko na tę czynność: obserwować talerz, spokojnie przeżuwać, doceniać smaki, konsystencje — skupić się na jedzeniu!
  6. Rozpoznaj swoje potrzeby. Aby wykryć swoje potrzeby, musisz wsłuchać się w siebie. Słuchaj, kiedy czujesz emocje, pozwól sobie na ich odczuwanie, zastanów się, dlaczego ta emocja się pojawia i jaka potrzeba stoi za tą emocją. Jeśli odkryjesz swoje potrzeby, możesz dać sobie to, czego potrzebujesz, a nie skończyć zwracając się do jedzenia dla wygody. Odkryj klucze do bycia szczęśliwym, do bycia w zgodzie z własnymi potrzebami.
  7. Nie jedz tylko z powodu głodu emocjonalnego. Aby osiągnąć ten punkt, musisz bardzo jasno określić różnicę między prawdziwym głodem a głodem emocjonalnym. Kiedy już wykryjesz oznakę prawdziwego głodu, nie jedz dla samego jedzenia, nie jedz, bo jest czas, nie jedz, bo kończy się termin ważności produktu. Jedz tylko wtedy, kiedy jesteś głodny.
  8. Ćwicz relaksację lub medytację. Dać emocjom przestrzeń, bez oceniania ich, jest dobrym wentylem ucieczki. Ten punkt, podobnie jak mindful eating, jest punktem, który pozwala nam na ponowne połączenie się z samym sobą, poznanie siebie i sygnałów naszego ciała, które prowadzą nas w kierunku kontrolowanego przyjmowania pokarmu.
  9. Zmień swoją rutynę, zmień swój emocjonalny głód. Jeśli wykryto, kiedy jesteś emocjonalnie głodny, zmień swoją rutynę! Zmień sposób chodzenia do domu, lub zmień rutynę po powrocie do domu: weź prysznic, lub przygotuj zdrowszą przekąskę, ułatw swojemu mózgowi zmianę nawyków!
  10. Sprawiaj sobie przyjemności. Głód emocjonalny odpowiada m.in. na potrzebę oderwania się, uzyskania przyjemności. Nie czekaj, aż jedzenie da ci ten smakołyk: daj sobie przyjemności. Możesz wziąć kąpiel, pójść na spacer, posiedzieć i popatrzeć na ogród, porozmawiać z przyjaciółmi?

Słuchanie ciała jest mądrym sposobem na zrozumienie naszych potrzeb, aby zdecydować, co jest dla nas najlepsze. Słuchaj swoich emocji!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*